eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Samochód osobowy w firmie: jakie zmiany w VAT 2013?

Samochód osobowy w firmie: jakie zmiany w VAT 2013?

2012-10-29 12:42

Przeczytaj także: Pełne odliczenie VAT przy wynajmie samochodu


Nie będzie obowiązku umieszczania numeru rejestracyjnego samochodu na fakturach dokumentujących nabycie paliw.

Minister Finansów w projekcie zmian do rozporządzenia w sprawie m.in. wystawiania faktur określił katalog danych, jakie powinna zawierać faktura VAT. Z katalogu tego nie wynika, aby na fakturze dokumentującej sprzedaż paliw silnikowych musiał być dodatkowo zamieszczany numer rejestracyjny pojazdu. Warto zaznaczyć, że od 1 lipca 2013 r. przepisy dotyczące faktur VAT mają być przeniesione do art. 106e ustawy o VAT, z którego także nie będzie wynikał obowiązek zamieszczania na fakturze numeru rejestracyjnego.

Utrata prawa do zwolnienia z VAT
Obecnie zdaniem fiskusa, jeżeli podatnik zwolniony podmiotowo z VAT (ze względu na wysokość obrotów) dokona sprzedaży samochodu osobowego, to sprzedaż ta powoduje utratę prawa do tego zwolnienia, bez względu na to, czy sprzedaż ta spowoduje przekroczenie ustawowego limitu do korzystania z tego zwolnienia. Powołuje się przy tym na art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b) ustawy o VAT, zgodnie z którym zwolnienie podmiotowe nie ma zastosowania do podatników dokonujących dostaw towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym z wyjątkiem energii elektrycznej (PKWiU 40.10.10) i wyrobów tytoniowych w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym. Przykładowo tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 14 czerwca 2012 r., nr IPTPP1/443-226/12-2/IG. Jak wskazał organ podatkowy, jeżeli samochód osobowy jest towarem podlegającym opodatkowaniu podatkiem akcyzowym, to jego sprzedaż powoduje utratę prawa do zwolnienia podmiotowego z VAT.

Moim zdaniem stanowisko prezentowane przez organy podatkowe nie jest prawidłowe. Pomimo że w art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b) ustawy o VAT wskazano, iż podatnik dokonujący dostaw towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym nie może korzystać ze zwolnienia podmiotowego, to właściwe jest przyjęcie, że chodzi tu o transakcje, które w danej sytuacji opodatkowane są podatkiem akcyzowym. Ponieważ sprzedaż samochodu w kolejnej fazie obrotu nie jest już opodatkowana akcyzą, zwolnienie podmiotowe z VAT powinno być zachowane.

Omawiany problem został dostrzeżony przez resort finansów i jak wynika z projektu zmian do ustawy o VAT od 1 stycznia 2013 r. nastąpi zmiana wskazanych przepisów. W związku ze zmianą brzmienia art. 113 ust. 13 pkt 1 lit. b) ustawy o VAT, od stycznia 2013 r. nadal ze zwolnienia podmiotowego z VAT nie będą mogli korzystać podatnicy dokonujący dostawy towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, lecz nie będzie to dotyczyło m.in. sprzedaży samochodów osobowych, innych niż nowe, zaliczanych przez podatnika, na podstawie przepisów o podatku dochodowym, do środków trwałych podlegających amortyzacji. Warto więc ze sprzedażą omawianych samochodów poczekać do przyszłego roku.

Przy czym należy podkreślić, że nowy przepis odnosi się jedynie do sprzedaży samochodu zaliczonego do środków trwałych. Nie obejmuje zatem samochodów kupionych w celu odsprzedaży. Jak wyjaśniło Ministerstwo, w uzasadnieniu do projektu nowelizacji, celem tych zmian jest doprecyzowanie, że wyłączenie ze zwolnienia przewidziane dla towarów opodatkowanych podatkiem akcyzowym, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, nie dotyczy dostawy takich samochodów. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w których podatnik zwolniony ze względu na obrót, sprzedając używany samochód osobowy, który stanowi u niego środek trwały, traci to zwolnienie.

Podstawa prawna
Ustawa z dnia 11.03.2004 r. o VAT (Dz. U. z 2011 r. nr 177, poz. 1054)


Wydawnictwo Podatkowe GOFIN – wydawca czasopism, Gazety Podatkowej i serwisów internetowych dostarczających specjalistycznej wiedzy z zakresu podatków, rachunkowości, ubezpieczeń i prawa pracy.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • maralbhp / 2013-03-22 10:52:41

    Zatem jeżeli w roku 2013 zdecyduję się na zakup używanego auta, które zostało zakupione w salonie w 2010 roku i posiada pełne prawo odliczenia VAT oraz kosztów eksploatacji to jako kolejny nabywca auta nie mam już prawa do odliczenia VAT-u i kosztów użytkowania? odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: