eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Opłaty licencyjne i odsetki bez podatku u źródła od lipca 2013 r.

Opłaty licencyjne i odsetki bez podatku u źródła od lipca 2013 r.

2013-09-10 13:33

Przeczytaj także: Podatek dochodowy: certyfikat rezydencji co rok?


Należy podkreślić, że posiadanie udziałów (akcji) musi wynikać z prawa własności.
Dodatkową przesłanką zastosowania zwolnienia jest wymaganie, aby udziały (akcje) posiadane były przez podmiot powiązany nieprzerwanie przez okres dwóch lat. Podobnie jak w przypadku zwolnienia z opodatkowania dywidend, warunek ten nie musi być jednak spełniony już w momencie dokonywania wypłaty odsetek lub należności licencyjnych. Należy jednak liczyć się z negatywnymi konsekwencjami podatkowymi, jeśli przy wypłacie na rzecz nierezydenta zastosowano zwolnienie z podatku u źródła, a warunek posiadania udziałów (akcji) przez co najmniej 2 lata nie został dotrzymany. W takim wypadku, podatnik musi zapłacić podatek (wraz z odsetkami za zwłokę) w wysokości 20% przychodów. Jeśli jednak właściwa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje inną stawkę, wówczas zastosowanie znajdzie wysokość stawki wynikająca z tej umowy.

Należy podkreślić, że do updop implementowano także regulacje Dyrektywy, nakazujące wyłączenie ze zwolnienia określonych rodzajów należności. Są to mianowicie przychody z podziału zysków lub spłaty kapitału spółki wypłacającej należności, przychody z tytułu wierzytelności dającej prawo do udziału w zyskach dłużnika, przychody z tytułu wierzytelności uprawniającej wierzyciela do zamiany jego prawa do odsetek na prawo do udziału w zyskach dłużnika oraz przychody z tytułu wierzytelności, która nie powoduje obowiązku spłaty kwoty głównej tej wierzytelności lub gdy spłata jest należna po upływie co najmniej 50 lat od powstania wierzytelności.

Zwolnienie należności wypłacanych do rezydentów szwajcarskich
Nie można przy tym zapominać, że powyższe zwolnienie zostało na mocy umowy między Wspólnotą Europejską a Konfederacją Szwajcarską ustanawiającej środki równoważne środkom ustanowionym w dyrektywie Rady 2003/48/WE w sprawie opodatkowania dochodów z oszczędności w formie wypłacanych odsetek (Dz.U.UE.L.2004.385.30) rozciągnięte także na podmioty szwajcarskie (co w updop potwierdza brzmienie art. 21 ust. 8).

Warto także wspomnieć, że do odsetek i należności licencyjnych wypłacanych na rzecz rezydentów szwajcarskich od 1 lipca 2013 r. znajdą zastosowanie nowe regulacje konwencji między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku z 2 września 1991 r. (Dz. U. z 1993 r. Nr 22 poz. 92 ze zm.). Zmiany w zakresie opodatkowania takich przychodów wprowadzono protokołem między Rzecząpospolitą Polską a Konfederacją Szwajcarską, sporządzonym w Warszawie dnia 20 kwietnia 2010 r. (Dz. U. z 2011 r., Nr 255, poz. 1533 ze zm.).

Co ciekawe, konwencja przewiduje mniej rygorystyczne wymagania do zwolnienia z opodatkowania podatkiem u źródła wypłat odsetek i należności licencyjnych dokonywanych pomiędzy podmiotami powiązanymi. Jakkolwiek bowiem konieczne jest posiadanie bezpośredniego minimalnego udziału w kapitale w wysokości 25 %, to jednak brak jest wymogu posiadania go przez minimalny okres czasu. Na gruncie tego aktu podmiotami powiązanymi są również spółki, w których trzecia spółka, mająca siedzibę w jakimkolwiek państwie członkowskim Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, ma bezpośredni minimalny udział w wysokości 25 %.

Obowiązki polskiego płatnika
Niezależnie od opisanych powyżej warunków zwolnienia, dodatkową formalną przesłanką jego zastosowania jest posiadanie przez płatnika – czyli polską spółkę wypłacającą odsetki lub należności licencyjne - certyfikatu rezydencji podatkowej podatnika, tj. spółki otrzymującej takie przychody (art. 26 ust. 1c updop). Co więcej, od 1 stycznia 2011 r., polski płatnik powinien dysponować również pisemnym oświadczeniem podatnika, potwierdzającym, że nie korzysta on ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na źródło ich osiągania (art. 26 ust. 1f updop).

Zwolnienie z obowiązku poboru podatku nie jest jednak równoznaczne z brakiem obowiązków płatnika po stronie polskiej spółki dokonującej wypłaty. Wypłacający należności polski rezydent zobowiązany jest bowiem do przesłania podatnikowi oraz właściwemu polskiemu urzędowi skarbowemu, informacji o dokonanych wypłatach i pobranym podatku (formularz IFT-2/IFT-2R) - do końca trzeciego miesiąca roku następującego po roku podatkowym, w którym dokonano wypłat. Na pisemny wniosek podatnika, płatnik zobowiązany jest również do przedstawienia mu tej informacji w ciągu roku podatkowego - w terminie 14 dni od dnia złożenia wniosku. W takim wypadku, formularz przesyłany jest także do urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: