eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Przejęcie spółki a podatek dochodowy od osób prawnych

Przejęcie spółki a podatek dochodowy od osób prawnych

2013-11-25 12:59

Przeczytaj także: Przejęcie spółki i amortyzacja środków trwałych


Spółka pragnie podkreślić, iż w przedstawionym stanie faktycznym transakcja połączenia zostanie przeprowadzona w trybie art. 492 § 1 pkt 1 oraz 516 § 6 w związku z art. 516 § 5 Kodeksu spółek handlowych (łączenie się przez przejęcie), tj. przez przeniesienie całego majątku „A” na Wnioskodawcę, bez podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy. Należy przy tym zaznaczyć, że w takiej sytuacji mamy do czynienia z przejęciem majątku „A” przez Spółkę i wygaśnięciem prawa związanego z posiadanymi w „A” udziałami (nie następuje wydanie udziałów z uwagi na fakt, iż udziałowcem „A” jest Spółka, która wydawałaby udziały należące już de facto do niej jako do jedynego udziałowca spółki przejmowanej). Na mocy art. 10 ust. 2 pkt 1 czynność taka nie będzie rodzić obowiązku podatkowego na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w Spółce.

Wnioskodawca pragnie również nadmienić, że w przedmiotowej sprawie nie znajdzie zastosowania reguła zawarta w art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, która eliminuje neutralność podatkową transakcji połączenia spółek kapitałowych w sytuacjach, gdy pomiędzy łączącymi się spółkami istnieją powiązania kapitałowe określonego stopnia. Wyłączenie zasady braku opodatkowania dotyczy tylko przypadków, gdy spółka dokonująca przejęcia posiada w kapitale spółki przejmowanej udziały w wysokości mniejszej niż 10%. W sytuacji zatem, gdy spółka przejmująca (Wnioskodawca) posiada w kapitale podmiotu przejmowanego („A” ) udziały w proporcji przekraczającej 10% (tak jak to ma miejsce w przedstawionym stanie faktycznym), wyjątek określony w art. 10 ust. 2 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie znajdzie zastosowania i rozliczenie transakcji połączenia nastąpi według reguły wskazującej na brak opodatkowania tego połączenia.

Powyższe potwierdza m.in. treść interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29 stycznia 2013 r. IPPB3/423-883/12-2/AG, w której stwierdzono „Wskazany powyżej przepis art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, formułuje ogólną zasadę, iż przy połączeniu/dzieleniu spółek kapitałowych dla spółki przejmującej lub nowo zawiązanej nie stanowi dochodu z udziału w zyskach osób prawnych nadwyżka wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną majątku spółki przejmowanej lub dzielonej ponad nominalną wartość udziałów (akcji) przyznanych udziałowcom (akcjonariuszom) spółki przejmowanej lub dzielonej. Jednak w przypadku inkorporacji Dyrektywy Rady 90/434/EWG z dnia 23 lipca 1990 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, wydzieleń, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych Państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE pomiędzy państwami Członkowskimi polski ustawodawca przewidział (art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy) możliwość opodatkowania dochodu spółki przejmującej, w szczególnym przypadku, gdy między łączącymi się spółkami na dzień połączenia istnieje więź kapitałowa, w której spółka-matka jest spółką przejmującą, a spółka- córka przejmowaną, a więź ta jest relatywnie słaba. Przepis ten znajduje bowiem (wprost) zastosowanie w sytuacji, gdy spółka przejmująca ma w kapitale zakładowym spółki przejmowanej lub dzielonej udział mniejszy niż 10%. Natomiast w sytuacji gdy spółka przejmująca/nowo zawiązana nie posiada wcale udziału w spółce przejmowanej/dzielonej lub posiada udział w spółce przejmowanej/dzielonej w wysokości co najmniej 10%, zastosowanie znajdzie art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”.

Uwzględniając powyższe uwagi, w ocenie Wnioskodawcy, planowana transakcja będzie neutralna dla Spółki na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko, zgodnie z którym transakcja połączenia spółek kapitałowych przez przejęcie jest neutralna dla spółki przejmującej zostało zaprezentowane m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 maja 2009 r. IPPB3/423-102/09-2/AG, w której zaprezentowano następujące stanowisko „Spółka przejmująca wskazała w złożonym wniosku, iż posiada 100% udziałów spółki przejmowanej. Z wniosku wynika także, że obie spółki (tj. przejmowana i przejmująca) mają siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej. Z uwagi na powyższe, należy stwierdzić, iż spełnione zostaną dyspozycje art. 10 ust. 2 pkt 1 oraz art. 10 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a tym samym nie będzie stanowiła dochodu z udziału w zyskach osób prawnych dla spółki przejmującej wartości otrzymanego przez spółkę przejmującą majątku spółki przejmowanej. Spółka przejmująca będąca udziałowcem spółki przejmowanej nie może wydać samej sobie swoich własnych udziałów w zamian za majątek spółki przejmowanej. Oznacza to, że dochodzi po prostu do przejęcia majątku przez nią i wygaśnięcia prawa z tytułu posiadanych udziałów w spółce przejmowanej, którego wartość nie stanowi jednak dochodu podatkowego na podstawie art. 10 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W związku z tym może mieć zastosowanie również art. 10 ust. 4, jeśli przejęcie nie jest przeprowadzone z uzasadnionych przyczyn ekonomicznych.

A contrario ma również zastosowanie w takiej sytuacji art. 10 ust. 2 pkt 2 ww. ustawy, bo skoro spółka posiada więcej niż 10% udziałów to nadwyżka przejętego majątku nad kosztami podatkowymi określonymi w spółce przejmowanej, zgodnie z art. 15 ust. 1k lub art. 16 ust. 1 pkt 8 tej ustawy, nie stanowi dla niej dochodu podatkowego.

Tym samym dla spółki przejmującej (wnioskodawcy) planowane połączenie będzie neutralne podatkowo zgodnie z regulacjami art. 10 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych”.

Podobne stanowisko można odnaleźć również w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 14 maja 2012 r. sygn. IPPB3/423-108/12-2/AG „Wartość majątku A. otrzymana przez Wnioskodawcę w ramach połączenia bez podwyższenia kapitału zakładowego Wnioskodawcy (tj. w trybie art. 515 KSH) nie będzie stanowiła dochodu podlegającego opodatkowaniu w oparciu o art. 10 ust. 2 UPDOP (...) Przepis art. 10 ust. 2 pkt 2 UPDOP pozwala na opodatkowanie z chwilą połączenia jedynie takiej spółki przejmującej, która posiada w kapitale zakładowym spółki przejmowanej udział w wysokości mniejszej niż 10%. A contrario, skoro Wnioskodawca posiada 100% akcji w kapitale zakładowym A., wartość majątku A. otrzymana w ramach połączenia nie będzie podlegać opodatkowaniu po stronie Wnioskodawcy”.

Tożsamy pogląd, zakładający neutralność połączenia spółek kapitałowych na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zaprezentowano również m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 11 grudnia 2012 r. IPPB3/423-716/12-5/AG oraz z 19 sierpnia 2012 r. IPPB5/423-509/11-4/PS.

Spółka pragnie ponadto zauważyć, iż w jej ocenie, transakcja połączenia przez przejęcie, przedstawiona w opisie stanu faktycznego, jest dla Spółki neutralna także jako dla wspólnika „A” (wspólnika spółki przejmowanej). Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 4 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, do przychodów nie zalicza się w przypadku połączenia lub podziału spółek kapitałowych, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 1 pkt 6, przychodu udziałowca (akcjonariusza) spółki przejmowanej lub dzielonej stanowiącego wartość nominalną udziałów (akcji) przydzielonych przez spółkę przejmującą lub nowo zawiązaną.

Podsumowując powyższe uwagi, w ocenie Wnioskodawcy, planowana transakcja połączenia Wnioskodawcy z „A” (w trybie łączenia przez przejęcie) będzie neutralna podatkowo na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: