eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › PIT-4R, czyli roczne rozliczenie płatnika

PIT-4R, czyli roczne rozliczenie płatnika

2012-01-18 12:50

Płatnicy będący zakładami pracy są zobowiązani obliczać i pobierać w ciągu roku zaliczki na podatek od wypłacanych pracownikom przychodów ze stosunku pracy oraz zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego. Podobne obowiązki mają także płatnicy dokonujący wypłat należności z umów zlecenia i o dzieło.

Przeczytaj także: Deklaracja PIT-4R za 2011 r. do 31 stycznia 2012

PIT-4R za 2011 r. należy złożyć do 31.01.2012 r.

Po zakończeniu roku, generalnie w terminie do końca stycznia roku następnego, wskazani płatnicy składają deklarację roczną na formularzu PIT-4R, w której wykazują kwoty pobranych w trakcie roku zaliczek. Aby ją złożyć, muszą ją przede wszystkim prawidłowo sporządzić.

W działalności gospodarczej zatrudniam 3 pracowników. W trakcie 2011 r. zmieniłem miejsce zamieszkania, co spowodowało zmianę właściwości urzędu skarbowego. Do którego z urzędów - według dawnego czy obecnego miejsca zamieszkania - powinienem złożyć deklarację PIT-4R za 2011 r.?
Zmiana przez płatnika miejsca zamieszkania w trakcie 2011 roku, powodująca zmianę właściwości miejscowej urzędu skarbowego, nie ma wpływu na rozliczenie deklaracji PIT-4R. Bez względu bowiem na wskazane okoliczności płatnik podatku obowiązany jest złożyć jedną roczną deklarację PIT-4R (zgodnie z art. 38 ust. 1a, art. 42 ust. 1a oraz art. 42e ust. 5 ustawy o pdof). Deklarację tę za 2011 r. składa do urzędu skarbowego właściwego na dzień 1 stycznia 2011 r., co wynika z uregulowań zawartych w art. 18 § 1 Ordynacji podatkowej.

Przywołany przepis stanowi, że jeżeli w trakcie roku podatkowego lub określonego w odrębnych przepisach innego okresu rozliczeniowego nastąpi zdarzenie powodujące zmianę właściwości miejscowej organu podatkowego, organem właściwym miejscowo za ten okres rozliczeniowy pozostaje ten organ, który był właściwy w pierwszym dniu roku podatkowego lub okresu rozliczeniowego.

W wyniku błędnego zsumowania wartości świadczeń otrzymanych przez jednego z pracowników z ZFŚS, została nienależnie pobrana zaliczka od należności, która w ramach limitu 380 zł korzystała ze zwolnienia. Czy należy tę zaliczkę wykazać w PIT-4R?
TAK. Płatnik zobowiązany jest do wpłacania na rachunek urzędu skarbowego wszystkich pobranych przez siebie zaliczek od przychodów pracowników. Powyższe dotyczy również tych zaliczek, które zostały pobrane nienależnie, np. w wyniku pomyłki, o której mowa w pytaniu. W konsekwencji w deklaracji PIT-4R płatnik powinien wykazać wszystkie pobrane zaliczki na podatek: zarówno od przychodów podlegających opodatkowaniu, jak i od przychodów zwolnionych od podatku.

We wrześniu 2011 r. dwaj pracownicy przez cały miesiąc przebywali na urlopach bezpłatnych, w związku z czym nie otrzymywali od pracodawcy żadnych należności. Czy w PIT-4R należy ich uwzględnić w tym okresie w liczbie podatników?
NIE. W rocznej deklaracji PIT-4R płatnik ma obowiązek podać liczbę pracowników, którym w danym miesiącu wypłacił lub postawił do dyspozycji jakiekolwiek należności lub świadczenia. Jedynie taki pracownik ma bowiem status podatnika. Stąd w sytuacji, gdy pracodawca nie dokonywał żadnych wypłat ani świadczeń pracownikowi przebywającemu na urlopie bezpłatnym, nie powinien go ujmować w liczbie podatników. Podobnie pracodawca nie uwzględnia w liczbie podatników w PIT-4R osób przebywających przez cały miesiąc m.in. na urlopach macierzyńskich i wychowawczych, jeżeli nie wypłacał im bądź nie stawiał do dyspozycji żadnych należności.

W prowadzonej działalności gospodarczej nie zatrudniam pracowników. W 2011 r. w czasie zwiększonej ilości zleceń zatrudniałem dorywczo w okresie od czerwca do września jedynie po kilka dni w miesiącu jedną osobę na umowę zlecenia. Od wpłaconego wynagrodzenia pobierałem i odprowadzałem zaliczki na podatek. Czy w związku z tym muszę złożyć deklarację PIT-4R za 2011 r.?
TAK. Płatnicy zatrudniający zleceniobiorców, od należności których obliczali i odprowadzali zaliczki na podatek dochodowy, zobowiązani są do sporządzania i składania rocznych deklaracji PIT-4R. Obowiązek ten nie został uzależniony od ilości zatrudnianych w roku podatkowym zleceniobiorców ani od długości okresu, w jakim wykonywali oni czynności w ramach zawartych umów zlecenia.

Należy wyraźnie podkreślić, że w PIT-4R płatnik ujmuje wyłącznie kwoty pobranych zaliczek na podatek od należności wynikających z zawartych umów zlecenia. Natomiast w sytuacji, gdy należności te opodatkowane były w formie zryczałtowanej, o której mowa w art. 30 ust. 1 pkt 5a ustawy o pdof, wówczas pobranego od nich zryczałtowanego podatku nie wykazuje się w PIT-4R. Podatek ten podlega wykazaniu w rocznej deklaracji oznaczonej jako PIT-8AR.

W okresie od stycznia do maja 2011 r. zatrudniałem w jednoosobowej działalności gospodarczej na umowę o pracę 4 pracowników. Z przyczyn ekonomicznych zmuszony byłem do ich zwolnienia z dniem 31 maja, a od 1 czerwca zawiesiłem wykonywanie działalności. Czy w tej sytuacji deklarację PIT-4R miałem obowiązek złożyć zaraz po ich zwolnieniu w 2011 r.?
NIE. Termin do złożenia przez płatników deklaracji PIT-4R za 2011 r. upływa w dniu 31 stycznia 2012 r. niezależnie od tego, że obowiązek poboru przez nich zaliczek na podatek ustał w trakcie roku podatkowego.

Płatnicy będący osobami fizycznymi mają obowiązek przesłać PIT-4R urzędowi skarbowemu, właściwemu według swojego miejsca zamieszkania, w terminie do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym. Jedynie w sytuacji zaprzestania przez płatnika działalności przed końcem stycznia roku następującego po roku podatkowym, deklarację tę płatnik powinien przesłać w terminie do dnia zaprzestania działalności. Z tego względu zwolnienie pracowników w trakcie roku nie wpływa na zmianę terminu złożenia deklaracji PIT-4R.

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.07.1991 r. o pdof (Dz. U. z 2010 r. nr 51, poz. 307 ze zm.)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

oprac. : Agata Cieśla / Gazeta Podatkowa Gazeta Podatkowa

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: