eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Certyfikaty inwestycyjne to nie udziały w spółce: brak podatku u źródła

Certyfikaty inwestycyjne to nie udziały w spółce: brak podatku u źródła

2015-06-29 13:24

Przeczytaj także: Wypłata dywidendy dla spółki norweskiej bez podatku u źródła?


Wobec tego, że konstrukcja FIZ oraz spółki kapitałowej zasadniczo się różni, przychodów z uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym nie można zakwalifikować do tego samego źródła, co przychodów z posiadania akcji lub udziałów w spółce kapitałowej. Wskazuje na to brzmienie przepisów oraz ich wykładnia systemowa.

Przepis art. 10 ust. 1 Ustawy CIT wyraźnie wyłącza z dochodów z udziału w zyskach osób prawnych przychody uczestnika funduszu otrzymane bez konieczności wykupywania certyfikatów inwestycyjnych, określone w art. 12 ust. 4 lit. a Ustawy CIT. Tym samym, przychody te nie będą stanowiły przychodów z udziału w zyskach osób prawnych, ale będą należały do ogólnej kategorii przychodów, zgodnie z art. 12 ust. 1 Ustawy CIT.

Chociaż bezpośrednie wyłączenie z przychodów w zyskach osób prawnych dotyczy jedynie wypłat z FIZ dokonywanych bez konieczności wykupienia certyfikatów inwestycyjnych przez fundusz, nie powinno budzić wątpliwości, że również wypłaty będące skutkiem wykupienia certyfikatów inwestycyjnych, będą stanowiły przychód na zasadach ogólnych. Wniosek ten potwierdza brzmienie art. 16 ust. 1 pkt 8 Ustawy CIT, zgodnie z którym w przypadku odpłatnego zbycia certyfikatów inwestycyjnych, a więc również odpłatnego zbycia ich na rzecz funduszu, kosztem uzyskania przychodów będą wydatki poniesione na ich nabycie. Natomiast w przypadku przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym rozpoznanie kosztu jest niemożliwe.
Podsumowując, na gruncie Ustawy CIT otrzymane przez uczestnika FIZ wypłaty nie mogą być zakwalifikowane jako przychody z udziału w zyskach osób prawnych, ale będą stanowiły przychód posiadacza certyfikatów zgodnie z art. 12 ust. 1 Ustawy CIT.

4. Kwalifikacja wypłat z FIZ w Umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania


Obowiązek pobrania podatku u źródła od wypłat z FIZ powinien być również analizowany w kontekście umów o unikaniu podwójnego opodatkowania („UPO”) i przyjętej tam definicji dywidendy.

Zgodnie z postanowieniem większości UPO, dywidenda oznacza dochody z akcji lub innych praw związanych z udziałem w zyskach i nie odnoszących się do roszczeń z tytułu wierzytelności, jak również dochody z innych udziałów w spółce, które są traktowane w ten sam sposób, jak dochód z akcji, zgodnie z ustawodawstwem podatkowym państwa, w którym spółka dokonująca jego podziału ma siedzibę.
Tym samym, na gruncie UPO wypłaty z FIZ nie będą stanowiły dywidendy, zatem Polska nie ma prawa pobierania od tych przychodów podatku dochodowego.

5. Podsumowanie


Skoro wypłaty z FIZ nie będą stanowiły przychodów z udziału w zyskach osób prawnych na gruncie Ustawy CIT ani dywidendy na gruncie UPO, FIZ dokonując wypłat na rzecz uczestników, niezależnie od rodzaju tych wypłat, nie będzie miał obowiązku pobrania podatku u źródła, zgodnie z art. 26 ust. 1 Ustawy CIT.

Wniosek ten potwierdzają również organy podatkowe w interpretacjach indywidualnych, przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacjach indywidualnych z dnia 12 grudnia 2014 r. o sygn. IPPB5/423-912/14-3/AS oraz z dnia 28 sierpnia 2013 r. o sygn. IPPB5/423-502/13-3/AJ.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: