eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Bezumowne korzystanie z nieruchomości a podatek VAT

Bezumowne korzystanie z nieruchomości a podatek VAT

2011-10-20 13:08

Czy wynagrodzenie z tytułu bezumownego korzystania z nieruchomości za okres trzech lat jest objęte VAT?
Odpowiedź: Jeśli otrzymane wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości będzie stanowiło odszkodowanie/rekompensatę, wówczas nie będzie ono objęte VAT. Może być również powiększone o VAT w sytuacji opisanej poniżej.

W przypadku, gdy otrzymane wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości będzie stanowiło odszkodowanie/rekompensatę, wówczas nie będzie ono objęte podatkiem od towarów i usług (VAT), gdyż nie była świadczona żadna usługa. Ani usługa najmu, ani dzierżawy. Brak było czynności podlegającej opodatkowaniu VAT. Osoba korzystająca z nieruchomości postępowała wbrew woli właściciela lub innej osoby posiadającej tytuł prawny do nieruchomości.

Jednakże wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości będzie powiększone o VAT w sytuacji, gdy po upływie terminu oznaczonego w umowie najmu albo jego wypowiedzeniu najemca używa nadal rzeczy za zgodą wynajmującego (art. 674 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny, Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm., dalej: kc). W takiej sytuacji poczytuje się w razie wątpliwości, że najem został przedłużony na czas nieoznaczony. Tak więc, jeżeli okoliczności wskazują na dorozumiane, milczące przedłużenie umowy najmu - czynność ta podlega opodatkowaniu jako świadczenie najmu, w związku z czym należy rozpoznać podatek od towarów i usług (VAT).

Podstawa prawna:
- art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54, poz. 535 z późn. zm.),
- art. 674 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. nr 16, poz. 93 z późn. zm.).


Doradztwo dla księgowych plus wszystko, czego potrzebujesz do bezbłędnego rozliczania Twojej firmy, w jednym miejscu. W Portalu FK www.portalfk.pl indywidualnie skonsultujesz się z ekspertami i otrzymasz dostęp do licznych narzędzi ułatwiających pracę.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.