eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ewidencja środków trwałych czy wyposażenia?

Ewidencja środków trwałych czy wyposażenia?

2007-02-20 00:56

Przedsiębiorcy wykorzystują w prowadzonej działalności gospodarczej różnego rodzaju urządzenia biurowe, nieruchomości, samochody i inne ruchomości uznawane za wyposażenie firmy lub jej środki trwałe. Wszystkie te rzeczy muszą być ujęte w odpowiednich ewidencjach księgowych.
Przedsiębiorcy zobowiązani do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów lub ksiąg rachunkowych, w celu prawidłowego ewidencjonowania ww. rzeczy, dodatkowo muszą prowadzić:
  • ewidencję środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych
  • ewidencję wyposażenia

W ewidencji środków trwałych dokonuje się zapisów dotyczących środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, których cena nabycia lub koszt wytworzenia przekracza 3.500,00 zł, albo okres ich użytkowania jest dłuższy niż jeden rok.

Ewidencja wyposażenia obejmuje natomiast środki trwałe, których cena nabycia lub koszt wytworzenia jest większy niż 1.500,00 zł i mniejszy niż 3.500,00 zł (np. narzędzia).

Środki wykazane w jednej ewidencji nie mogą być jednocześnie wykazane w drugiej. Dlatego w praktyce czasami lepiej jest prowadzić jedną ewidencję, do której będą wpisywane wszystkie narzędzia użytkowane dłużej niż rok – ewidencję środków trwałych. Niepotrzebna jest wtedy ewidencja wyposażenia. Wpisanie narzędzia do ewidencji środków trwałych nie przesądza bowiem, czy wpisany wydatek odzwierciedlający dany środek trwały będzie jednorazowym kosztem uzyskania przychodu, czy też będzie wpisywany w koszty w miarę upływu czasu poprzez amortyzację.

Pomimo, że art. 22a i 22b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) mówi, iż amortyzacji podlegają środki trwałe, to zgodnie z art. 22d ust. 1 tej ustawy można nie dokonywać odpisów od nabytych lub wytworzonych środków trwałych, o ile ich wartość początkowa nie przekracza 3.500,00 zł. Wtedy wpisuje się wydatek w koszty podatkowe w momencie oddania do używania. W praktyce oznacza to, że zakup taki można zarachować w całości w koszty działalności w danym miesiącu.

Ponadto podatnik może sam zdecydować, od jakiej wartości nabyte środki trwałe będzie ujmował w ewidencji. Może na przykład ustalić, że w ewidencji ujmuje się środki trwałe o wartości powyżej 1.000,00 zł ze względu na poziom istotności. W ten sposób drobne narzędzia w ogóle nie będą w ewidencjach ujęte.

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Najnowsze w serwisie

Kodeksy

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Na skróty

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.