eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Zaliczka na podatek dochodowy w 2014 r.

Zaliczka na podatek dochodowy w 2014 r.

2013-11-18 13:37

Przeczytaj także: Kłopotliwa zaliczka na podatek dochodowy?


Dla istniejących firm z dochodem zaliczki uproszczone
Firmy, które istniały w latach wcześniejszych, mogą także skorzystać z tzw. zaliczek uproszczonych, które ustala się na podstawie dochodu z lat ubiegłych. Co niezwykle ważne, prawo do zaliczek uproszczonych przysługuje wszystkim istniejącym kilka lat firmom, bez względu na to, czy mają status małego podatnika, czy też nie. Prawo do takich zaliczek mają zarówno przedsiębiorcy rozliczający się na zasadach ogólnych jak i opodatkowani podatkiem liniowym.

Jak zatem ustala się tutaj zaliczkę? Podstawę jej obliczenia stanowi wykazany przez przedsiębiorcę dochód z firmy w zeznaniu podatkowym złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy albo w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata, jeżeli w pierwszym ze wskazanych zeznań podatnik nie wykazał dochodu albo też wykazał go w wysokości nieprzekraczającej kwoty niepowodującej obowiązku zapłaty podatku wynikającej z pierwszego przedziału skali podatkowej (3 089 zł). Jeżeli sytuacja taka powtórzyła się także w roku podatkowym poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata (czyli brak dostatecznie wysokiego dochodu), wybór uproszczonego sposobu wpłacania zaliczek na podatek nie jest możliwy.

W przypadku uproszczonych zaliczek na podatek za rok 2014 zatem istotny będzie co do zasady dochód z roku 2012 (zeznanie za ten rok podatkowy było bowiem składane w roku 2013). Jeżeli jednak wykazany w zeznaniu za ten rok dochód nie będzie odpowiednio wysoki, istotne będą dane za rok 2011.

Na podstawie powyższego dochodu należy obliczyć podatek wg zasad przypisanych do danej formy opodatkowania, obowiązujących podatnika w roku 2014 (czyli wg obowiązującej w tym roku skali podatkowej, która jest taka sama jak w latach wcześniejszych, bądź wg stawki liniowej, która także się nie zmieni). Miesięczna zaliczka na podatek w roku 2014 będzie określona w wysokości 1/12 kwoty tak ustalonego dochodu. Zaliczkę tę pomniejsza się przy tym o zapłaconą w danymi miesiącu przez podatnika składkę na ubezpieczenie zdrowotne tak samo, jakby to miało miejsce przy „zwykłym” sposobie ustalania zaliczek.

Podatnik, który zdecydował się na zaliczki uproszczone, musi je wpłacać za okresy miesięczne – nie jest możliwe wybranie tutaj zaliczek kwartalnych. Zaliczkę taką trzeba ponadto zapłacić także wówczas, gdy w danym roku podatkowym nie wystąpił faktyczny dochód, tudzież był on niższy od tego, na podstawie którego została ustalona wartość zaliczek uproszczonych.

Podobne zasady w CIT
Bardzo zbliżone zasady do powyższych tyczą się także podatników opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób prawnych. Niemniej pewne różnice występują. Przede wszystkim trzeba pamiętać, że ich rok podatkowy niekoniecznie musi się pokrywać z rokiem kalendarzowym (jest bo bowiem z reguły 12 kolejnych miesięcy, przy czym pierwszym miesiącem nie musi być styczeń). Ponadto przy osobach prawnych rok podatkowy nie zawsze musi także wynosić 12 miesięcy (może on być zarówno krótszy jak i dłuższy; może on trwać maksymalnie aż 23 miesiące). Stawka podatku z kolei wynosi tutaj 19%, zaś samej zaliczki nie pomniejsza się o składki na ubezpieczenie zdrowotne.

Na co natomiast wpływa inny od kalendarzowego rok podatkowy? Pierwsza różnica dotyczy zaliczki na podatek za ostatni miesiąc/kwartał roku podatkowego. Niemniej zmiana w tym zakresie jest kosmetyczna. O ile bowiem w przypadku PIT-u ustawodawca wskazał wprost termin wpłaty zaliczki jako 20 styczeń następnego roku podatkowego, tak przy CIT posługuje się pojęciem 20 dnia pierwszego miesiąca następnego roku podatkowego (może to bowiem być dowolny miesiąc, a nie tylko styczeń). Oczywiście zaliczki takiej nie trzeba wpłacać, jeżeli w tym terminie zostanie złożone zeznanie roczne i zapłacony wynikający z niego podatek dochodowy.

Drugi przypadek odnosi się do zaliczek uproszczonych. O ile bowiem ogólne zasady ustalania tych zaliczek jak i warunki ich stosowania są takie same, tak w przypadku CIT trzeba pamiętać, że rok podatkowy nie zawsze musi trwać 12 miesięcy, w związku z czym konieczna była korekta reguł dotyczących zaliczek uproszczonych w tym zakresie.
I tak ustawa o CIT mówi, że jeżeli zeznanie roczne złożone w roku poprzedzającym dany rok podatkowy dotyczy roku podatkowego, który trwał krócej lub dłużej niż 12 kolejnych miesięcy - podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne za dany rok podatkowy w uproszczonej formie w wysokości podatku należnego, wykazanego w tym zeznaniu, przypadającego proporcjonalnie na każdy miesiąc tego roku podatkowego, którego zeznanie dotyczy.

Co powyższe oznacza? Otóż jeżeli przykładowo rok podatkowy osoby prawnej opodatkowanej CIT-em, na podstawie którego mają być ustalone zaliczki w formie uproszczonej, trwał przykładowo 11 miesięcy, przy ustalaniu wysokości tej zaliczki za miesiąc będzie ona stosować wskaźnik 1/11, a nie 1/12.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: