eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Dla kogo kasy fiskalne on-line w 2019 r.?

Dla kogo kasy fiskalne on-line w 2019 r.?

2018-07-09 13:48

Dla kogo kasy fiskalne on-line w 2019 r.?

Warsztaty samochodowe obligatoryjnie wymienią kasy fiskalne © sylv1rob1 - Fotolia.com

Wiemy już, że hucznie zapowiadane zmiany w stosowaniu kas fiskalnych nie wejdą w życie w połowie 2018 r. Ustawodawca się nie wyrobił i prace nad ustawą nadal trwają. Ma ona zacząć obowiązywać od czwartego kwartału 2018 r. a w pierwsze takie urządzenia znajdą się obowiązkowo na stanie niektórych firm z początkiem przyszłego roku. Kogo zmiany dotkną na początku?
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo o miarach – bo to o nim mowa – trafił do Sejmu 27 kwietnia 2018 r. Następnie 8 maja 2018 r. został skierowany do I czytania, a to miało miejsce 15 czerwca. Pierwotnie nowelizacja miała wejść w życie z dniem 1 lipca 2018 r. Tak się jednak nie stało, a obecna planowana data wejścia ustawy w życie to 1 października 2018 r. Nowe zasady stosowania kas fiskalnych mają jednak obligatoryjnie objąć pierwsze grupy przedsiębiorców dopiero (albo już) od 2019 r.

I tak projekt ustawy zakłada, ze kasy fiskalne z kopią papierową i elektronicznym zapisem kopii będą stopniowo wycofywane z rynku. Póki co nie zakłada się obowiązkowej wymiany kas rejestrujących na kasy on-line, z wyjątkami dotyczącymi niektórych branż.
W zdecydowanej części ustawa nowelizująca jest poświęcona wymogom, którym muszą sprostać nowe urządzenia fiskalne oraz zasadom przekazywania zarejestrowanych zdarzeń on-line do fiskusa. Nadto określone zostały obowiązki ciążące na podatnikach w tym zakresie, jak też kary za ich nieprzestrzeganie. Do ustawy o VAT ma trafić m.in. zapis umożliwiający nałożenie przez naczelnika urzędu skarbowego na podatnika kary pieniężnej w wysokości 300 zł w przypadku stwierdzenia, że ten nie przeprowadza okresowych przeglądów posiadanego urządzenia fiskalnego (serwisy będą przy tym powiadamiać fiskusa o przeprowadzonych przeglądach kas fiskalnych „starego typu”), czy kary dla producentów za wprowadzenie na rynek urządzeń nie spełniających wymaganych standardów (rzędu 5000 zł).

fot. sylv1rob1 - Fotolia.com

Warsztaty samochodowe obligatoryjnie wymienią kasy fiskalne

W tym roku nie będzie obowiązku wdrażania kas fiskalnych, które on-line będą na bieżąco przekazywać informacje do fiskusa o zarejestrowanych zdarzeniach. Wstępny termin ich wdrożenia został przełożony na początek 2019 r. Jednocześnie część firm będzie musiała obowiązkowo wprowadzić u siebie nowe urządzenia.


W 2019 r. obowiązkowe nowe kasy fiskalne


Co do zasady w przyszłym roku przedsiębiorcy nie będą musieli wymieniać obecnych urządzeń na nowe. Niestety część podmiotów zostanie do tego zobligowana. Chodzi tutaj o obszary tzw. podwyższonego ryzyka występowania nieprawidłowości w zakresie prowadzenia ewidencji sprzedaży. Dlatego, jak czytamy w uzasadnieniu do projektu, zdecydowano się część firm zobowiązań do wprowadzenia kas on-line. Obowiązek ten jednak ma być rozłożony w czasie.

I tak od 1 stycznia 2019 r. nowe kasy będą musieli mieć podatnicy świadczący usługi naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów, w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania, oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów (czyli mówiąc innymi słowy – warsztaty samochodowe), a także podatnicy trudniący się sprzedażą benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.

Od dnia 1 lipca 2019 r. obowiązkowo kasy fiskalne on-line będą musieli stosować podatnicy świadczy usługi związane wyżywieniem wyłącznie świadczone przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania.

Natomiast od dnia 1 stycznia 2020 r. nowe kasy rejestrujące „zagoszczą” u podatników świadczących usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, prawnicze oraz związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej wyłącznie w zakresie wstępu.
Obowiązkowo mają być wymienione jedynie te urządzenia (na kasy on-line), które służą do prowadzenia ewidencji sprzedaży czynności wymienionych wyżej. Jeżeli zatem dla przykładu podatnik ma kilka kas fiskalnych, a tylko jedną z nich używa do prowadzenia ewidencji sprzedaży towarów i usług wyżej wymienionych, obowiązek wymiany będzie dotyczył tylko tej jednej kasy.

Nadto nowelizacja ogranicza okres ważności potwierdzeń wydanych na podstawie przepisów dotychczasowych dla kas z papierowym zapisem kopii do 31 grudnia 2018 r., natomiast dla kas z elektronicznym zapisem kopii do 31 grudnia 2022 r.
W rezultacie obecnie stosowane urządzenia będą stopniowo znika z rynku.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: