2017-06-26 13:42
Jak często robić spis z natury? © anetlanda - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ewidencja w PKPiR zakupu usług jak towarów czy materiałów
fot. anetlanda - Fotolia.com
Jak często robić spis z natury?
Małe firmy mogą wrzucać kupione towary od razu w koszty i robić spis z natury tylko raz do roku. Duże firmy, jeżeli także będą od razu zaliczały do kosztów kupione towary, spis z natury powinny robić za każdy okres liczenia zaliczki na podatek.
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 23 lutego 2017 r. nr 1462-IPPB3.4510.1098.2016.1.MS wyjaśnił, że z „(...) przepisów wynika, że w zakresie kosztów bezpośrednio związanych z przychodami, na gruncie updop obowiązuje zasada ich współmierności z przychodami, która oznacza, że ustalenie dochodu za rok podatkowy następuje przez pomniejszenie przychodu o wszystkie koszty bezpośrednio służące uzyskaniu przychodów oraz o inne koszty, które zostały poniesione w roku podatkowym. Pomimo, że przepisy art. 15 ust. 4-4d updop nie regulują sposobu rozliczania kosztów bezpośrednio związanych z przychodami w ciągu roku podatkowego, dla potrzeb obliczenia zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych nie oznacza to, że w tym zakresie postępowanie podatnika może być dowolne.(...)
Odnosząc się do opisu zdarzenia przyszłego należy stwierdzić, że wydatki na nabycie towaru handlowego są klasycznym przykładem bezpośredniego związku kosztów z przychodami ze zbycia tej jednostki towaru. Z tego względu wydatki te muszą być zaliczane do kosztów podatkowych z uwzględnieniem art. 15 ust. 4, 4b i 4c updop w miesiącach, w których wystąpiły przychody uzyskane dzięki tym wydatkom.
Tym samym za nieprawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy, że koszty towarów handlowych związanych z działalnością PKD 47.91.Z, które Spółka z o.o. w ewidencji księgowej będzie odpisywała w koszty w wysokości wartości towarów na dzień ich zakupu, łącznie z ustalaniem stanu tych składników aktywów i ich wyceny oraz korekty kosztów o wartość tego stanu, na dzień bilansowy, tj. na 31 grudnia, zgodnie z zapisami art. 17 ust. 2 pkt 4 Ustawy o rachunkowości Spółka z o.o. będzie mogła uznać za koszty uzyskania przychodów na dzień ich zakupu i dokonać korekty tych kosztów o wartość stanu tych składników aktywów i ich wyceny na dzień bilansowy, tj. na 31 grudnia.(...)”
oprac. : Krzysztof Skrzypek / eGospodarka.pl
Od lipca 2018 r. księgi, faktury i wyciągi bankowe do fiskusa elektronicznie
Usługi podwykonawców w księdze przychodów i rozchodów
Elektroniczna księga przychodów i rozchodów w podatku dochodowym
Nowe zasady prowadzenia KPiR w 2016 roku
Ważne zmiany w prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów 2016
Usługi obce księgowane jak materiały w księdze podatkowej?
Prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów
Podatek dochodowy: utrata statusu małego podatnika
Miesięczne i kwartalne rozliczenia podatków
eGospodarka.pl - Dział Podatkowy
Jak wystawiać faktury zaliczkowe i końcowe VAT?
Poradnik PIT-36 i PIT/ZG dla dochodów z Holandii z ulgą abolicyjną
Poradnik PIT-36 i PIT/ZG: Jak rozliczyć dochody z pracy w Danii w polskim PIT?
Jak wystawiać faktury zaliczkowe i końcowe w 2015 roku?
Poradnik PIT-36 i PIT/ZG: dochody z Niemiec - wyłączenie z progresją
Dzień dobry, 01 X 2021 wznowiłam działalność (była ona zawieszona od 01 VII 2021). ZUS za X zapłaciłam 10 XI. Czy mogę od podatku ...
Ile wynosi kwota zaliczki na poczet podatku dochodowego, gdybym wybrał opcję "miesięczna" we wniosku CEIDG? Czy jest to kwota stała, czy zmienia ...
HoReCa już po kryzysie, dużo ofert pracy w gastronomii i hotelarstwie
Magazyny: jakie szanse i wyzwania w czasie wojny w Ukrainie?
Ochrona danych osobowych - jakie błędy popełniamy?
4 lata z RODO
Jakie cyberataki z użyciem SMS-ów najgroźniejsze?
Monitor gamingowy ASUS ROG Swift 500 Hz
Cena akcji CD Projekt najniżej od 4 lat