eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Kiedy VAT od przekazanej darowizny?

Kiedy VAT od przekazanej darowizny?

2007-05-10 13:01

Przedsiębiorcy opodatkowani podatkiem od towarów i usług mogą - podobnie jak osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej - przekazać innym osobom lub zakładom darowizny. Pamiętać jednak należy, iż tylko nieliczne darowizny korzystają ze zwolnienia w tym podatku. Dodatkowo przedsiębiorca musi także spełniać pewne określone kryteria. Powyższe w efekcie prowadzi do sytuacji, w której przedsiębiorcy często nie opłaci się przekazywać darowizny.

Przeczytaj także: Darowizna na cele charytatywne a podatek VAT

Co podlega opodatkowaniu VAT?

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei zgodnie z art. 7 ust. 2 w definicji powyższej dostawy mieści się także przekazanie przez podatnika (przedsiębiorcę) towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:
  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny.

Podstawa opodatkowania

Co do zasady – zgodnie z art. 29 ustawy o VAT podstawą opodatkowania tym podatkiem jest obrót. Obrotem z kolei jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku. Obrót taki natomiast zmniejsza się o kwoty udokumentowanych, prawnie dopuszczalnych i obowiązkowych rabatów (bonifikat, opustów, uznanych reklamacji i skont) i o wartość zwróconych towarów, zwróconych kwot nienależnych w rozumieniu przepisów o cenach oraz zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze, a także kwot wynikających z dokonanych korekt faktur.

Natomiast - zgodnie z ust. 10 cytowanego przepisu – w przypadku darowizn lub innych nieodpłatnych przekazań towarów bez wynagrodzenia, jak też zużycie towarów na potrzeby własne podatnika, jego pracowników oraz pozostałe, o których mowa wyżej – podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: