eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Podatek liniowy: rozliczenie roczne na PIT-36L

Podatek liniowy: rozliczenie roczne na PIT-36L

2013-04-17 13:25

Podatek liniowy: rozliczenie roczne na PIT-36L

Podatek liniowy: rozliczenie roczne na PIT-36L © kwakier - Fotolia.com

Do końca kwietnia 2013 r. przedsiębiorcy, którzy wybrali opodatkowanie przychodów prowadzonej firmy podatkiem liniowym, mają czas na rozliczenie się z fiskusem za rok 2012. Termin ten jest taki sam, jak w przypadku opodatkowania na zasadach ogólnych. Złożyć trzeba jednak odrębny formularz przewidziany stricte dla tych przychodów.

Przeczytaj także: Dochody dziecka w zeznaniu podatkowym rodziców

Dzięki podatkowi liniowemu przedsiębiorca ma pewność co do wysokości stawki, wg której będzie obliczał i płacił podatek przez cały rok. Ta jest stała i wynosi 19% od uzyskanego dochodu bez względu na to, jak wysoki on będzie. Niestety skorzystanie z dobrodziejstw podatku liniowego ma też swoje minusy. Pierwszym z nich jest brak ulg podatkowych.

Przy tej formie opodatkowania podatnik może jedynie pomniejszyć osiągnięty dochód o:
  • składki na własne ubezpieczenia społeczne i osób z nim współpracujących zapłacone w roku podatkowym do polskiego systemu ubezpieczeń społecznych lub do systemów ubezpieczeń funkcjonujących w krajach członkowskich Unii Europejskiej, krajach należących do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub w Konfederacji Szwajcarskiej (z pewnymi wyjątkami),
  • straty poniesione w latach ubiegłych (uwzględnić można te z lat 2007-2011) z tego źródła przychodu (a więc działalności gospodarczej), przy czym odliczenie nie może przekroczyć 50% kwoty poniesionych strat za poszczególne lata,
  • wpłaty na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego (IKZE).

Sam podatek natomiast podatnik może pomniejszyć o:
Ponadto, jak już podkreślono we wstępie, dla rozliczenia dochodów przedsiębiorcy opodatkowanych podatkiem liniowym ustawodawca przewidział odrębny formularz, oznaczony symbolem PIT-36L (do którego należy dołączył załącznik PIT/B).

fot. kwakier - Fotolia.com

Podatek liniowy: rozliczenie roczne na PIT-36L

Dla rozliczenia dochodów przedsiębiorcy opodatkowanych podatkiem liniowym ustawodawca przewidział odrębny formularz, oznaczony symbolem PIT-36L (do którego należy dołączył załącznik PIT/B).


Poza pozbawieniem większości ulg i odliczeń, ustawodawca zabrał liniowcom także prawo do wspólnego rozliczenia się z małżonkiem. Rozliczenie takie nie jest możliwe, jeżeli chociażby jedno z małżonków wybrało opodatkowanie podatkiem liniowym. Nie jest przy tym istotne to, czy w danym roku podatkowym firma przyniosła dochód, stratę, czy wręcz przez cały rok podatkowy była zawieszona nie generując tym samym żadnego dochodu.
Jeżeli zatem przykładowo poza firmą przedsiębiorca uzyskuje także dochody z umowy o pracę, podobnie jak jego małżonek, przy czym rozliczenia za rok 2012 nie dokonały zakłady pracy, małżonkowie będą musieli złożyć w urzędzie skarbowym (obok PIT-36L przedsiębiorcy) także dwa zeznania oznaczone symbolem PIT-37, w których każde z nich osobno rozliczy dochody z pracy.

Przedsiębiorca opodatkowany podatkiem liniowym nie może także rozliczyć się w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci (w stosunku do uzyskiwanych innych dochodów opodatkowanych skalą podatkową).

Warto w tym miejscu podkreślić, że zeznanie PIT-36L należy złożyć nawet wówczas, gdy przez cały rok 2012 firma była zawieszona i nie uzyskano z niej żadnych dochodów.

Przy wypełnianiu zeznania PIT-36L nie ma natomiast przeszkód, aby przedsiębiorca przekazał 1% swojego podatku należnego na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Postępowanie jest tutaj takie samo, jak przy innych zeznaniach podatkowych. Co za tym idzie w rozliczeniu należy wskazać numer KRS wybranej organizacji oraz wnioskowaną kwotę do przekazania, z tym że kwota ta nie może przekroczyć 1% podatku należnego po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół. Podatnik może tutaj także wskazać dodatkowe informacje w postaci szczegółowego celu, na który 1% jego podatku ma zostać przekazany. Może on także wyrazić zgodę na to, aby naczelnik urzędu skarbowego przekazał wybranej organizacji pożytku publicznego jego dane osobowe i adresowe oraz informację o wysokości przekazanej kwoty.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: