eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Sprzedaż nieruchomości: wybór opodatkowania VAT

Sprzedaż nieruchomości: wybór opodatkowania VAT

2013-05-08 13:42

Sprzedaż nieruchomości: wybór opodatkowania VAT

Sprzedaż nieruchomości: wybór opodatkowania VAT © dundersztyc - Fotolia.com

Sprzedaż wybudowanej nieruchomości przez spółkę, której pierwsze zasiedlenie nastąpiło ponad dwa lata przed tą sprzedażą, korzysta ze zwolnienia w podatku VAT. Jednakże jeżeli obie strony transakcji są czynnymi podatnikami VAT oraz złożą stosowne oświadczenia naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla nabywcy, transakcja taka może zostać opodatkowana. Takie stanowisko podatnika potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 16.04.2013 r. nr IPPP1/443-82/13-2/JL.

Przeczytaj także: Rozliczenie VAT od sprzedaży nieruchomości

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Spółka jest właścicielem budynku biurowego i wieczystym użytkownikiem działki gruntu, na której budynek te się znajduje. Budynek został przez spółkę wytworzony, jego odbiór nastąpił w 2003 r. Od zakupów związanych z budową odliczono podatek VAT. W okresie po wytworzeniu nieruchomości spółka nie poniosła wydatków na ulepszenie budynku w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, których wartość przekroczyłaby 30% wartości początkowej budynku. Po wybudowaniu budynku całość powierzchni biurowej była przynajmniej okresowo oddana do użytkowania na podstawie umów najmu. Od oddania najemcy do użytkowania ostatniej części budynku upłynęło do chwili obecnej ponad 2 lata. Spółka zamierza sprzedać wskazaną nieruchomość. Na nabywcę przejdą także prawa i obowiązki wynikające z zawartych umów najmu. Nabywcą jest czynny podatnik VAT. Zadano pytanie, czy sprzedaż nieruchomości składającej się z budynku biurowego oraz prawa użytkowania wieczystego gruntu może być opodatkowana podatkiem VAT? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to było następujące:

„(…) W przedmiotowej sprawie pierwsze zasiedlenie miało miejsce w związku z oddaniem najemcom powierzchni biurowej do używania na podstawie umów najmu, po wybudowaniu Nieruchomości. Jak wspomniano w opisie zdarzenia przyszłego, umowy najmu dotyczące całej powierzchni biurowej zostały zawarte ponad 2 lata temu. Oznacza to, iż w stosunku do całej powierzchni biurowej budynku L pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dniem sprzedaży Nieruchomości upłynie okres ponad 2 lat.

W konsekwencji, biorąc pod uwagę powyższe przepisy, w przypadku sprzedaży Nieruchomości zastosowanie znajdzie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, gdyż żaden z dwóch warunków wyłączających jego zastosowanie nie zostanie spełniony tzn. dostawa budynku nie będzie dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim, a pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą nieruchomości zabudowanej upłynie okres dłuższy niż 2 lata.

fot. dundersztyc - Fotolia.com

Sprzedaż nieruchomości: wybór opodatkowania VAT

Sprzedaż wybudowanej nieruchomości przez spółkę, której pierwsze zasiedlenie nastąpiło ponad dwa lata przed tą sprzedażą, korzysta ze zwolnienia w podatku VAT. Jednakże jeżeli obie strony transakcji są czynnymi podatnikami VAT oraz złożą stosowne oświadczenia naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu dla nabywcy, transakcja taka może zostać opodatkowana.


Należy również wskazać, iż w myśl art. 29 ust. 5 ustawy o VAT, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli, z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy, planowane zbycie prawa wieczystego użytkowania gruntu wchodzącego w skład Nieruchomości będzie opodatkowane bądź zwolnione z VAT na zasadach właściwych dla dostawy budynku biurowego znajdującego się na tym gruncie, tj. do dostawy prawa wieczystego użytkowania gruntu również będzie miał zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Podsumowując, do planowanej sprzedaży Nieruchomości będzie miał zastosowanie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, przewidujący zwolnienie z opodatkowania VAT.

Jednakże, w takiej sytuacji, zgodnie z art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, podatnik może zrezygnować ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10, i wybrać opodatkowanie dostawy budynków, budowli lub ich części, pod warunkiem że dokonujący dostawy i nabywca budynku, budowli lub ich części:
1. są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni;
2. złożą, przed dniem dokonania dostawy tych obiektów właściwemu dla ich nabywcy naczelnikowi urzędu skarbowego, zgodne oświadczenie, że wybierają opodatkowanie dostawy budynku, budowli lub ich części.

Zgodnie z art. 43 ust. 11 ustawy o VAT, oświadczenie, o którym mowa w ust. 10 pkt 2, musi również zawierać:
1. imiona i nazwiska lub nazwę, adresy oraz numery identyfikacji podatkowej dokonującego dostawy oraz nabywcy;
2. planowaną datę zawarcia umowy dostawy budynku, budowli lub ich części;
3. adres budynku, budowli lub ich części.
Jak Spółka zaznaczyła powyżej w opisie zdarzenia przyszłego, zarówno dokonujący dostawy, tj. Spółka, jak i przyszły nabywca Nieruchomości będą na moment sprzedaży Nieruchomości czynnymi podatnikami VAT, a zatem pierwszy z warunków dla wybrania opodatkowania VAT transakcji, wymienionych w powołanym przepisie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT, należy uznać za spełniony.

W związku z tym, jeżeli Spółka i nabywca nieruchomości złożą do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, przed dniem dokonania sprzedaży Nieruchomości, oświadczenie, o którym mowa w art. 43 ust. 10 pkt 2 i ust. 11 ustawy o VAT przedmiotowa transakcja będzie podlegać opodatkowaniu VAT.

Podsumowując, do planowanej sprzedaży Nieruchomości będzie miało zastosowanie zwolnienie z VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy VAT, tj. Spółka wraz nabywcą mogą wybrać opodatkowanie VAT transakcji zgodnie z art. 43 ust. 10-11 ustawy o VAT. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: