eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Konsekwencje podatkowe zaniechania inwestycji

Konsekwencje podatkowe zaniechania inwestycji

2011-11-14 13:27

W zmieniających się warunkach prowadzenia działalności gospodarczej mogą zdarzyć się okoliczności, które zmuszą Twoją spółkę do rezygnacji z rozpoczętej już inwestycji. Chcąc zaliczyć zaniechaną inwestycję w koszty powinieneś zadbać o to, aby móc udowodnić, iż nie będzie ona wykorzystywana w przyszłości. Możesz też odliczyć VAT zapłacony w związku z dotychczas poniesionymi na zaniechaną inwestycję wydatkami.

Przeczytaj także: Stara faktura a korekta deklaracji i podatku

Odliczenia w VAT

Jeśli inwestycja nie dojdzie do skutku, nie pojawi się w związku z nią podatek należny. Podatnikowi co do zasady przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Masz prawo do odliczenia!

Od 1 grudnia 2008 r., odliczenie VAT związanego z zaniechanymi inwestycjami jest dopuszczalne. Zgodnie z interpretacją prawa podatkowego Dyrektora IS w Katowicach z 10 czerwca 2011 r. ponoszenie wydatków na zakup usług związanych z planowaną inwestycją, która w zamierzeniu służyć ma działalności opodatkowanej, daje prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT związanych z poniesieniem tych wydatków. W sprawie, podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia od wydatków na prace przygotowawcze (ekspertyza strażacka, projekt budowlany), związanych z planowaną inwestycją – adaptacją budynków na kompleks hotelowo-restauracyjny. Zaniechanie inwestycji nastąpiło z powodów pozostających poza kontrolą podatnika, więc nie był on zobowiązany do dokonania korekty podatku naliczonego uprzednio odliczonego, związanego z zaniechaną inwestycją.

Jeżeli prowadzone inwestycje zostaną – z różnych powodów, niezależnych od podatnika – zaniechane, spółka nie utraci prawa do odliczenia i nie będzie zobowiązana do skorygowania odliczonego uprzednio podatku naliczonego związanego z tą inwestycją.

Okoliczności niezależne

Prawo podatników do odliczania VAT związanego z zaniechanymi inwestycjami podzielają także sądy administracyjne. Przede wszystkim, jeśli przyczyny podjęcia decyzji o zaniechaniu inwestycji wynikają z okoliczności niezależnych od spółki. Decyzje o zaniechaniu mogą być podjęte, np. na skutek negatywnych decyzji organów administracji lub samorządu terytorialnego koniecznych dla przeprowadzenia danej inwestycji, od których zależna jest budowa, czy niekorzystnych wyników analiz rynkowych w zakresie efektywności danego przedsięwzięcia, które uwzględniają okoliczności nieznane spółce w momencie podejmowania inwestycji, tj. zakup gruntu pod budowę.

Ważne!
Jeżeli Twoja spółka planuje odliczyć VAT związany z zaniechaną inwestycją, musi być w stanie udowodnić, że inwestycja ta nie miała charakteru fikcyjnego, była racjonalnie uzasadniona i w założeniu miał służyć prowadzeniu działalności opodatkowanej VAT.

CIT

Z punktu widzenia rozliczenia CIT, wydatki związane z zaniechanymi inwestycjami będą kosztami podatkowymi dla Twojej spółki, jeśli spełni określone warunki.

Zbycie lub likwidacja inwestycji

Ustawodawca przewiduje możliwość zaliczenia do kosztów podatkowych wydatków na zaniechane inwestycje pod warunkiem, że inwestycja zostanie zbyta lub zlikwidowana.

Wydatki poniesione na niedokończoną inwestycję, mogą być kosztami uzyskania przychodów w sytuacji:
  1. sprzedaży niedokończonej inwestycji, najlepiej wraz z całą dokumentacją techniczną, projektem, opiniami, analizami, badaniem rynku itp., aby nie było wątpliwości co do rezygnacji z niej. W takim przypadku poniesione koszty służą osiągnięciu przychodu ze sprzedaży inwestycji, a zatem występuje bezpośredni związek przyczynowo-skutkowy,
  2. zlikwidowania zaniechanej inwestycji.
W ramach likwidacji zaniechanej inwestycji wystarczające do uznania kosztów wytworzenia, czy nabycia dokumentacji inwestycyjnej jako kosztów uzyskania przychodów jest podjęcie decyzji o trwałym i definitywnym odstąpieniu od dalszego prowadzenia zadania inwestycyjnego.

Ważne!
Wystarczające do uznania kosztów zaniechanej inwestycji jest podjęcie decyzji o jej zaniechaniu, wykreślenie inwestycji z ewidencji rachunkowej i sporządzenie protokołu likwidacyjnego, dokumentującego skutki decyzji o zaniechaniu inwestycji. Efekt nakładów poniesionych na zaniechaną inwestycję nie może być wykorzystywany w przyszłości.

Jak rozliczyć koszty w czasie?

Zaliczenia poniesionych wydatków inwestycyjnych do kosztów podatkowych należy dokonywać w dacie podjęcia decyzji o zaniechaniu inwestycji.

Odstąpienie od dalszego prowadzenia zadania inwestycyjnego może nastąpić, np. poprzez spisanie protokołu zatwierdzonego przez zarząd i odpowiednią komisję merytoryczną.

Podstawa prawna:
  • art. 86 ust. 1 ustawy o VAT,
  • art. 15 ust. 1 i ust. 4f ustawy o CIT,
  • wyrok NSA z 11 marca 2010 r., sygn. akt I FSK 69/09,
  • interpretacje: z 18 maja 2011 r., sygn. ILPB4/423-54/11-2/ŁM; z 28 czerwca 2011 r., sygn. IPPB5/423-500/11-2/RS; z 10 czerwca 2011 r., sygn. IBPP1/443-551/11/LSz.


Więcej porad niezbędnych w zarządzaniu spółką, omówienia najnowszych orzeczeń, dzięki którym nie popełnisz kosztownych błędów w Twojej firmie, znajdziesz w biuletynie Spółka z o.o. Serwis prawny Zarządu.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: