eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Faktura VAT marża na samochód z leasingu?

Faktura VAT marża na samochód z leasingu?

2012-09-18 13:16

Faktura VAT marża na samochód z leasingu?

Samochód © Kurhan - Fotolia.com

Po wcześniejszym zakończeniu umowy leasingu finansowego samochodu osobowego otrzymaliśmy od firmy leasingowej fakturę VAT marża. Czy w przypadku natychmiastowej sprzedaży tego samochodu możemy opodatkować tę sprzedaż również w systemie VAT marża? Byłaby to nasza pierwsza transakcja tego typu, nie mamy w przedmiocie działalności handlu samochodami.

Przeczytaj także: Samochód osobowy z UE a VAT marża

Odpowiedź eksperta:

W mojej ocenie możecie Państwo opodatkować sprzedaż samochodu według procedury opodatkowania marży. Podjęcie takiej decyzji obarczone jest jednak pewnym ryzykiem.


Fakturami VAT MARŻA dokumentowane są dostawy towarów, które są opodatkowane według procedury opodatkowania marży. Procedura ta może być zaś stosowana, między innymi, w przypadku dostaw towarów nabytych od podatników, którzy dostawę tych towarów opodatkowali według procedury opodatkowania marży (art. 120 ust. 10 pkt 5 ustawy o VAT).

Jednocześnie z art. 120 ust. 4 ustawy o VAT wynika, że procedura opodatkowania marży może mieć zastosowanie w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych (jak również dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich oraz antyków) nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności lub importowanych w celu odprzedaży.

A zatem tylko w przypadku importu towarów używanych istotny jest cel odsprzedaży – w pozostałych przypadkach wystarczy, że towary używane zostały nabyte przez podatnika dla celów prowadzonej działalności. Z przepisów art. 120 ustawy o VAT nie wynika, aby musiała to być działalność handlowa, a jednocześnie Polska – w przeciwieństwie do niektórych innych państw członkowskich (np. Austrii czy Szwecji) – nie wyłączyła z zakresu stosowania procedury marży podatników, których przedmiotem działalności nie jest działalność handlowa.

fot. Kurhan - Fotolia.com

Samochód

Procedura opodatkowania marży może mieć zastosowanie w przypadku podatnika wykonującego czynności polegające na dostawie towarów używanych nabytych uprzednio przez tego podatnika dla celów prowadzonej działalności

W świetle powyższego uważam, że nie ma przeszkód, abyście Państwo – mimo iż przedmiotem Państwa działalności nie jest sprzedaż samochodów – opodatkowali dostawę (sprzedaż) przedmiotowego samochodu według procedury marży, a w konsekwencji udokumentowali dostawę tego samochodu fakturą VAT MARŻA.

Zastosowanie procedury opodatkowania marży będzie w przedstawionej sytuacji uzasadnione również o tyle, że sprzedaż samochodu krótko po wykupie z leasingu pozwala uznać, że samochód został nabyty (wykupiony z leasingu) w celu odsprzedaży. Nie można zatem w tej sytuacji uznać, że – jak czytamy w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 listopada 2009 r. (sygn. IPPP2/443-1033/09-2/MS):

(…) Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności gospodarczej planuje sprzedać używany samochód osobowy, który zakupił w od osoby fizycznej nie będącej płatnikiem podatku VAT, nabyty samochód został wprowadzony do ewidencji, środków trwałych. Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w zakresie finansowej działalności usługowej, sprzedaży komputerów, urządzeń peryferyjnych. W powstałej sytuacji faktycznej, powołane przepisy art. 120 ustawy nie znajdują zastosowania, ponieważ samochód został nabyty dla celów działalności gospodarczej (środek trwały) nie zaś w celu dalszej odsprzedaży (…).

Nie zmienia to jednak faktu, że skorzystanie przez Państwa z procedury opodatkowania marży będzie obarczone pewnym ryzykiem. Sposobem na wyłączenie tego ryzyka jest tylko rezygnacja z zastosowania tej procedury. Podjęcie takiej decyzji byłoby wskazane w szczególności, gdyby spółka rozważała używanie samochodu przez okres 6. miesięcy po wykupie.

Używanie samochodu przez okres 6. miesięcy po wykupie spowoduje, bowiem, że uzyska on status towaru używanego, o którym mowa w art. 43 ust. 2 ustawy o VAT, a w konsekwencji jego dostawa będzie zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT.

Podstawa prawna:
art. 43 ust. 1 pkt 2, art. 43 ust. 2 oraz art. 120 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054 ze zm.).


Jak ustrzec się błędu, skoro przepisy ustawy o VAT są niezwykle skomplikowane, a wyjaśnienia organów skarbowych często sprzeczne? Przeczytasz o tym w poradniku „Vademecum VAT”!

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: