eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Drużyna sportowa w firmie: wydatki a podatki

Drużyna sportowa w firmie: wydatki a podatki

2011-11-21 11:46

Obecnie coraz częściej można się spotkać z praktyką, gdy firmy z jednej branży organizują międzyzakładowe turnieje sportowe, na których wystawiają składające się ze swoich pracowników drużyny. Przedsiębiorcy często wyposażają te drużyny w stroje z logo przedsiębiorcy- koszulki, bluzy, spodenki itp. Czy wydatki poniesione na zakup takich strojów będą stanowić koszty? A co z VAT- czy obecnie konieczne będzie opodatkowanie tych przekazań podatkiem od towarów i usług?

Przeczytaj także: Zagospodarowanie terenu wokół firmy a podatki

Związek z przychodem
Zgodnie z art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wszelkie wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wydatków wymienionych w art. 16 u.p.d.o.p. Niezbędne jest zatem, aby pomiędzy kosztem a przychodem istniał związek przyczynowo- skutkowy, przy czym może mieć on charakter bezpośredni lub pośredni.

Reklama dla przedsiębiorcy
Drużyna, biorąc udział w rozgrywkach międzyzakładowej ligi piłkarskiej i występując jednocześnie w strojach oznaczonych logo, przyczynia się do zwiększenia rozpoznawalności przedsiębiorcy na rynku oraz pozyskania większej liczby klientów, co w rezultacie może przełożyć się na zwiększenie popytu na produkty firmy i maksymalizację jej zysków. Bez wątpienia zatem fakt, iż zawodnicy drużyny występujący w rozgrywkach grają w strojach oznaczonych logo podatnika, oznacza reklamę samego podatnika. Przedmiotem reklamy może bowiem być również logo przedsiębiorcy. Tym samym przedmiotowe wydatki należałoby uznać za wydatki na reklamę, co oznacza możliwość uznania ich za koszt podatkowy.

Fiskus potwierdza
Podobne stanowisko zostało zaprezentowane w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 7 marca 2011r., IBPBI/2/423-1829/10/JD, w której możemy przeczytać: „W przypadku zawodników reklamujących firmę Wnioskodawcy, wyposażenie ich w stroje z logo firmy na czas zawodów sportowych, w których uczestniczą, służy propagowaniu pozytywnego wizerunku firmy. Poprzez takie działanie Wnioskodawca rozpowszechnia logo firmy, buduje swój obraz w oczach potencjalnych klientów. Wydatki na ich nabycie mogą zostać w takich okolicznościach zaliczone do kosztów uzyskania przychodów jako koszty reklamy, o ile fakt wykorzystywania przedmiotowych strojów sportowych przez pracowników nie wiąże się z okazałością, wytwornością w reprezentowaniu przedsiębiorstwa Wnioskodawcy. Także pozostałe wydatki w omawianym przypadku, tj. związane z zakupem sprzętu, wynagrodzeniem trenera, zakwaterowania i wyżywienia w hotelach na czas turniejów, wynajmem sali, wpisowym stanowią - z uwzględnieniem powyższych zastrzeżeń - koszt uzyskania przychodów.

Reasumując, ww. wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jeśli nie mają charakteru reprezentacyjnego, a ich źródłem finansowania są środki obrotowe firmy.”


Kwestia VAT
Zgodnie z obowiązującym od 1 kwietnia 2011r. brzmieniem art. 7 ust. 2 VATU, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:
  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów.

W praktyce powyższa regulacja oznacza, iż obecnie zakresem przedmiotowym VATU objęte są wszelkie nieodpłatne przekazania (darowizny) przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa (niezależnie, czy będą one realizowane na cele związane czy niezwiązane z prowadzonym przedsiębiorstwem), pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT. Opodatkowaniu co do zasady będzie podlegać przekazanie towarów bez wynagrodzenia, jeżeli VAT od tych towarów może zostać odliczony w całości lub w części.

W takim kontekście należy zauważyć, iż podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z nabyciem przedmiotów przekazywanych pracownikom. Są to bowiem wydatki mające na celu kształtowanie pozytywnego wizerunku firmy i zwiększanie jej przychodów. Zatem, jako wydatki o charakterze reklamowym są związane z prowadzoną działalnością. W rezultacie, przekazanie członkom drużyny piłkarskiej koszulek, spodenek, getrów itp. będzie rodzić obowiązek wykazania VAT od takiego przekazania.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: