eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Płacone alimenty a zeznania podatkowe

Płacone alimenty a zeznania podatkowe

2007-03-13 11:45

Przeczytaj także: Alimenty do 700 zł wolne od podatku


Specyfikacja źródeł przychodów, z których dochód podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym została ujęta w treści art. 10 niniejszej ustawy. Dla celów podatkowych przychody inne niż określone w art. 10 ust. 1 w punktach 1-8 ustawy są kwalifikowane jako przychody z tzw. "innych źródeł". Przykładem takich przychodów są alimenty, jednakże z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci, co zostało przez ustawodawcę wyraźnie wyodrębnione w treści art. 20 ust. 1 ustawy, który stanowi rozwinięcie pojęcia przychodów z "innych źródeł" zawartego w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy.

Podatek dochodowy jest podatkiem osobistym. Zatem alimenty z wyłączeniem alimentów na rzecz dzieci, opodatkowane są tylko raz u osoby je otrzymującej. Tylko dla tej osoby alimenty stanowią źródło przychodu (zakwalifikowane przez ustawodawcę do innych źródeł - art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Natomiast dla osoby realizującej obowiązek alimentacyjny, alimenty nie są źródłem przychodu. W Pana przypadku źródłem przychodu jest świadczenie emerytalne, z którego to przychodu po opodatkowaniu następuje potrącenie alimentów.

Ponadto zgodnie z art. 6 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych możliwość skorzystania z preferencyjnego rozliczenia dotyczy współmałżonków jeżeli istnieje między nimi przez cały rok podatkowy wspólność majątkowa i przez cały rok pozostają oni w związku małżeńskim.

W przedmiotowej sprawie uwzględnić należy przepisy ustawy z dnia 25.02.1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz. U. Nr 9, poz. 59 z późn. zm.).
Według postanowień art. 31 ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy - z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Wspólność ta ustaje z chwilą ustania bądź unieważnienia małżeństwa, orzeczenia separacji i rozdzielności majątkowej. Według załączonego do akt sprawy wyroku Sądu Okręgowego w Katowicach XVII Wydział Cywilny Rodzinny z dnia 24.09.2002 roku sąd orzekł o rozwiązaniu przez rozwód Pana związku małżeńskiego tak więc od tego momentu wspólność ta ustała.

Tak więc brzmienie przepisów wyżej powołanych, obowiązujących na dzień złożenia zapytania nie zezwalają na pomniejszenie Pana dochodów uzyskanych do 31.12.2006 r. o wypłacone na rzecz byłej żony alimenty oraz nie zezwalają na skorzystanie przez Pana z preferencyjnego rozliczenia poprzez złożenie wspólnego zeznania z byłą żoną.(…)”


Pełną treść postanowienia/decyzji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: