eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › PIT a środki z PUP na rozpoczęcie działalności

PIT a środki z PUP na rozpoczęcie działalności

2007-05-09 13:18

Podatnicy, którzy zamierzają rozpocząć prowadzenie działalności gospodarczej, mogą ubiegać się o dofinansowanie z urzędu pracy. Urząd ten podpisuje stosowną umowę z podatnikiem, który otrzymuje środki z Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności. Warunkiem jednak jest, aby środki te zostały wydane przed rozpoczęciem działalności. Czy zatem podatnik może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na zakupione w ten sposób towary i środki trwałe oraz czy otrzymane środki należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Przeczytaj także: Metody amortyzacji samochodu wykupionego z leasingu

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 121 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwolnione z tego podatku są jednorazowe środki przyznane bezrobotnemu na podjęcie działalności gospodarczej. Zatem podatnik – bezrobotny, który otrzymał środki z Funduszu Pracy na rozpoczęcie działalności gospodarczej, nie opodatkowuje ich podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Natomiast – zgodnie z art. 22 ust. 1 cytowanej ustawy „Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu.”

Jak można wywnioskować z powyższego – wydatki mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, iż nie zostały wymienione w katalogu, który zawiera art. 23 ustawy o PIT. Muszą one także być poniesione w celu: osiągnięcia przychód, zachowania przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów.

Czy zatem można uznać za koszt uzyskania przychodu amortyzację środka trwałego zakupionego przed rozpoczęciem działalności gospodarczej, który został sfinansowany przez powiatowy urząd pracy?

Z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie wynika, aby podatnik nie mógł naliczać amortyzacji od tak zakupionych środków trwałych, które służą wykonywaniu działalności gospodarczej. Niestety w art. 23 ust. 45 ustawy o PIT, a zatem w katalogu wyłączeń z kosztów, znalazł się zapis, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów „odpisów z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych dokonywanych, według zasad określonych w art. 22a-22o, od tej części ich wartości, która odpowiada poniesionym wydatkom na nabycie lub wytworzenie we własnym zakresie tych środków lub wartości niematerialnych i prawnych, odliczonym od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym albo zwróconym podatnikowi w jakiejkolwiek formie”. Art. 22a-22o ustawy o PIT określają zasady amortyzacji środków trwałych.

Zatem amortyzacji środków trwałych, których zakup został sfinansowany przez Fundusz Pracy, przedsiębiorca nie może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.

W wyłączeniach z kosztów uzyskania przychodów znajdujących się w art. 23 ustawy o PIT nie ma natomiast mowy o zakupionych towarach sfinansowanych z Funduszu Pracy przed rozpoczęciem prowadzenia działalności gospodarczej. Zatem – ponieważ art. 22 cytowanej ustawy także nie uzależnia zaliczenia danego wydatku do kosztów uzyskania przychodów od źródła jego finansowania – stwierdzić można, iż wydatki na towary sfinansowane z tego źródła można uznać za koszty uzyskania przychodu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: