eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Import usług: VAT w koszty firmy

Import usług: VAT w koszty firmy

2012-03-26 13:15

W przypadku rozliczania importu usług, określony z tego tytułu podatek należny z reguły przekształca się w podatek naliczony, a co za tym idzie, transakcja taka z punktu widzenia podatku od towarów i usług jest neutralna. Nie jest jednak tak zawsze. W takich sytuacjach jednak podatek ten można zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu.

Przeczytaj także: Leasing samochodu: wykup prywatny czy na firmę?

Rozpatrzmy następującą sytuację: Przedsiębiorca korzystający ze zwolnienia w podatku od towarów i usług nabył usługę reklamową od swojego kontrahenta z Niemiec. Ten ostatni na świadczone usługi wystawił fakturę, w której nie wykazał podatku od wartości dodanej a adnotację, że podatek ten w ramach odwrotnego obciążenia ma rozliczyć nabywca. Polski przedsiębiorca od nabytych usług wykazał zatem import usług, z tytułu którego jednak nie mógł odliczyć podatku naliczonego. Czy podatek ten może zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu?

W podatku VAT w zakresie świadczenia usług bardzo istotne jest określenie miejsca ich opodatkowania. Stosowne zasady regulujące tę kwestię znalazły się w art. 28a-28o ustawy o VAT, przy czym reguła podstawowa została zwarta w art. 28b tejże ustawy. Zgodnie z nią miejscem świadczenia usług, w przypadku ich świadczenia na rzecz podatnika, jest miejsce, w którym to podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, stałe miejsce prowadzenia tej działalności, jeżeli jest ono inne aniżeli siedziba i dla tego miejsca usługi te były świadczone tudzież, jeżeli nie istnieje żadne z powyższych, miejsce, w którym podatnik (usługobiorca) posiada stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu.

W powyższy sposób określa się m.in. miejsce świadczenia usług w przypadku usług reklamowych. Co za tym idzie, usługi te winny być opodatkowane w Polsce. Jeżeli usługodawca nie posiada tutaj siedziby tudzież stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, obowiązek rozliczenia podatku VAT od nich ciąży na nabywcy. Jest tak także wtedy, gdy nabywca korzysta ze zwolnienia w podatku VAT. Na potrzeby określania miejsca świadczenia usług oraz ich rozliczania jest on bowiem podatnikiem.

Nasz przedsiębiorca będzie zatem obowiązany do wykazania w odpowiednim momencie podatku należnego z tytułu tego importu usług. Z drugiej strony, jako że usługi te będą wykorzystywane jedynie do czynności zwolnionych z podatku VAT (podatnik korzysta ze zwolnienia w tym podatku), podatek należny nie stanie się podatkiem naliczonym i będzie on podlegał wpłacie do urzędu skarbowego. Konieczne tutaj będzie także złożenie stosownej deklaracji podatkowej (VAT-8 lub VAT-9M w zależności od tego, czy w okresie tym wystąpiło u tego przedsiębiorcy także wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru).

Zapłacony podatek przedsiębiorca będzie jednak mógł zaliczyć w ciężar kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym. Art. 23 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi co prawda, że co do zasady podatek VAT nie stanowi kosztów uzyskania przychodu, jednakże kosztem takim jest m.in. podatek należny w przypadku importu usług oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, jeżeli nie stanowi on podatku naliczonego w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług. Kosztem uzyskania przychodów nie jest jednak podatek należny w części przekraczającej kwotę podatku od nabycia tych towarów i usług, która mogłaby stanowić podatek naliczony w rozumieniu przepisów o podatku od towarów i usług (art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. b) tiret pierwszy tejże ustawy).

Oczywiście zaliczenie tego podatku w ciężar kosztów będzie możliwe, o ile spełnia on ogólną definicję kosztu, a więc wykazuje związek z uzyskiwanymi przychodami.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: