eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Ciągnik rolniczy także można sprzedać na fakturę VAT marża

Ciągnik rolniczy także można sprzedać na fakturę VAT marża

2018-01-16 12:36

Ciągnik rolniczy także można sprzedać na fakturę VAT marża

Maszyny rolnicze także są objęte procedurą marży © prudkov - Fotolia.com

Podatnik, który nabył ciągnik po to, aby świadczyć nim usługi na rzecz innych podmiotów, a po ustaniu popytu na te usługi - sprzedać go, gdy zakup nastąpił na podstawie faktury VAT marża, sprzedaż taką również może opodatkować w procedurze marży - potwierdził Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 11.01.2018 r. nr 0115-KDIT1-2.4012.899.2017.1.AD.

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?


Wnioskodawczyni we wrześniu 2015 r. kupiła na potrzeby prowadzonej firmy ciągnik rolniczy. Zakup nastąpił na podstawie faktury VAT marża - w momencie zakupu maszyna była używana. Zainteresowana ciągnik kupiła w celu świadczenia nim usług dla innych podmiotów. Po ustaniu popytu na te usługi ciągnik miał zostać sprzedany. Dlatego też po zakupie ciągnik uznano za środek trwały i go amortyzowano.

Na chwilę obecna ciągnik nie jest już wnioskodawczyni potrzebny, dlatego ta zamierza go sprzedać. Zadała ona pytanie, czy w takim przypadku sprzedaż ciągnika może nastąpić na fakturę VAT marża? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawczyni i odstąpił od jego uzasadnienia prawnego. Stanowisko to było następujące:

„(...) Zdaniem Wnioskodawcy, sprzedaż przedmiotowego ciągnika może podlegać procedurze VAT marża. Jak stanowi art. 120 ust. 4 ustawy, w przypadku podatnika dokonującego dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków nabytych uprzednio przez tego podatnika w ramach prowadzonej działalności, w celu odsprzedaży, podstawą opodatkowania podatkiem jest marża stanowiąca różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą nabycia, pomniejszona o kwotę podatku.

W nawiązaniu do powyższego przepisu zamierza Pani dokonać sprzedaży towaru używanego spełniającego przesłanki określone w art. 120 ust. 1 pkt 4 ustawy, który nabyła w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Ponownie wskazała Pani, że zamiarem jej przy zakupie było wykorzystywanie ciągnika do świadczenia usług, a w przypadku braku popytu na te usługi, sprzedaż przedmiotowego ciągnika.

fot. prudkov - Fotolia.com

Maszyny rolnicze także są objęte procedurą marży

W zasadzie każdy towar używany, zakupiony w odpowiedni sposób, może zostać sprzedany w systemie VAT marża - a więc gdzie podatek VAT liczony jest tylko od uzyskanej na transakcji marży. Ważne jest tutaj tylko to, aby zakup nastąpił z zamiarem dalszej sprzedaży. Przedmiotem takiej sprzedaży może za to być nawet środek trwały w postaci maszyny rolniczej.


Ponadto, ciągnik został nabyty od osoby fizycznej wymienionej w art. 120 ust. 10 ustawy prowadzącej działalność gospodarczą, a zakup został udokumentowany fakturą VAT marża.

Na podstawie analizy powołanych przepisów uważa Pani, że sprzedaż używanego ciągnika może być opodatkowana na zasadzie procedury VAT marża. (...)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.