eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Koszty uzyskania przychodów: strój sportowy jako odzież służbowa?

Koszty uzyskania przychodów: strój sportowy jako odzież służbowa?

2016-07-21 13:32

Koszty uzyskania przychodów: strój sportowy jako odzież służbowa?

Strój sportowy © expressiovisual - Fotolia.com

W praktyce często zdarzają się sytuacje kiedy pracodawca finansując, ze środków obrotowych, udział pracowników w branżowych zawodach sportowych, ponosi koszty zakupu strojów sportowych z logo firmy. W związku z tym pojawia się pytanie czy poniesione wydatki można zaliczyć, w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej ustawa o PDOP), do kosztów uzyskania przychodów.

Przeczytaj także: Drużyna sportowa w firmie: wydatki a podatki

Na gruncie ustawyo PDOP, wydatki ponoszone przez pracodawcę w związku z udziałem pracowników w zawodach sportowych należy analizować w kontekście przesłanek ich potrącalności w koszty uzyskania przychodów uregulowanych w art. 15 ustawy o PDOP. W tym zakresie kosztami uzyskania przychodów są wszelkie, racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów, z wyjątkiem wydatków wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o PDOP.
Tym samym aby wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów uzyskania przychodów należy ocenić jego związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się, w okresie ponoszenia kosztów lub w przyszłości, do osiągnięcia przychodu bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

Kosztami uzyskania przychodów będą zarówno koszty pozostające w bezpośrednim związku z uzyskanymi przychodami, jak i pozostające w związku pośrednim, o ile zostały one prawidłowo udokumentowane, za wyjątkiem kosztów uznanych za niestanowiące kosztów uzyskania przychodów.

Na podstawie art.16 ust.1 pkt 28 ustawy o PDOP, wyłączono z kosztów uzyskania przychodów koszty reprezentacji (w szczególności poniesione na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych).
Takiego wyłączenia nie ma w odniesieniu do wydatków na reklamę przedsiębiorstwa , które mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Zatem ustalenie, czy wydatki, o których mowa, mogą zostać uznane za koszty podatkowe pracodawcy, uzależnione jest od tego, czy są to wydatki na reklamę, czy na reprezentację podatnika .

W ustawie o PDOP brak jest definicji reprezentacji i reklamy, jednak w praktyce przyjmuje się, że reprezentacja stanowi działania podejmowane w celu wykreowania oraz utrwalenia pozytywnego wizerunku podatnika wobec innych podmiotów. Pod pojęciem reklamy należy z kolei rozumieć ogół działań podatnika zmierzających do rozpowszechniania informacji o swoim przedsiębiorstwie, zaletach jego towarów, bądź usług, informacji o miejscach i możliwościach ich nabycia.
Reklama może być realizowana przy użyciu zróżnicowanych środków przekazu, w tym poprzez rozpowszechnianie logo firmy.

W sytuacji, gdy pracownicy podczas zawodów sportowych noszą koszulki z logo firmy, można uznać, że reklamują oni pracodawcę, przyczyniając się do rozpowszechniania informacji o jego firmie, zwiększenia jej rozpoznawalności. Z tego względu wydatki na stroje sportowe z logo przedsiębiorstwa, ponoszone przez pracodawcę w związku z udziałem pracowników w zawodach sportowych, uznać należy za wydatki na reklamę i w konsekwencji mogą one zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

fot. expressiovisual - Fotolia.com

Strój sportowy

Kosztem uzyskania przychodów będą wydatki poniesione na zakup strojów sportowych dla pracowników jeżeli w/w odzież opatrzona będzie w trwałe logo przedsiębiorstwa i nie będzie znajdowała się poza jego siedzibą.


Odnosząc się do wydatków na zakup pracownikom odzieży sportowej pamiętać jednak należy o treści art. 16 ust.1 pkt 52 ustawy o PDOP, zgodnie z którym nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup zużywających się stopniowo rzeczowych składników majątku podatnika, nie zaliczanych do środków trwałych –w przypadku stwierdzenia, że składniki te nie są wykorzystywane dla celów działalności prowadzonej przez podatnika, lecz służą osobistym celom pracowników i innych osób albo bez uzasadnienia znajdują się poza siedzibą podatnika.

W sytuacji zatem, gdy ubiór ma charakter odzieży osobistej, to wydatki na jego zakup nie mogą stanowić koszów uzyskania przychodów.
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 04.03.2009 r., sygn. akt: II FSK 1672/07 stwierdził, że zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na odzież służbową nie będzie się wiązać z ryzykiem podatkowym, jeżeli poprzez określone cechy ubioru, zostanie wykluczony jego osobisty charakter, a tym samym nie będzie istnieć możliwość wykorzystywania takiej odzieży przez pracowników na cele prywatne.

Z uwagi zatem na treść art. 16 ust. 1 pkt 52 ustawy o PDOP, kosztem uzyskania przychodów będą wydatki poniesione na zakup strojów sportowych dla pracowników jeżeli w/w odzież opatrzona będzie w trwałe logo przedsiębiorstwa i nie będzie (bez uzasadnienia) znajdowała się poza jego siedzibą.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: