eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Dwa terminy zwrotu podatku VAT w deklaracji?

Dwa terminy zwrotu podatku VAT w deklaracji?

2013-04-16 13:18

Dwa terminy zwrotu podatku VAT w deklaracji?

Dwa terminy zwrotu podatku VAT w deklaracji? © Ruff - Fotolia.com

Jeżeli w danym okresie rozliczeniowym występuje nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, podatnik może zażądać jej zwrotu na rachunek bankowy. Standardowy termin zwrotu to 60 dni, ale niekiedy może on zostać skrócony do dni 25. Analizując przepisy dochodzimy przy tym do wniosku, że terminów tych nie można łączyć w jednej deklaracji.

Przeczytaj także: Termin zwrotu VAT a korekta deklaracji

Zasady dokonywania zwrotu podatku VAT zostały określone w art. 87 ustawy o VAT. Jak już wyżej podkreślono, termin podstawowy takiego zwrotu wynosi 60 dni od dnia złożenia rozliczenia. Co ważne, nie jest tutaj istotne, jakiego rodzaju zakupów zwrot ten dotyczy, czy też jaką stawką podatku zakupy te były opodatkowane. Nie jest również ważne, jaką stawką podatku podatnik opodatkowuje sprzedawane przez siebie towary i usługi. Termin ten ma zastosowanie również do podatników, którzy dokonują dostawy towarów lub świadczą usługi poza terytorium kraju i nie dokonują sprzedaży opodatkowanej (tutaj jednak trzeba dołączyć umotywowany wniosek o zwrot VAT).

Termin podstawowy może jednak zostać skrócony do 25 dni, licząc od dnia złożenia rozliczenia. Szczegóły w tym zakresie reguluje art. 87 ust. 6 ustawy o VAT. Urząd skarbowy będzie obowiązany dokonać zwrotu w tak krótkim czasie na wniosek podatnika złożony wraz z deklaracją podatkową, pod warunkiem jednak, że kwoty podatku naliczonego, wykazane w deklaracji podatkowej, wynikają z:
  1. faktur dokumentujących kwoty należności, które zostały w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej,
  2. dokumentów celnych, deklaracji importowej oraz decyzji, o których mowa w art. 33 ust. 2 i 3 oraz art. 34, i zostały przez podatnika zapłacone,
  3. importu towarów rozliczanego zgodnie z art. 33a, wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, świadczenia usług, dla którego podatnikiem jest ich usługobiorca, lub dostawy towarów, dla której podatnikiem jest ich nabywca, jeżeli w deklaracji podatkowej została wykazana kwota podatku należnego od tych transakcji

W uproszczeniu mówiąc, zwrot podatku VAT w terminie 25 dni od daty złożenia rozliczenia przysługuje podatnikowi, który dokonał zapłaty należności wynikających z wszystkich faktur wykazanych w danej deklaracji oraz zapłacił podatki wynikające z ujętych w tej deklaracji dokumentów celnych.

fot. Ruff - Fotolia.com

Dwa terminy zwrotu podatku VAT w deklaracji?

Jeżeli w danym okresie rozliczeniowym występuje nadwyżka podatku naliczonego nad należnym, podatnik może zażądać jej zwrotu na rachunek bankowy. Standardowy termin zwrotu to 60 dni, ale niekiedy może on zostać skrócony do dni 25.


Rodzi się przy tym pytanie, czy w jednej deklaracji można wykazać zwrot w obydwu wyżej wskazanych terminach (czyli zarówno standardowym jak i przyspieszonym)? Problem ten może nurtować podatników, którzy opłacili jedynie część należności wynikających z faktur zakupu i dokumentów celnych. Czy w takim przypadku w tej części mogą wnosić o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni, a w stosunku do pozostałej części nadwyżki w terminie 60 dni od złożenia rozliczenia?

Zagłębiając się w treść art. 87 ust. 6 ustawy o VAT dochodzimy do wniosku, że rozbicie takie nie jest możliwe. Przepis ten mówi bowiem, że na wniosek podatnika, złożony wraz z deklaracją, urząd skarbowy obowiązany jest zwrócić różnicę podatku, o której mowa w ust. 2, w terminie 25 dni licząc od dnia złożenia rozliczenia.

Art. 87 ust. 2 mówi natomiast o różnicy pomiędzy kwotą wykazanego podatku należnego a kwotą podatku naliczonego, które podatnik ujął w danej deklaracji (czyli o całej nadwyżce, a niej jej części).

Należy przy tym pamiętać, że dalsza treść art. 87 ust. 6 ustawy o VAT wymaga, iż aby uzyskać zwrot VAT w terminie 25 dni, konieczna jest zapłata należności wynikających z wszystkich faktur wykazanych w danej deklaracji oraz zapłata podatków wynikających z ujętych w tej deklaracji dokumentów celnych.

Na tle powyższej analizy należy zatem przyjąć, że przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie pozwalają na dzielenie kwoty podatku naliczonego z faktur zapłaconych i w tej części wnioskowania o zwrot podatku w terminie przyspieszonym, zaś w pozostałej (tj. w części przypadającej na faktury niezapłacone) w terminie standardowym.

Jeżeli jednak wystąpi sytuacja, w której część faktur zakupowych została zapłacona do dnia złożenia deklaracji, a część nie, warto zastanowić się nad przesunięciem faktur niezapłaconych do rozliczenia za następny okres rozliczeniowy.

Przypomnijmy bowiem, że art. 86 ustawy o VAT pozwala podatnikom co do zasady odliczyć podatek naliczony od dokonanych zakupów towarów i usług w jednym z trzech okresów rozliczeniowych. Tym samym, jeżeli kilka faktur nie zostało opłaconych do dnia złożenia deklaracji, warto rozważyć, czy nie uwzględnić ich w rozliczeniu za okres następny właśnie po to, aby w danym okresie rozliczeniowym skorzystać z możliwości otrzymania zwrotu w terminie przyspieszonym. W takim przypadku oczywiście zmniejsza się wysokość nadwyżki podatku naliczonego nad należnym (o wartość podatku VAT wynikającą z niezapłaconych faktur), niemniej jeżeli zmniejszenie to jest marginalne, może je rekompensować skrócenie terminu zwrotu od pozostałej części tej nadwyżki.

oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: