eGospodarka.pl
bezpłatny program PIT 2019

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Kasa fiskalna: raport miesięczny w księdze podatkowej

Kasa fiskalna: raport miesięczny w księdze podatkowej

2013-07-02 13:11

Kasa fiskalna: raport miesięczny w księdze podatkowej

Kasa fiskalna: raport miesięczny w księdze podatkowej © hin255 - Fotolia.com

Rozporządzenie z dnia 30 kwietnia 2013 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie prowadzenia Podatkowej Księgi Przychodów i Rozchodów wprowadza kilka zmian w zakresie ewidencjonowania raportów z kas fiskalnych.
Jak wynikało z dotychczasowych regulacji prawnych przedsiębiorca prowadzący PKPiR i rejestrujący sprzedaż za pomocą kasy rejestrującej, mógł dokonywać w niej zapisów na podstawie raportów dobowych. Dopuszczalna również była ewidencja przychodów zarejestrowanych na kasie na koniec danego miesiąca, jednak nie na podstawie miesięcznego raportu, lecz opierając się na zestawieniu raportów dobowych, wydrukowanych uprzednio na kasie.

Aktualnie natomiast podatnicy bez problemu mogą ujmować w KPiR sprzedaż zarejestrowaną na kasie fiskalnej za pomocą raportów miesięcznych. Teraz prawo do tego wynika bezpośrednio z § 20 ust. 2 rozporządzenia:

Podatnicy, o których mowa w ust. 1, mogą dokonywać zapisów w księdze na koniec każdego miesiąca, w terminie określonym w § 30 ust. 1, na podstawie danych wynikających z raportów miesięcznych skorygowanych o kwoty mające wpływ na wysokość przychodu.

Tak jak zostało wspomniane w przytoczonym powyżej paragrafie wartości z raportu muszą zostać odpowiednio pomniejszone o kwoty mające wpływ na wysokość przychodu, czyli o wszelkiego rodzaju zwroty itp.

fot. hin255 - Fotolia.com

Kasa fiskalna: raport miesięczny w księdze podatkowej

Aktualnie podatnicy bez problemu mogą ujmować w KPiR sprzedaż zarejestrowaną na kasie fiskalnej za pomocą raportów miesięcznych.


Korekty dokonuje się na podstawie odrębnie prowadzonych ewidencji. Natomiast, gdy nie podlegają one ujęciu w oddzielnych ewidencjach, podatnik zawiera je na odwrocie raportu dobowego lub miesięcznego (w zależności czy księguje przychód na podstawie raportu dobowego czy miesięcznego).

Należy pamiętać, że podatnicy rejestrujący sprzedaż przy zastosowaniu kasy fiskalnej nie wpisują do księgi kwot wynikających z faktur dokumentujących dokonanie sprzedaży uprzednio zarejestrowanej przy zastosowaniu kas rejestrujących (jako że w takim przypadku sprzedaż ta została już ujęta w księdze na podstawie raportu dobowego bądź miesięcznego). Są natomiast obowiązani do połączenia w sposób trwały zwróconych oryginałów paragonów fiskalnych z kopiami wystawionych faktur.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

bezpłatny program PIT 2019

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: