eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Nowa firma: ryczałt ewidencjonowany a działalność małżonka

Nowa firma: ryczałt ewidencjonowany a działalność małżonka

2014-09-25 13:45

Nowa firma: ryczałt ewidencjonowany a działalność małżonka

Ryczałt ewidencjonowany nie dla każdego © Sailorr - Fotolia.com

Podatnicy dopiero co otwierający własny biznes mają z reguły szeroki wybór form opodatkowania działalności. Przy stosunkowo niewielkich kosztach bardzo popularne jest opodatkowanie ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych. Ta forma płacenia podatków nie jest zbyt skomplikowana, zaś jego stawki są z reguły bardzo atrakcyjne, w porównaniu z podatkiem liniowym czy skalą podatkową. Niemniej nie każdy przedsiębiorca z ryczałtu może skorzystać.

Przeczytaj także: Do kiedy oświadczenie o opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym

Z jednej strony ustawodawca wskazał bowiem czynności, których wykonywanie wprost wyłącza opodatkowanie ryczałtem (wymienione generalnie w załączniku nr 2 do ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym, ale nie tylko), z drugiej natomiast wskazuje inne okoliczności, które prawa do ryczałtu mogą pozbawić.
Mechanik jedynie naprawiający samochody z opodatkowania ryczałtem może skorzystać. Jeżeli jednak obok takich usług zająłby się dodatkowo także handlem częściami zamiennymi, ta forma opodatkowania nie będzie już dla niego dostępna. Dlatego też, jeżeli mechanik taki przy świadczonych usługach naprawy wykorzystuje własne części, warto zadbać o to, aby nie były one odrębnie wykazane na wystawionym dla klienta rachunku czy fakturze, a były wkalkulowane w cenę usługi.

fot. Sailorr - Fotolia.com

Ryczałt ewidencjonowany nie dla każdego

Mechanik jedynie naprawiający samochody z opodatkowania ryczałtem może skorzystać. Jeżeli jednak obok takich usług zająłby się dodatkowo także handlem częściami zamiennymi, ta forma opodatkowania nie będzie już dla niego dostępna.


O możliwości opłacania ryczałtu może decydować też to, czy podatnik gdzieś pracuje jak też, czy wykonywał w danym roku działalność w formie spółki. Co ważne, także firma małżonka może spowodować, że wybranie ryczałtu nie będzie możliwe.

Jak bowiem mówi art. 8 (ten przepis zawiera wyłączenia z opodatkowania ryczałtem) ust. 1 pkt 5 ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym, ta forma rozliczania podatków nie ma zastosowania m.in. do podatników podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:
  1. samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
  2. w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
  3. samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka
- jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach.
Przez zmianę działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka rozumieć należy sytuację, w której jeden z małżonków likwiduje działalność gospodarczą, po czym drugi rozpoczyna podobną działalność gospodarczą.

Co ważne, nie stanowi wyżej opisanej sytuacji równoległe rozpoczęcie przez drugiego z małżonków działalności gospodarczej o podobnym profilu. Potwierdził to m.in. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w postanowieniu z dnia 10 sierpnia 2005 r., PD-2-415-49-05.
Zdaniem fiskusa „prowadzenie równolegle przez małżonka działalności gospodarczej świadczącego usługi w tym samym zakresie nie wyłącza możliwości korzystania przez podatnika z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych nowo uruchomionej działalności".

Z powyższej regulacji wynikają ponadto dwie bardzo istotne kwestie. Po pierwsze, przytoczone wyłączenie ma zastosowanie tylko w przypadku podjęcia przez małżonka (i to tylko w jednej z trzech wskazanych wyżej sytuacji) wykonywania działalności gospodarczej w tym samym roku. Nie stosuje się go zatem, gdy działalność taka zostanie podjęta przez małżonka w latach następnych.

Po drugie zaś, omawiane wyłączenie ma zastosowanie tylko, jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach. W związku z tym wyłączenie to nie będzie miało zastosowania, jeżeli małżonek (bądź małżonkowie) przed zmianą opłacali od firmy podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych lub karty podatkowej.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: