eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Księgi rachunkowe: ubezpieczenie auta w kosztach firmy

Księgi rachunkowe: ubezpieczenie auta w kosztach firmy

2013-03-18 13:14

Księgi rachunkowe: ubezpieczenie auta w kosztach firmy

Księgi rachunkowe © apops - Fotolia.com

Kosztów ubezpieczeń komunikacyjnych oraz majątkowych będących kosztami pośrednimi, nie można bezpośrednio powiązać z konkretnymi przychodami osiąganymi przez podatnika, gdyż są one na ogół uiszczane jednorazowo, lecz dotyczą całej umowy i ściśle określonego czasu jej trwania, z reguły przekraczającego rok podatkowy. Wydatki takie należy zaliczać do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do czasu trwania tych umów. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 06.03.2013 r. nr IPPB1/415-1551/12-2/IF.

Przeczytaj także: Osobowy samochód pokazowy: ubezpieczenie a koszty firmy

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Do końca 2011 r. firma wnioskodawcy prowadziła podatkową księgę przychodów i rozchodów. Od roku 2012 natomiast była zobowiązana do zaprowadzenia ksiąg rachunkowych. Na mocy zapisów ustawy o rachunkowości oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych firma dokonywała rozliczenia w czasie kosztów ubezpieczeń komunikacyjnych oraz majątkowych proporcjonalnie do długości okresu jakiego dotyczą. Kwota przypadająca do rozliczenia w czasie zawiera się w przedziale od 300 zł do 2500 zł na jeden samochód. Jest to kwota niewielka, niezaburzająca wyniku finansowego jednostki w przypadku jednorazowego wpisania w koszty. Zadano pytanie, czy z uwagi na niewielki zakres istotności takich kosztów firma może uznawać koszty z tytułu ubezpieczeń majątkowych oraz komunikacyjnych jednorazowo w momencie zapłaty składki? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Stosownie do treści art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Kosztami uzyskania przychodu są więc wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów. Koszty ponoszone przez podatnika należy oceniać pod kątem ich celowości, a więc dążenia do uzyskania przychodów. Aby określony wydatek można było uznać za koszt uzyskania przychodu, między tym wydatkiem, a osiągnięciem przychodu musi zachodzić związek przyczynowo-skutkowy tego typu, że poniesienie wydatku musi mieć wpływ na powstanie, zwiększenie lub zabezpieczenie tego przychodu.

Powyższe oznacza, że wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, po wyłączeniu zastrzeżonych w ustawie, są kosztami uzyskania przychodów, o ile pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z osiąganymi przychodami. Przy czym zwrot „w celu” oznacza to, że nie każdy wydatek poniesiony przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą podlega odliczeniu od podstawy opodatkowania, lecz tylko ten wydatek, który pozostaje w takim związku przyczynowo-skutkowym, że poniesienie go ma wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodów, albo zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów.

fot. apops - Fotolia.com

Księgi rachunkowe

Kosztów ubezpieczeń komunikacyjnych oraz majątkowych będących kosztami pośrednimi, nie można bezpośrednio powiązać z konkretnymi przychodami osiąganymi przez podatnika, gdyż są one na ogół uiszczane jednorazowo, lecz dotyczą całej umowy i ściśle określonego czasu jej trwania, z reguły przekraczającego rok podatkowy.


Jednocześnie należy podkreślić, że o tym co jest celowe i potrzebne w prowadzonej działalności, decyduje podmiot prowadzący działalność gospodarczą, a nie organ podatkowy. Na podatniku spoczywa zatem obowiązek wykazania związku poniesionych kosztów z działalnością gospodarczą oraz okoliczności, iż ich poniesienie ma wpływ na wysokość osiągniętych przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, zwłaszcza w sytuacji wystąpienia sporu w tej kwestii.

Rozwiązania prawne dotyczące potrącalności kosztów w czasie, pozwalają wyróżnić:
• koszty bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodu,
• koszty inne niż bezpośrednio związane z przychodem.

Z treści złożonego wniosku wynika, że Wnioskodawca od 2012 r. prowadzi księgi rachunkowe. Do tej pory firma dokonywała rozliczenia kosztów ubezpieczeń majątkowych oraz komunikacyjnych na podstawie zapisów ustawy o rachunkowości, tj. proporcjonalnie do długości okresu jakiego dotyczyły.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: