eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Korekta zeznania a 1 proc. dla OPP

Korekta zeznania a 1 proc. dla OPP

2009-06-30 09:45

Tylko do dziś (30 czerwiec 2009 r.) podatnicy mogą składać korekty zeznań podatkowych za rok 2008, w których to mają prawo\ wskazać 1 proc. podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego. Od jutra na taką możliwość nie zezwalają przepisy.
Od 2003 roku podatnicy mają możliwość dzielenia się swoim podatkiem dochodowym z wybranymi organizacjami pożytku publicznego. W ostatnich latach znacząco ewoluowały zasady przekazywania pieniędzy.

Najpierw podatnik sam dokonywał wpłaty pieniędzy na konto organizacji pożytku publicznego i wpisywał w zeznaniu kwotę odliczenia.
Następnie w zeznaniu podatkowym podatnicy wskazywali wysokość kwoty, którą postanowili przekazać (nie więcej jednak niż 1 proc. podatku należnego) oraz dane wybranej organizacji pożytku publicznego, a samym przelaniem pieniędzy zajmowały się urzędy skarbowe. Czynności takiej można było jednak dokonać tylko w zeznaniu rocznym – prawo to nie przysługiwało w przypadku korekty.

Inaczej jednak jest obecnie lecz i tutaj ustawodawca wprowadził pewne obwarowania. Otóż zgodnie z dodanym 01 grudnia 2008 r. art. 45c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, naczelnik urzędu skarbowego właściwy miejscowo dla złożenia zeznania podatkowego, na wniosek podatnika (złożony w zeznaniu podatkowym) przekazuje na rzecz jednej organizacji pożytku publicznego działającej na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego, wybranej przez podatnika z wykazu OPP na dany rok, kwotę w wysokości nienieprzekraczającej 1 % podatku należnego wynikającego:
  1. z zeznania podatkowego złożonego w terminie określonym dla jego złożenia, albo
  2. z korekty tego zeznania, jeżeli została dokonana w ciągu dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.
Przekazywaną kwotę zaokrągla się w dół do pełnych dziesiątek groszy.

Warunkiem przekazania przez organ podatkowy powyższej kwoty jest zapłata w pełnej wysokości podatku należnego wynikającego z zeznania nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

Organy podatkowe natomiast przekazują powyższe pieniądze na rzecz organizacji pożytku publicznego w lipcu i sierpniu tego roku, w którym zeznanie to jest składane (czyli w przypadku zeznań rocznych za rok 2008 w lipcu i sierpniu roku 2009). Przelewane kwoty są pomniejszane o koszty przelewu.

Termin składania zeznań rocznych za 2008 r. upłynął 30 kwietnia 2009 r. Tym samym jedynie w korektach złożonych do końca czerwca można podzielić się swoim podatkiem z organizacjami pożytku publicznego.

Powyższego nie należy oczywiście mylić z prawem do złożenia korekty. To bowiem co do zasady przysługuje podatnikowi tak długo, aż nie przedawni się zobowiązanie podatkowe (pięć lat).

Ważne
  • w przypadku korekty zeznania rocznego, z możliwości przekazania 1 proc. podatku na rzecz OPP mogą skorzystać jedynie ci podatnicy, którzy korektę tę złożą w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego
  • warunkiem przekazania pieniędzy na rzecz OPP przez organ podatkowy jest uregulowania zobowiązania podatkowego wynikającego z zeznania w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego
  • podatnik może złożyć korektę zeznania oraz uregulować należny podatek w terminie późniejszym, lecz w takiej sytuacji nie podzieli się nim z organizacją pożytku publicznego
  • w jednym zeznaniu można wskazać tylko jedną OPP, z którą chcemy podzielić się podatkiem

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.