eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Płacone alimenty a zeznania podatkowe

Płacone alimenty a zeznania podatkowe

2007-03-13 11:45

Osoba płacąca alimenty na rzecz byłego małżonka w rozliczeniu rocznym nie może pomniejszyć uzyskanego w danym roku podatkowym dochodu o wysokość zapłaconych alimentów jak też nie może rozliczyć się na zasadach preferencyjnych poprzez złożenie wspólnego zeznania z byłym małżonkiem. Stanowisko takie zajęła Izba Skarbowa w Łodzi w decyzji z dnia 06.03.2007 roku nr PB I-3/4117/IN-1/US/2007/ER podtrzymując tym samym stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Łódź – Widzew zawarte w postanowieniu z dnia 20.12.2006 roku nr IX -005/324/Z/K/06.

Przeczytaj także: Alimenty do 700 zł wolne od podatku

Jakie wątpliwości wyjaśniła izba skarbowa?

Podatnik w złożonym do organu podatkowego zapytaniu poinformował, iż w roku 2002 wydział cywilny rodzinny sądu okręgowego rozwiązał przez rozwód związek małżeński. Sąd okręgowy zobowiązał tym samym podatnika do wypłaty byłej żonie alimentów w wysokości 900,00 zł miesięcznie. Alimenty te są jedynym dochodem byłej żony, a ich kwota jest opodatkowana podatkiem dochodowym. W związku z tym podatnik pyta, czy może cały uzyskany dochód (czyli emerytura plus alimenty) rozliczyć wspólnie z byłą małżonką lub czy uzyskany dochód (emeryturę) może pomniejszyć w rozliczeniu rocznym o wypłacone alimenty wraz z zapłaconym od nich podatkiem. Na podstawie takiego stanu faktycznego izba skarbowa zajęła następujące stanowisko:

„(…)Zgodnie z generalną zasadą wyrażoną w art. 9 ust. 1 i 1 a ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) "Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Jeżeli podatnik uzyskuje dochody z więcej niż jednego źródła, przedmiotem opodatkowania w danym roku podatkowym jest, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 3, art. 28 -30, art.30a-30c oraz art.44 ust. 7e i 7f, suma dochodów z wszystkich źródeł przychodów".

Ust. 2 powołanego wyżej art. 9 cyt. ustawy stanowi, iż dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym.

Należy zatem stwierdzić, iż opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkie dochody z wyjątkiem tych, które ustawodawca enumeratywnie wymienił w katalogu zwolnień przedmiotowych lub od których został zaniechany pobór podatku.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: