eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Stare/nowe zasady stosowania zwolnień z kas fiskalnych w 2017 r.

Stare/nowe zasady stosowania zwolnień z kas fiskalnych w 2017 r.

2017-01-19 13:34

Stare/nowe zasady stosowania zwolnień z kas fiskalnych w 2017 r.

Zwolnienia z kas fiskalnych w 2017 r. © johan10 - Fotolia.com

Nowy rok przyniósł nowe rozporządzenie w sprawie zwolnień z obowiązku stosowania kas rejestrujących. Podobnie jak wcześniej, podatnicy mają prawo do zwolnień podmiotowych, przedmiotowych i podmiotowo przedmiotowych. Co się zmieniło? - niewiele, niemniej o zmianach lepiej wiedzieć. Najważniejsze zwolnienia i zmiany opisujemy poniżej.

Przeczytaj także: Jednolity podatek to zasłona dymna przed zmianami w VAT?

Zwolnienie z uwagi na wysokość obrotu po staremu


Obecnie obowiązujące rozporządzenie nie wprowadza zmian w zakresie tzw. zwolnienia podmiotowego. Oznacza to, że przedsiębiorcy, których obroty z tytułu dokonywanej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczą 20 000 zł, kasy fiskalnej instalować nie muszą. W przypadku podatników rozpoczynających sprzedaż w trakcie roku podatkowego, limit 20 000 zł określa się także tak jak dotychczas - czyli w proporcji do okresu jej wykonywania.
Podatnicy rozpoczynający po dniu 31 grudnia 2016 r. sprzedaż na rzecz wskazanych wyżej osób, zwolnieni są z ewidencjonowania w danym roku podatkowym obrotu na kasie rejestrującej, jeżeli przewidywany przez nich obrót z tego tytułu nie przekroczy w danym roku, w proporcji do okresu wykonywania tych czynności, kwoty 20 000 zł

Ci, którzy już wcześniej stracili prawo do zwolnienia, w 2017 r. nie mogą z nich ponownie skorzystać.

Utrzymano przy tym regułę, zgodnie z którą do obrotu uprawniającego do zwolnienia nie wlicza się takich czynności jak dostawa nieruchomości oraz dostaw towarów i usług, które są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, o ile czynności takie w całości zostaną udokumentowane fakturami.
Nowe zwolnienie
Zwalnia się od obowiązku ewidencjonowania jednostki samorządu terytorialnego w zakresie czynności wykonywanych przez ich jednostki organizacyjne, o których mowa w art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 5 września 2016 r. o szczególnych zasadach rozliczeń podatku od towarów i usług oraz dokonywania zwrotu środków publicznych przeznaczonych na realizację projektów finansowanych z udziałem środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej lub od państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu przez jednostki samorządu terytorialnego (Dz. U. poz. 1454 i 1948):
a) które na dzień 31 grudnia 2016 r. korzystały ze zwolnienia, o którym mowa w art. 8 ust. 2 tej ustawy, albo
b) jeżeli ich jednostki organizacyjne na dzień 31 grudnia 2016 r. korzystały ze zwolnienia z takiego obowiązku.

Zwolnienia przedmiotowe


Wzorem lat poprzednich, także obecne rozporządzenie w sprawie zwolnień zawiera załącznik czynności, które korzystają ze zwolnienia. Zakres tego załącznika co do zasady się nie zmienił.

fot. johan10 - Fotolia.com

Zwolnienia z kas fiskalnych w 2017 r.

Nowe rozporządzenie w zakresie kas fiskalnych nie wnosi większych zmian do poprzedniego stanu prawnego. Daje jednak furtkę dla prawników czy doradców podatkowych.


Dodano jedynie w poz. 51 tego załącznika zwolnienie dla usług wykonywanych osobiście przez osoby niewidome, posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą lub zatrudniają wyłącznie jednego pracownika niewidomego posiadającego orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności.

Zwolnienia z uwagi na strukturę obrotów


Jest to zwolnienie podmiotowo-przedmiotowe, związane ze strukturą sprzedaży dokonaną na rzecz osób fizycznych. Obecne regulacje utrzymały je w dotychczasowym kształcie. Na jego podstawie prawo do zwolnienia mają podatnicy, u których udział wartości dostaw towarów i świadczonych usług wymienionych w części I załącznika do rozporządzenia w całkowitym obrocie z działalności określonej w art. 111 ust. 1 ustawy o VAT (a więc w zakresie sprzedaży na rzecz osób prywatnych oraz rolników ryczałtowych) jest wyższy niż 80%.

Podatnicy rozpoczynający po dniu 31 grudnia 2016 r. dostawę towarów lub świadczenie usług mają prawo do tego zwolnienia, jeżeli przewidywany przez nich udział procentowy obrotu:
  • za okres pierwszych sześciu miesięcy wykonywania tych czynności,
  • za okres do końca roku, w przypadku gdy okres wykonywania tych czynności w roku podatkowym jest krótszy niż sześć miesięcy
- będzie wyższy niż 80%.

Czynności wyłączone ze zwolnień


W nowym rozporządzeniu znalazł się także §4 mówiący, kiedy bezwzględnie ze zwolnień skorzystać nie można. Generalnie utrzymano dotychczasowe wyłączenia ze zwolnień, pewna zmiana jednak nastąpiła w zakresie wyjątków od tych wyłączeń. Zwolnienie może mieć zastosowanie m.in. do:
  • usług lekarzy i lekarzy dentystów w zakresie opieki medycznej świadczonych osobiście przez osoby niewidome, posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą lub zatrudniają wyłącznie jednego pracownika niewidomego posiadającego orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności,
  • usług w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawniczych, doradztwa podatkowego, gdy świadczenie tych usług ma miejsce wyłącznie przy wykorzystaniu środków porozumiewania się na odległość, lub których rezultat jest przekazywany wyłącznie przy wykorzystaniu tych środków; świadczący usługę musi tutaj otrzymać w całości zapłatę za wykonaną czynność za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej (odpowiednio na rachunek bankowy podatnika lub na rachunek podatnika w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, której jest członkiem), a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła.

Kiedy zainstalować kasę fiskalną


Ustawodawca utrzymał też dotychczasowe zasady określania momentu utraty prawa do zwolnienia z ewidencjonowania i rozpoczęcia stosowania kasy fiskalnej (co do zasady są to dwa miesiące następujące po tym, w którym wystąpiło zdarzenie uniemożliwiające korzystanie ze zwolnienia).

Zniknął jednakże okres przejściowy dla usług wymienionych w §4 pkt 2 lit. c-j), który występował w dotychczas obowiązującym rozporządzeniu z 4 listopada 2014 r. Oznacza to, że obecnie wszyscy, którzy wykonują dla osób prywatnych bądź rolników ryczałtowych czynności wymienione w §4, muszą od razu posiadać kasy fiskalne (a nie np. dopiero po dwóch miesiącach, co miało miejsce chociażby w przypadku usług fryzjerskich, kosmetycznych, naprawy pojazdów czy doradztwa podatkowego).

Obecne rozporządzenie ważne jest tylko rok.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: