eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Opłata recyklingowa za foliówki w kosztach i przychodach podatkowych

Opłata recyklingowa za foliówki w kosztach i przychodach podatkowych

2018-03-07 13:50

Opłata recyklingowa za foliówki w kosztach i przychodach podatkowych

Opłata recyklingowa w podatku dochodowym © Klaus Eppele - Fotolia.com

Z początkiem 2018 r. sklepy są zobowiązane do pobierania opłaty recyklingowej od tzw. foliówek. Opłata ta ma uderzać w kupujących - sprzedawca jest tylko pośrednikiem w jej przekazaniu. Jak się jednak okazuje pobrane wpłaty wpływają na rozliczenie podatkowe takiego sklepu

Przeczytaj także: Torba (foliowa) na zakupy 2018 czyli VAT od opłaty recyklingowej

Od 2018 r. przedsiębiorca prowadzący jednostkę handlu detalicznego lub hurtowego, w której są oferowane lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego przeznaczone do pakowania produktów oferowanych w tej jednostce, jest obowiązany pobrać opłatę recyklingową od nabywającego lekką torbę na zakupy z tworzywa sztucznego.

Nowym obowiązkiem jest objęta nie tylko branża spożywcza, ale także przykładowo sklepy odzieżowe, obuwnicze, z częściami samochodowymi itd.

Opłata recyklingowa za torby z tworzywa sztucznego została ostatecznie określona na poziomie 20 gr od każdej sztuki - na mocy rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie stawki opłaty recyklingowej (Dz. U. poz. 2389). Warto jednak wiedzieć, że stawkę tę łatwo zmienić, a może ona wynosić nawet 1 zł za każdą torbę foliową.
Torby na zakupy z tworzywa sztucznego nakazuje rozumieć torby na zakupy, z uchwytami lub bez uchwytów, wykonane z tworzywa sztucznego, które są oferowane w jednostkach handlu detalicznego lub hurtowego, do których zalicza się:
a) lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 50 mikrometrów,
b) bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego o grubości materiału poniżej 15 mikrometrów.

fot. Klaus Eppele - Fotolia.com

Opłata recyklingowa w podatku dochodowym

Przedsiębiorcy zajmujący się handlem muszą obecnie doliczać swoim klientom do rachunku opłaty recyklingowe za wykorzystane przez nich foliówki. Opłaty takie stanowią w momencie ich pobrania przychód podatkowy. Kosztem stają się w dacie przekazania tych opłat do budżetu państwa. Nie wiadomo jednak, jak zachować się w przypadku ryczałtowców.


Z opłaty zostały wyłączone torby foliowe wymienione w lit. b), czyli o grubości materiału poniżej 15 mikronów, ale tylko w przypadku, gdy są one wymagane ze względów higienicznych lub oferowane jako podstawowe opakowanie żywności luzem, gdy pomaga to w zapobieganiu marnowaniu żywności. Użycie takiej torby w innym celu (np. do spakowania leków) będzie wiązało się z naliczeniem od niej opłaty recyklingowe.
Opłatą recyklingową nie są też objęte torby z tworzywa sztucznego o grubości materiału powyżej 50 mikrometrów.

Opłaty za torby foliowe w podatku dochodowym


Mimo, że opłata recyklingowa jest należnością budżetu państwa a nie pobierającego ją sklepu, wpływa na jego przychody podatkowe.
Zgdodnie z art. 14 ust. 2 pkt 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 12 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, opłata recyklingowa stanowi przychód z działalności gospodarczej.

Momentem uzyskania takiego przychodu wydaje się być tutaj dzień otrzymania opłaty od kupującego (zgodnie art. 14 ust. 1i updof i odpowiednio art. 12 ust. 3e updop).

Z drugiej strony zgodnie z art. 22 ust. 1aa i odpowiednio art. 15 ust. 1aa przytoczonych wyżej ustaw wniesienie takiej opłaty recyklingowej (czyli przekazanie jej do budżetu państwa) jest kosztem uzyskania przychodu. Koszt należy rozpoznać w dacie takiego przekazania.

Opłata recyklingowa przy ryczałcie ewidencjonowanym


Ryczałtowcy również muszą rozliczać się z pobieranej i przekazywanej opłaty recyklingowej. Niestety ustawodawca był tutaj nader oszczędny w regulacjach prawnych. Nie określił wprost, jaką stawkę ryczałtu zastosować do pobranej opłaty oraz jak się zachować w przypadku jej przekazania. Najwłaściwsze wydaje się tutaj być opodatkowanie przychodu takiego 3% stawką ryczałtu (czyli jak w przypadku handlu).

A jak zachować się w momencie przekazania tej opłaty do budżetu państwa. Tutaj najwłaściwszym wydaje się być zastosowanie zasad przewidzianych dla niezawinionych korekt sprzedaży (czyli umniejszenie jej wartości w momencie przekazania opłaty).
Opłata recyklingowa stanowi dochód budżetu państwa. Podatnik jedynie pośredniczący w jej przekazaniu nie powinien zatem płacić od niej (w ostatecznym rozrachunku) podatku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: