eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Amortyzacja środka trwałego wykupionego z leasingu operacyjnego

Amortyzacja środka trwałego wykupionego z leasingu operacyjnego

2015-03-12 13:45

Amortyzacja środka trwałego wykupionego z leasingu operacyjnego

Amortyzacja środka trwałego wykupionego z leasingu operacyjnego © apops - Fotolia.com

Po zakończeniu umowy leasingu korzystający ma prawo wykupić przedmiot leasingu po bardzo atrakcyjnej cenie (znacznie odbiegającej od wartości rynkowej danego składnika majątku). Następnie może go uznać za środek trwały prowadzonej firmy i amortyzować. Czy możliwe jest tutaj zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacji?

Przeczytaj także: Wartość początkowa środka trwałego: amortyzacja, różnice kursowe

Powyższe bardzo często występuje w przypadku wykupu po zakończeniu umowy leasingu link samochodu osobowego. Przedsiębiorcy nie mają większych wątpliwości z tym jak postępować, jeżeli cena wykupu nie przekracza 3,5 tys. zł (kiedy to możliwa jest amortyzacja jednorazowa). Niemniej cena ta nie zawsze jest tak niska (zwłaszcza przy droższych modelach samochodów). Standardowa stawka amortyzacji przewidziana dla takich składników majątku wynosi 20% w skali roku, w związku z czym okres amortyzacji to 5 lat. Stąd szukanie sposobów na szybsze odniesienie wartości początkowej takich pojazdów w ciężar kosztów uzyskania przychodu. Indywidualna stawka amortyzacji wydaje się być tutaj dobrym rozwiązaniem.
Amortyzacji podatkowej podlegają środki trwałe oraz wartości niematerialne i prawne, które co do zasady muszą stanowić własność lub współwłasność podatnika. Wyjątkiem są tutaj składniki majątku użytkowane na podstawie tzw. umowy leasingu finansowego, gdzie faktycznie stanowią one własność leasingodawcy, niemniej ich amortyzacji dokonuje leasingobiorca.

W przypadku leasingu operacyjnego natomiast odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej przedmiotu leasingu dokonuje leasingodawca. Kosztem u leasingobiorcy (korzystającego) jest płacony czynsz (raty) leasingu.

Wszystko zmienia się w przypadku wykupu takiego przedmiotu leasingu po określonym czasie jego używania na podstawie umowy leasingowej. Wtedy bowiem na leasingobiorcę (który staje się nabywcą/kupującym) przechodzi prawo własności przedmiotu leasingu (a więc tutaj samochodu osobowego). Powyższe powoduje spełnienie jednego z warunków do uznania takiego samochodu za środek trwały nabywcy.

fot. apops - Fotolia.com

Amortyzacja środka trwałego wykupionego z leasingu operacyjnego

Po zakończeniu umowy leasingu korzystający ma prawo wykupić przedmiot leasingu po bardzo atrakcyjnej cenie. Następnie może go uznać za środek trwały prowadzonej firmy i amortyzować.


Jeżeli następnie taki samochód ma służyć działalności gospodarczej przez okres dłuższy niż rok, co do zasady powinien być amortyzowany (z pewnym zastrzeżeniem przewidzianym dla tych składników majątku, których wartość początkowa nie przekracza 3,5 tys. zł). Wartością początkową takiego środka trwałego stanowią tutaj wydatki związane z jego wykupem (z reguły jest to cena netto z faktury wykupu powiększona o nieodliczoną część podatku naliczonego), od której następnie są dokonywane odpisy amortyzacyjne, zaliczane w ciężar kosztów uzyskania przychodu.

Jak to zostało podkreślone już wcześniej, nominalny okres amortyzacji samochodu osobowego wynosi 5 lat (roczna stawka amortyzacyjna to 20%). Niemniej w przypadku pojazdów wykupionych z leasingu operacyjnego po zakończeniu stosownej umowy, możliwe jest zastosowanie indywidualnej stawki amortyzacyjnej, która w przypadku środków transportu wynosi aż 40%.
Podatnicy mogą ustalić indywidualne stawki amortyzacyjne dla używanych lub ulepszonych środków trwałych, po raz pierwszy wprowadzonych do ewidencji danego podatnika, z tym że ustawodawca określa tutaj minimalne okresy amortyzacji dla poszczególnych grup środków trwałych (art. 22j ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych)

Środek trwały jest tutaj uznawany za „używany”, jeżeli podatnik jest w stanie wykazać, że przed jego nabyciem był on wykorzystywany przez okres co najmniej 6 miesięcy (w przypadku ruchomości; mówi o tym art. 22j ust. 2 przytoczonej ustawy).
Przy określaniu, czy dany składnik majątku spełnia definicję używanego, nie ma znaczenia to, czy był on wykorzystywany przez podatnika, który go nabył, czy też przez inny podmiot bądź osobę.

Wskazane wyżej warunki zdaje się spełniać samochód osobowy wykupiony z leasingu operacyjnego. Minimalny czas trwania takiej umowy to bowiem 40% normatywnego okresu amortyzacji, który w przypadku takich pojazdów wynosi 2 lata. Dla uznania takiego samochodu za „używany” na potrzeby określenia indywidualnej stawki amortyzacji wystarczy natomiast półroczny okres jego wykorzystywania. Dlatego też określenie indywidualnej stawki amortyzacji (w wysokości nawet 40% w skali roku) dla takiego pojazdu jest możliwe.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: