eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ulga na Internet gdy faktura z odsetkami

Ulga na Internet gdy faktura z odsetkami

2013-04-01 09:04

Ulga na Internet gdy faktura z odsetkami

Kiedy ulga na Internet? © Sergey Khakimullin - Fotolia.com

W zeznaniach za rok 2012 podatnicy po raz ostatni rozliczają ulgę internetową na starych zasadach. Od roku 2013 została ona istotnie ograniczona. Niemniej nie można zapominać o tym, że w ramach ulgi odliczeniu podlegają tylko ściśle określone wydatki (a więc związane z użytkowaniem sieci Internet) i to ustalone na podstawie określonych dowodów.

Przeczytaj także: Ulga na Internet w rozliczeniu PIT za 2012 r.

Podobnie jak w latach ubiegłych, w rozliczeniach rocznych PIT za 2012 rok podatnicy mogą skorzystać z odliczenia od podstawy opodatkowania tym podatkiem wydatków ponoszonych z tytułu użytkowania sieci Internet.

Wysokość tych wydatków ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. Ustawodawca wskazuje przy tym, że winny one zawierać co najmniej dane identyfikujące kupującego i sprzedawcy, a także rodzaj zakupionej usługi oraz kwotę do zapłaty. Dzięki temu odliczyć można nie tylko wydatki na użytkowanie sieci Internet udokumentowane fakturami otrzymanymi od sprzedawców, ale także każdym innym dowodem, który spełnia powyższe kryteria (a więc określający kto, komu, ile i za co płaci). Warto przy tym zwrócić szczególną uwagę na udokumentowanie samej zapłaty, jako że odliczyć można jedynie wydatki faktycznie poniesione.

Tym samym już na etapie składania rozliczania (a nie dopiero przy ewentualnej kontroli fiskusa) należy zgromadzić dokumenty potwierdzające fakt zapłacenia za korzystanie z Internetu. Potwierdzenie takie może mieć różnoraką formę: od stosownej adnotacji na fakturze poczynając, poprzez wystawiony przez sprzedawcę dokument potwierdzający przyjęcie należności (chociażby KP – Kasa przyjmie), na przelewie bankowym czy bankowym potwierdzeniu zapłaty kończąc.

fot. Sergey Khakimullin - Fotolia.com

Kiedy ulga na Internet?

W ramach ulgi odliczeniu podlegają tylko ściśle określone wydatki (a więc związane z użytkowaniem sieci Internet) i to ustalone na podstawie określonych dowodów.


Co niezwykle ważne, posiadanie jedynie faktury, czy też innego dowodu zakupu usługi, bez potwierdzenia, że należność z nich wynikająca została uregulowana, tudzież samego dowodu zapłaty bez faktury (bądź innego rachunku) pozbawia prawa do odliczenia tych wydatków w ramach ulgi internetowej. Konieczne jest tutaj posiadanie kompletu takich dokumentów i to w dodatku takiego, z którego będzie wynikał fakt dokonania zapłaty (a więc poniesienia wydatku) w roku 2012. Jeżeli zatem faktura (czy inny dokument wskazujący na zakup usług korzystania z Internetu) została wystawiona w roku 2012, lecz płatności podatnik dokonał dopiero w roku 2013, w PIT za 2012 rok tego wydatku nie uwzględni. Ujmie natomiast faktury (bądź inne rachunki) z lat wcześniejszych, które zostały uregulowane w roku 2012.

Posiadanie stosownych dokumentów nie jest jedynym warunkiem skorzystania z ulgi. Trzeba bowiem pamiętać o tym, że ulga ta przysługuje tylko w stosunku do poniesionych wydatków na ściśle określony cel, czyli użytkowanie sieci Internet. Odliczyć można zatem zarówno wydatki na stałe łącze jak i dostęp wdzwaniany do sieci Internet. Ulga obejmuje również Internet mobilny (dostępny w telefonie komórkowym, czy jako oddzielny abonament oferowany przez sieci komórkowe), czy korzystanie z sieci np. w kafejce internetowej.

Odliczeniu nie podlegają natomiast wydatki na montaż sieci czy jej remont bądź zakup lub wymianę urządzeń (w postaci modemu czy routera). Odliczyć nie można także opłaty aktywacyjnej czy innych opłat naliczanych przez operatora w postaci chociażby odsetek od nieterminowych płatności rachunków za użytkowanie sieci Internet.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Advertisement

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: