eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Firma na karcie podatkowej w 2014 r.

Firma na karcie podatkowej w 2014 r.

2013-10-23 13:01

Przeczytaj także: Karta podatkowa 2014 to niski podatek przy dużym dochodzie


Co do samej wysokości podatku, ta w dużej mierze zależy od uznania fiskusa. Niemniej ustawodawca narzucił górny limit takiego podatku. Ustawa o ryczałcie ewidencjonowanym (w której znalazły się regulacje dotyczące tej formy opodatkowania) zawiera tabele stawek karty dla poszczególnych rodzajów działalności gospodarczej (zróżnicowane z uwagi na wielkość miejscowości oraz stan zatrudnienia), które są co roku podwyższane w stopniu odpowiadającym wskaźnikowi cen towarów i usług konsumpcyjnych w okresie pierwszych trzech kwartałów roku poprzedzającego dany rok podatkowy w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego (stosownym obwieszczeniem Ministra Finansów). Na chwilę obecną stawki karty na rok 2014 nie są jeszcze znane.

Wyznaczoną kwotę miesięcznego podatku w formie karty podatnik może przy tym pomniejszyć o zapłaconą składkę na ubezpieczenie zdrowotne opłacone w danym roku podatkowym. Trzeba jednak pamiętać, że odliczeniu podlega kwota 7,75% podstawy wymiaru tej składki (do ZUS jest ona odprowadzana w wysokości 9% podstawy jej wymiaru). Przedsiębiorca musi przy tym posiadać dowody potwierdzające poniesienie tychże wydatków.

Sam podatek jest natomiast wpłacany do 7 dnia każdego miesiąca za miesiąc ubiegły. Wyjątkiem jest tutaj grudzień, podatek za który trzeba uregulować do 28 dnia tego miesiąca.

Warto pamiętać, że poza brakiem prowadzenia ewidencji, kartowicz nie musi także składać po zakończeniu roku rozliczenia podatkowego, a jedynie formularz PIT-16A (do końca stycznia), w którym wykazuje wartość zapłaconych i odliczonych od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Niestety ta forma opodatkowania ma także swoje wady. Przede wszystkim wartość podatku jest niezależna od faktycznie zarobionych pieniędzy i to nawet wówczas, gdy sprzedaż w ogóle nie wystąiła. To może powodować, że będzie on wyższy, aniżeli przy innych formach opodatkowania. Ponadto kartowicze nie mają prawa do żadnych ulg i odliczeń podatkowych (za wyjątkiem możliwości odliczenia zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne). Nie mogą także rozliczyć się wspólnie z małżonkiem bądź w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci.

Obowiązki dokumentacyjne
Przy karcie podatkowej obowiązki podatników zostały ograniczone do minimum, jednakże nie oznacza to, że ich w ogóle nie ma. Wśród czynności, których kartowicz musi dopełnić, można wymienić:
  • wydawanie na żądanie klientów rachunków i faktur
  • w przypadku zatrudniania pracowników prowadzenie ewidencji zatrudnienia a także rozliczanie zaliczek na podatek dochodowy oraz składek ZUS od uzyskiwanych przez tych pracowników przychodów (wynagrodzeń)
  • płacenie podatku do siódmego dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni a za grudzień do 28 grudnia (jest to niezwykle istotne, ustawodawca uregulował bowiem w odmienny sposób dla kartowiczów termin wpłacania podatku)
  • składanie do końca stycznia następnego roku podatkowego roczną deklarację o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w poszczególnych miesiącach (na formularzu PIT-16A); warto podkreślić, że w deklaracji tej jest miejsce zarówno dla podania kwoty wpłacanej do ZUS jak i odliczanej od podatku
  • informowanie naczelnika urzędu skarbowego o wszelkich zmianach wpływających na wysokość karty podatkowej a także utratę prawa do opodatkowania w ten sposób (np. zmiany w stanie zatrudnienia)
  • sporządzenie wykazu składników majątku w przypadku likwidacji firmy

Możliwa rezygnacja
Podatnik, który nie zgadza się z ustaloną przez naczelnika urzędu skarbowego wysokością karty podatkowej, może z tej formy opodatkowania zrezygnować w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji ustalającej jej wysokość.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: