eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Zakup biletu lotniczego bez importu usług w podatku VAT

Zakup biletu lotniczego bez importu usług w podatku VAT

2015-01-15 13:21

Zakup biletu lotniczego bez importu usług w podatku VAT

Bilety lotnicze © natavin - Fotolia.com

Dokonując zakupu biletów lotniczych wnioskodawca staje się nabywcą usługi wykonywanej przez zagranicznego przewoźnika, niemniej nie powinien on z tego tytułu rozpoznawać importu usług. Do rozliczenia podatku od takiej usługi obowiązany bowiem jest w każdym przypadku przewoźnik (usługodawca) - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 05.01.2012 r. nr IBPP3/443-1125/11/PH.

Przeczytaj także: Zakup zagranicznych biletów lotniczych a ewidencje VAT i JPK_VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka sprzedaje swoje produkty jak i towary handlowe zarówno w Polsce jak i na rynku europejskim. Dlatego też bardzo często wysyła swoich pracowników na delegacje zagraniczne. Podróże służbowe odbywane są bardzo często samolotami zagranicznych linii lotniczych nie tylko na terenie Unii Europejskiej, ale także poza nią, a nawet na innych kontynentach. Od zagranicznego przewoźnika spółka otrzymuje faktury za bilety lotnicze. Te zawierają informację, że usługa nie podlega polskiemu podatkowi VAT. Zadano pytanie, czy z tego tytułu spółka winna rozpoznać import usług, a jeśli tak, to jaką stawkę do niej zastosować oraz w których pozycjach deklaracji VAT wartość takich usług wykazać? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054), zwaną dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Przepis powyższy wskazuje na zasadę terytorialności – opodatkowaniu podlegają wykonane na terytorium kraju odpłatne świadczenie usług i odpłatna dostawa towarów.

fot. natavin - Fotolia.com

Bilety lotnicze

Dokonując zakupu biletów lotniczych wnioskodawca staje się nabywcą usługi wykonywanej przez zagranicznego przewoźnika, niemniej nie powinien on z tego tytułu rozpoznawać importu usług.


W przypadku świadczenia usług, dla prawidłowego rozliczenia podatku od towarów i usług istotnym jest określenie miejsca ich świadczenia. Od poprawności określenia miejsca świadczenia zależeć będzie, czy usługa będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w Polsce, czy też nie.
W tym miejscu wskazać należy, że na potrzeby Rozdziału 3 „Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług” ustawy o VAT, w art. 28a ustawodawca zawarł definicje podatnika.

W myśl art. 28a ww. ustawy na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:
1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:
a. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
b. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług.

Powyższy artykuł wprowadza definicję podatnika, która ma zastosowanie tylko na potrzeby ustalenia miejsca świadczenia usług.

W świetle powyższego w pierwszej kolejności zauważyć należy, iż zarówno Wnioskodawca jak i opisani we wniosku przewoźnicy zagraniczni posiadają status podatnika, w myśl art. 28a ustawy o VAT.

Kolejnym krokiem niezbędnym w celu prawidłowego opodatkowania nabytych przez Wnioskodawcę usług, jest określenie, na jakich zasadach należy określić miejsce ich świadczenia.

Miejsce świadczenia usług na rzecz podatnika uregulowane zostało w art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, jako miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j i art. 28n.

Wskazany pośród wyjątków art. 28f ust. 1 ustawy o VAT stanowi, iż miejscem świadczenia usług transportu pasażerów jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości

Z powyższego wynika zatem, iż co do zasady, w przypadku usług transportu pasażerów, miejscem ich świadczenia jest miejsce, w którym odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości, niezależne od miejsca siedziby podatnika świadczącego usługę (firmy transportowej) lub nabywcy usługi.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: