eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Międzynarodowe przewozy osób: rozliczenie VAT

Międzynarodowe przewozy osób: rozliczenie VAT

2012-02-21 09:45

Przeczytaj także: Usługi transportowe: obowiązek podatkowy przed TSUE


Deklaracje podatkowe i zapłata podatku
Jak już wspomniano, podatnik VAT - przewozy okazjonalne ma obowiązek składania deklaracji podatkowych. Deklaracje podatkowe należy złożyć - drogą elektroniczną - do drugiego urzędu skarbowego, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Wszelkie kwoty wykazywane w deklaracji podatkowej są wyrażane w polskiej walucie. W przypadku, gdy płatności z tytułu świadczenia ww. usług odbywały się w innych walutach, przeliczenia na złote można dokonać zgodnie z przepisami celnymi stosowanymi na potrzeby określenia wartości celnej importowanych towarów.

Ponadto, ważne jest, aby deklaracja podatkowa zawierała wszelkie dane określone przepisami ustawy, tj.:
  • numer identyfikacyjny na potrzeby wykonywanych przez podatnika na terytorium kraju usług międzynarodowego okazjonalnego przewozu drogowego osób,
  • numer rejestracyjny autobusu, liczbę przewożonych osób i wartość świadczonych tym autobusem na terytorium kraju usług bez podatku,
  • ogółem wartość świadczonych na terytorium kraju usług bez podatku, będącą podstawą opodatkowania,
  • stawkę podatku,
  • całkowitą kwotę podatku podlegającego wpłacie do urzędu skarbowego.

Podatnicy VAT - przewozy okazjonalne są również zobowiązani do obliczenia i wpłacenia podatku należnego w złotych polskich w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy na rachunek bankowy drugiego urzędu skarbowego.

Ewidencja: w formie elektronicznej
Podatnicy zidentyfikowani jako podatnicy VAT - przewozy okazjonalne muszą prowadzić ewidencję w postaci elektronicznej, która zawiera dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania, wysokości kwoty podatku należnego oraz inne dane służące do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej.

Ewidencja ta powinna być udostępniona przez podatnika drogą elektroniczną na każde żądanie naczelnika drugiego urzędu skarbowego. Podatnik ma obowiązek przechowywać ewidencję przez okres 5 lat od zakończenia roku, w którym dokonano świadczenia usług międzynarodowego przewozu drogowego, polegającego na okazjonalnym przewozie osób.

Podstawa prawna:
  • art. 134a-c ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.) - ustawa o VAT,
  • art. 1 pkt 20, 21 i 28 ustawy z 9 czerwca 2011 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników oraz ustawy o transporcie drogowym (Dz.U. z 2011 r. nr 134, poz. 780 ze zm.) - ustawa zmieniająca,
  • art. 87 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2007 r. nr 125, poz. 874 ze zm.).


Doradztwo dla księgowych plus wszystko, czego potrzebujesz do bezbłędnego rozliczania Twojej firmy, w jednym miejscu. W Portalu FK www.portalfk.pl indywidualnie skonsultujesz się z ekspertami i otrzymasz dostęp do licznych narzędzi ułatwiających pracę.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: