eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Koszty działalności gospodarczej po jej likwidacji

Koszty działalności gospodarczej po jej likwidacji

2013-05-18 12:08

Koszty działalności gospodarczej po jej likwidacji

Koszty działalności gospodarczej po jej likwidacji © Gina Sanders - Fotolia.com

Wystawione po likwidacji działalności gospodarczej faktury za energię elektryczną, dla której prowadzona była podatkowa księga przychodów i rozchodów metodą uproszczoną, nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodu tego źródła przychodów. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z dnia 02.05.2013 r. nr ILPB1/415-133/13-4/AP.

Przeczytaj także: Stypendium doktoranckie a koszty podatkowe

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

27 grudnia 2012 r. zmarł mąż wnioskodawczyni, w związku z czym tego dnia nastąpiła likwidacja jego działalności gospodarczej (na potrzeby podatku dochodowego była prowadzona podatkowa księga przychodów i rozchodów metodą uproszczoną, zmarły mąż był przy tym czynnym podatnikiem VAT). Wnioskodawczyni działalności gospodarczej nie prowadzi. W dniach 3 i 8 stycznia 2013 r. zostały wystawione faktury za energię elektryczną zużytą w miesiącach listopad i grudzień 2012 r. na potrzeby prowadzonej przez zmarłego męża firmy. Za rok 2012 wnioskodawczyni zamierza rozliczyć się wspólnie ze zmarłym mężem. Zadała pytanie, czy powyższe faktury będzie mogła zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu na zakończenie działalności gospodarczej? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z treścią art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23.

Zatem kosztem uzyskania przychodów nie są wszystkie wydatki, ale tylko takie, które nie są wymienione w art. 23 ww. ustawy i których poniesienie pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z uzyskaniem (zwiększeniem) przychodu z danego źródła, bądź też zachowaniem lub zabezpieczeniem źródła przychodów. Jednakże ciężar wskazania owego związku spoczywa na podatniku, który wywodzi z tego określone skutki prawne.

fot. Gina Sanders - Fotolia.com

Koszty działalności gospodarczej po jej likwidacji

Wystawione po likwidacji działalności gospodarczej faktury za energię elektryczną, dla której prowadzona była podatkowa księga przychodów i rozchodów metodą uproszczoną, nie będą stanowiły kosztów uzyskania przychodu tego źródła przychodów.


Kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny związku z prowadzoną działalnością winno wynikać, iż poniesiony wydatek obiektywnie może się przyczynić do osiągnięcia przychodów z danego źródła. Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu, winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:
• pozostawać w związku przyczynowo-skutkowym z przychodem lub źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
• nie znajdować się na liście kosztów nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
• być właściwie udokumentowany. (…)

Zgodnie z art. 22 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, koszty uzyskania przychodów, z zastrzeżeniem ust. 5 i 6, są potrącane tylko w tym roku podatkowym, w którym zostały poniesione, z zastrzeżeniem ust. 5, 6 i 10.

Za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w przypadku podatników, o których mowa w ust. 6 (tj. prowadzących podatkowe księgi przychodów i rozchodów), z zastrzeżeniem ust. 5e, 6ba, 6bb i 7b, uważa się dzień wystawienia faktury (rachunku) lub innego dowodu stanowiącego podstawę do zaksięgowania (ujęcia) kosztu (art. 22 ust. 6b cyt. ustawy).

Zatem, co do zasady, ponoszone wydatki mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie wystawienia faktur.

Należy zauważyć, że w przedmiotowej sprawie faktury za energię elektryczną wykorzystywaną w prowadzonej przez męża Wnioskodawczyni działalności gospodarczej zostały wystawione w dniach 3 i 8 stycznia 2013 r., to jest po dniu likwidacji prowadzonej działalności gospodarczej (po dniu 27 grudnia 2012 r.).

W świetle przedstawionych uwarunkowań prawnych stwierdza się, iż – skoro w miesiącu styczniu 2013 r. nie istniało już źródło przychodów w postaci działalności gospodarczej – w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – w przedmiotowej sprawie nie ma możliwości zaliczenia przedmiotowych wydatków do kosztów uzyskania przychodów na dzień 27 grudnia 2012 r.

Innymi słowy koszty dotyczące energii elektrycznej za miesiąc listopad i grudzień 2012 r., poświadczone wystawionymi po likwidacji działalności fakturami, są obojętne podatkowo, albowiem w tej dacie nie był to już koszt poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Co więcej, w przedmiotowej sprawie należy mieć na uwadze fakt, że w przypadku podatników prowadzących podatkowa księgę przychodów i rozchodów za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodu uznaje się dzień wystawienia faktury, natomiast na dzień wystawienia faktur w przedmiotowej sprawie nie istniało już źródło przychodu związane z tymi kosztami.

Reasumując, Wnioskodawczyni nie ma możliwości zaliczenia kosztów wynikających z faktur za energię elektryczną za listopad i grudzień 2012 r. do kosztów uzyskania przychodów na dzień zakończenia działalności gospodarczej męża, tj. na dzień 27 grudnia 2012 r. W przedmiotowej sprawie koszty te nie mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w prowadzonej przez męża Wnioskodawczyni działalności gospodarczej. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: