Faktura zaliczkowa z odliczeniem VAT ale bez kosztów podatkowych
2016-07-01 13:38
![Faktura zaliczkowa z odliczeniem VAT ale bez kosztów podatkowych [© apops - Fotolia.com] Faktura zaliczkowa z odliczeniem VAT ale bez kosztów podatkowych](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/obowiazek-podatkowy/Faktura-zaliczkowa-z-odliczeniem-VAT-ale-bez-kosztow-podatkowych-177953-200x133crop.jpg)
Faktura © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rozliczenie podatków PIT i VAT z fakturą zaliczkową
Jeśli dokonywane na firmę zakupy są rzeczywiście wykorzystywane w działalności gospodarczej, przedsiębiorcy podlegającemu pod podatek od towarów i usług przysługuje prawo do odliczania VAT-u. Odliczeniu podlega wartość VAT-u naliczonego wynikającego z faktury zakupowej, a odliczany jest on od wartości VAT-u należnego, jaki generują faktury sprzedażowe.Moment odliczenia VAT-u
Kiedy można odliczyć podatek od towarów i usług od danej transakcji? Wtedy, kiedy sprzedawca ma obowiązek wykazać od niej VAT należny. Termin odliczenia jest zatem ściśle związany z momentem powstania obowiązku podatkowego.
Jednocześnie odliczyć VAT można nie wcześniej niż w rozliczeniu za okres, w którym otrzymaliśmy fakturę lub dokument celny (art. 86 ust. 10b pkt 1 ustawy o VAT). Z kolei gdy przedsiębiorca nie dokonał obniżenia kwoty podatku należnego w powyższym terminie, to może to zrobić w deklaracji podatkowej za jeden z dwóch następnych okresów rozliczeniowych (art. 86 ust. 11 ww. ustawy).
fot. apops - Fotolia.com
Faktura
Dokonywanie zakupów firmowych daje przedsiębiorcy możliwość obniżenia zobowiązania wobec fiskusa z tytułu VAT-u oraz powiększenia puli kosztów firmowych, czyli w skrócie obniżenia PIT-u. Przedsiębiorca odliczy też VAT od wpłaconej sprzedawcy zaliczki, natomiast nie „wrzuci” jej w koszty.
Zaliczka, a odliczenie
Zgodnie z art. 19a ust. 8 ustawy o VAT, kiedy przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Reasumując, nabywca może odliczyć kwotę VAT-u naliczonego w rozliczeniu za okres, w którym faktycznie wpłacił zaliczkę na poczet przyszłych zakupów.
W koszty dopiero po fakcie
Przedsiębiorca nie ma natomiast możliwości zaliczenia ceny zakupów uregulowanej przed datą zakupów do kosztów uzyskania przychodów. Bez znaczenia pozostaje fakt, że będzie dysponował fakturą zaliczkową. Do kosztów firmowych obniżających zobowiązanie podatnika wobec urzędu skarbowego z tytułu podatku dochodowego można zaliczyć jedynie definitywne koszty.
Katarzyna Miazek,
![Brak faktury końcowej a koszty uzyskania przychodu w PKPiR [© Quade - Fotolia.com] Brak faktury końcowej a koszty uzyskania przychodu w PKPiR](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/obowiazek-podatkowy/Brak-faktury-koncowej-a-koszty-uzyskania-przychodu-w-PKPiR-149675-150x100crop.jpg)
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
-
Koszty podatkowe: Zapłata MPP na rachunek spoza białej listy VAT
-
Transakcje powyżej 15.000 zł: zapłata kartą płatniczą a koszty podatkowe
-
Rozliczenie VAT i PIT od sprzedaży voucher-a
-
Sprzedaż vouchera a przychód w podatku dochodowym
-
Kłopotliwa otrzymana zaliczka w podatku dochodowym
-
Zmniejszenie podatku VAT i dochodowego za rok 2012
-
Jak na koniec roku obniżyć podatek dochodowy?
-
Ulga B+R coraz częściej wykorzystywana
-
Zagraniczny VAT od sprzedaży jest przychodem podatkowym?
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)
Najnowsze w dziale Podatki
-
Fiskus zarzuca przedsiębiorcom oszustwa podatkowe opierając się na dowodach zgromadzonych wobec kontrahenta
-
Dzień Wolności Podatkowej w UE 2023. Polska na 10. pozycji w Europie
-
Czy zwrot nadpłaty składki zdrowotnej jest przychodem podatkowym?
-
Podatku od zrzutek i zbiórek internetowych jednak nie będzie