eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Sprzedaż VAT marża na kasie fiskalnej w 2013 r. uregulowana

Sprzedaż VAT marża na kasie fiskalnej w 2013 r. uregulowana

2013-04-11 13:12

Sprzedaż VAT marża na kasie fiskalnej w 2013 r. uregulowana

Sprzedaż VAT marża na kasie fiskalnej © hin255 - Fotolia.com

Podatnicy dokonujący m.in. sprzedaży towarów używanych mają prawo do opodatkowania podatkiem VAT jedynie marży uzyskanej na takiej sprzedaży. Często jednak sprzedaż ta winna być zaewidencjonowana także na kasie fiskalnej. Do tej pory nie do końca było wiadomo, jak z powyższego się wywiązywać. Z początkiem kwietnia 2013 r. jednakże ustawodawca kwestię tę uregulował w przepisach.

Przeczytaj także: TS UE: kiedy VAT marża na sprzedaż samochodów osobowych

Zgodnie z art. 120 ustawy o VAT opodatkowaniu tym podatkiem podlega jedynie marża uzyskana na sprzedaży, a nie cała kwota obrotu. Marżą jest natomiast różnica pomiędzy całkowitą kwotą, którą płaci nabywca tego towaru, a kwotą nabycia zapłaconą przez dostawcę – po pomniejszeniu o VAT należny.

Oczywiście powyższych zasad nie można stosować za każdym razem. Procedura ta ma zastosowanie jedynie w przypadku dostawy towarów używanych, dzieł sztuki, przedmiotów kolekcjonerskich lub antyków. Ponadto aby z tej szczególnej procedury skorzystać, wymienione towary musiały zostać nabyte od:
  1. osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, niebędącej podatnikiem, o którym mowa w art. 15, lub niebędącej podatnikiem podatku od wartości dodanej;
  2. podatników, o których mowa w art. 15, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  3. podatników, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana zgodnie z ust. 4 i 5;
  4. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była zwolniona od podatku na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w art. 43 ust. 1 pkt 2 lub art. 113;
  5. podatników podatku od wartości dodanej, jeżeli dostawa tych towarów była opodatkowana podatkiem od wartości dodanej na zasadach odpowiadających regulacjom zawartym w ust. 4 i 5, a nabywca posiada dokumenty jednoznacznie potwierdzające nabycie towarów na tych zasadach.

W uproszczeniu zatem mówiąc, marża ma zastosowanie wtedy, gdy określone towary w momencie ich nabycia nie były opodatkowane podatkiem VAT (z pewnym wyjątkiem dotyczącym samochodów osobowych) tudzież opodatkowana była jedynie marża uzyskana z ich sprzedaży.

fot. hin255 - Fotolia.com

Sprzedaż VAT marża na kasie fiskalnej

Podatnicy dokonujący m.in. sprzedaży towarów używanych mają prawo do opodatkowania podatkiem VAT jedynie marży uzyskanej na takiej sprzedaży. Często jednak sprzedaż ta winna być zaewidencjonowana także na kasie fiskalnej.


Opodatkowanie w procedurze marży jest korzystne przede wszystkim w przypadku sprzedaży towarów na rzecz konsumentów, tj. osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej bądź rolników ryczałtowych, którzy tego podatku i tak nie mogą odliczyć. Niestety nie można zapominać, że w przypadku takiej sprzedaży występuje też co do zasady obowiązek jej ewidencjonowania na kasie fiskalnej. Do tej pory podatnicy mieli problem z określeniem, jak taką sprzedaż na kasie prawidłowo ewidencjonować, jako że przepisy sytuacji tej nie regulowały. Wątpliwości takich nie ma już obecnie.

Zgodnie bowiem z § 6 ust. 1 pkt 6 obowiązującego od 01 kwietnia 2013 r. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 marca 2013 r. w sprawie kas rejestrujących, podatnicy prowadząc ewidencją za pomocą takich urządzeń, przyporządkowują dowolną wolną literę, z wyjątkiem litery "A", wartości 0% (tzw. zero techniczne) w przypadku sprzedaży opodatkowanej, o której mowa w art. 119 ust. 1 lub art. 120 ust. 4 ustawy. Trzeba przy tym pamiętać, że przyporządkowanie odpowiedniej litery dla tego rodzaju sprzedaży odnotowuje serwisant w książce kasy.

Tym samym obecnie nie ma już wątpliwości, jak sprzedaż w procedurze marży należy ewidencjonować za pomocą kasy rejestrującej. Niestety podatnicy, którzy do tej pory stosowali inne rozwiązanie, winni się dostosować do obowiązujących regulacji, czyli przypisać „zero techniczne” do odpowiedniej litery tego urządzenia w celu ewidencjonowania tejże sprzedaży i dokonać stosownej adnotacji w książce serwisowej, co z kolei wiąże się z wezwaniem serwisanta.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: