eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ulga na zakup kasy fiskalnej gdy zwolnienie z VAT

Ulga na zakup kasy fiskalnej gdy zwolnienie z VAT

2012-11-05 13:37

Ulga na zakup kasy fiskalnej gdy zwolnienie z VAT

Kasa fiskalna © Stanisław Tokarski - Fotolia.com

Podatnik, który w obowiązującym terminie rozpocznie po raz pierwszy ewidencjonowanie sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej, ma prawo do skorzystania z ulgi na zakup tego urządzenia. W przypadku podatników VAT czynnych ulgę tę rozlicza się w składanej deklaracji VAT. Inaczej jest, gdy podatnik korzysta ze zwolnienia.

Przeczytaj także: Ulga na zakup kasy a podatnik zwolniony z VAT

Podatnicy, którzy rozpoczną ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego przy użyciu kas rejestrujących w obowiązujących terminach, mogą odliczyć od tego podatku kwotę wydatkowaną na zakup każdej z tych kas zgłoszonych na dzień rozpoczęcia (powstania obowiązku) ewidencjonowania w wysokości 90% jej ceny zakupu (bez podatku), nie więcej jednak niż 700 zł. Tak stanowi art. 111 ust. 4 ustawy o VAT.

Jak ubiegać się o powyższe „dofinansowanie”. Wszystko zależy od tego, czy dany przedsiębiorca jest czynnym, czy też zwolnionym podatnikiem VAT. Poniżej przedstawimy postępowanie dla podatników zwolnionych.

Otóż w stosunku do nich kluczowa regulacja została zawarta w art. 111 ust. 5 ustawy o VAT który to mówi, że w przypadku gdy podatnik rozpoczął ewidencjonowanie obrotu w obowiązujących terminach i wykonuje wyłącznie czynności zwolnione od podatku lub jest podatnikiem zwolnionym od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 lub 9, urząd skarbowy dokonuje zwrotu kwoty określonej wyżej na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, w terminie do 25. dnia od daty złożenia wniosku przez podatnika.

Analizując powyższe przepisy dochodzimy do wniosku, iż aby z ulgi na zakup kasy fiskalnej podatnik mógł skorzystać, musi on posiadać rachunek bankowy. Ponadto ewidencjonowanie obrotu przy pomocy tego urządzenia musi rozpocząć się w obowiązującym terminie oraz konieczne jest złożenie stosownego wniosku o udzielenie ulgi.

fot. Stanisław Tokarski - Fotolia.com

Kasa fiskalna

Podatnik, który w obowiązującym terminie rozpocznie po raz pierwszy ewidencjonowanie sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej, ma prawo do skorzystania z ulgi na zakup tego urządzenia.


To, co wniosek taki winien zawierać, reguluje §4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2010 r. w sprawie odliczania i zwrotu kwot wydatkowanych na zakup kas rejestrujących. Są to: imię i nazwisko lub nazwa podatnika, jego dane adresowe oraz numer identyfikacji podatkowej, a w przypadku podatników świadczących usługi przewozów osób i ładunków taksówkami osobowymi i bagażowymi - dodatkowo informację o numerze licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką oraz numerze rejestracyjnym i bocznym taksówki, w której zainstalowano kasę rejestrującą.

Do wniosku należy ponadto dołączyć (§4 ust. 3 rozporządzenia):
  1. dane określające imię i nazwisko albo nazwę podmiotu prowadzącego serwis kas, który dokonał fiskalizacji kasy rejestrującej;
  2. oryginał faktury potwierdzającej zakup kasy rejestrującej wraz z dowodem zapłaty całej należności za kasę rejestrującą;
  3. informacje o numerze rachunku bankowego podatnika lub jego rachunku w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem, na który należy dokonać zwrotu;
  4. fotokopię świadectwa przeprowadzonej legalizacji ponownej taksometru współpracującego z kasą o zastosowaniu specjalnym służącą do prowadzenia ewidencji przy świadczeniu tych usług, w tym również zintegrowanego w jednej obudowie z kasą - w przypadku podatników świadczących usługi przewozu osób i ładunków taksówkami osobowymi i bagażowymi.

Z przepisów rozporządzenia wynika zatem, iż aby podatnik mógł ubiegać się o ulgę, musi uregulować wcześniej całą należność z tytułu zakupu kasy fiskalnej (obowiązek posiadania dowodu zapłaty całej należności wynika także z §2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia).

Ponadto aby ubiegać się o ulgę, podatnik musi złożyć do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed terminem rozpoczęcia ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego, pisemnego zgłoszenia o liczbie kas rejestrujących i miejscu (adresie) ich używania, które podatnik zamierza stosować do tego ewidencjonowania.
Nie można także zapomnieć o obowiązkowym zgłoszeniu kasy w terminie 7 dni od dnia jej fiskalizacji do naczelnika urzędu skarbowego w celu otrzymania numeru ewidencyjnego kasy.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: