eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Podatek od darowizny gdy pieniądze na konto dewelopera

Podatek od darowizny gdy pieniądze na konto dewelopera

2013-11-12 13:22

Podatek od darowizny gdy pieniądze na konto dewelopera

Podatek od darowizny gdy pieniądze na konto dewelopera © skampixel - Fotolia.com

Będące przedmiotem darowizny środki pieniężne przekazane bezpośrednio na indywidualny otwarty rachunek powierniczy wnioskodawczyni w związku z zawartą przez nią umową zakupu lokalu mieszkalnego od dewelopera korzystają ze zwolnienia z podatku od darowizny pod warunkiem zgłoszenia tej darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oraz jej udokumentowania dowodem przekazania na rachunek bankowy dewelopera. Stanowisko takie zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 23.10.2013 r. nr ITPB2/436-152/13/DSZ.

Przeczytaj także: Darowizna od macochy z pełnym zwolnieniem z podatku

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawczyni zamierza nabyć lokal mieszkalny od dewelopera. Podpisanie umowy ma nastąpić w sierpniu 2013 r. Budynek jest jeszcze w budowie, w związku z czym płatności są przewidziane w transzach zgodnie z postępem robót budowlanych. Zakup mieszkania w części ma nastąpić z darowizny otrzymanej od matki. W tym celu Wnioskodawczyni zamierza podpisać ze swoją matką umowę darowizny środków pieniężnych. Środki pieniężne mogą zostać przelane bezpośrednio na jej rachunek bankowy lub też – dla uniknięcia dodatkowych kosztów opłat bankowych – wprost do dewelopera na indywidualny otwarty rachunek powierniczy. Płatność nastąpi we wrześniu 2013 r. Wnioskodawczyni zadała pytanie, czy przekazanie przez matkę w formie darowizny pieniędzy bezpośrednio na rachunek powierniczy będzie korzystało z podatku od spadków i darowizn? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny.

Stosownie do art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. Natomiast w myśl art. 6 ust. 1 pkt 4 tej ustawy przy nabyciu w drodze darowizny powstaje on z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.

fot. skampixel - Fotolia.com

Podatek od darowizny gdy pieniądze na konto dewelopera

Będące przedmiotem darowizny środki pieniężne przekazane bezpośrednio na indywidualny otwarty rachunek powierniczy wnioskodawczyni w związku z zawartą przez nią umową zakupu lokalu mieszkalnego od dewelopera korzystają ze zwolnienia z podatku od darowizny pod warunkiem zgłoszenia tej darowizny właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oraz jej udokumentowania dowodem przekazania na rachunek bankowy dewelopera.


Zgodnie natomiast z art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn zwalnia się od podatku nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych przez małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, rodzeństwo, ojczyma i macochę, jeżeli:
1. zgłoszą nabycie własności rzeczy lub praw majątkowych właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie 6 miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego powstałego na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 2-8 i ust. 2, a w przypadku nabycia w drodze dziedziczenia w terminie 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku, z zastrzeżeniem ust. 2 i 4, oraz
2. udokumentują - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne, a wartość majątku nabytego łącznie od tej samej osoby w okresie 5 lat, poprzedzających rok, w którym nastąpiło ostatnie nabycie, doliczona do wartości rzeczy i praw majątkowych ostatnio nabytych, przekracza kwotę określoną w art. 9 ust. 1 pkt 1 - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy albo jego rachunek prowadzony przez spółdzielczą kasę oszczędnościowo-kredytową lub przekazem pocztowym.

Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie definiują pojęcia „darowizna”, a zatem należy odwołać się do odpowiednich przepisów Kodeksu cywilnego.

Na podstawie art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swojego majątku.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: