eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Rekord e-Deklaracji pobity: coraz więcej PIT-ów przez Internet

Rekord e-Deklaracji pobity: coraz więcej PIT-ów przez Internet

2014-04-14 11:56

Rekord e-Deklaracji pobity: coraz więcej PIT-ów przez Internet

PIT coraz rzadziej papierowy © anna - Fotolia.com

Padł kolejny rekord elektronicznych rozliczeń PIT. Do piątku, 11 kwietnia, w formie e-PITów wpłynęło już ponad 3,5 miliona zeznań za 2013 rok, o niemal połowę więcej niż rok temu. Według fiskusa, do upływu terminu składania deklaracji, drogą elektroniczną może się rozliczyć aż 5 milionów podatników.

Przeczytaj także: System e-Deklaracje po awarii działa, choć nieco wolniej

Mimo tego, że konwencjonalne papierowe deklaracje podatkowe nadal stanowią najpopularniejszy sposób rozliczania się podatników, to z roku na rok przybywa Polaków rozliczających się przez Internet. Rok temu, w roku 2013, za pomocą elektronicznego systemu e-Deklaracje została złożona co piąta deklaracja PIT, a tylko w ciągu trzech miesięcy tego roku już co trzecia. Do piątku Polacy przysłali już drogą internetową rekordową liczbę ponad 3 mln 557 tysięcy e-PITów za 2013 rok, o niemal połowę więcej niż rok wcześniej - a do końca terminu na złożenie deklaracji rocznych zostało jeszcze ponad dwa tygodnie.

- Co roku obserwujemy coraz więcej osób, które korzystają z tej drogi przesyłania swoich zeznań. Trzy lata temu trzymaliśmy kciuki za pierwszy milion, dwa lata temu były to już dwa miliony, a w zeszłym roku 3 miliony. Mimo że jeszcze pozostało kilkanaście dni do końca okresu rozliczeniowego, pobiliśmy rekord, czyli więcej osób zdecydowało się na przesłanie deklaracji, niż za cały ubiegły rok. W tym roku czekamy na pięć milionów deklaracji i wszystkich gorąco zachęcamy do decydowania się na przesyłanie przez Internet swoich PIT-ów - mówi Wiesława Dróżdż, rzecznik Ministra Finansów.

Rosnąca popularność e-Deklaracji wynika miedzy innymi z ułatwień wprowadzonych przez fiskusa. Deklaracje można składać bez podpisu elektronicznego, za pomocą bardzo łatwego w obsłudze interfejsu. Przez Internet można między innymi przesyłać takie deklaracje podatku osobistego jak PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16, PIT-16A, PIT-19A wraz z załącznikami, jak i te dotyczące podatku VAT (VAT-7, VAT-7K, VAT-7D), czy podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3).

Do korzystania z systemu podatkowego e-Deklaracje wystarczy tylko dostęp do komputera z Internetem. System jest intuicyjny, podpowiada jak uniknąć błędów, gwarantuje również bezpieczeństwo przesyłanych danych. Składane deklaracje są autoryzowane przez podanie danych identyfikacyjnych podatnika i kwoty przychodu wykazanej w poprzednim rocznym zeznaniu.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • koraliki / 2014-04-16 14:27:25

    no ja żałuję że się rozliczałam normalnie, bo przez to czekam i czekam na zwrot :/ ale z drugiej strony interentowy pit też ma swoje wady, mianowicie zapomina przypomnieć (jesli mogę tak powiedziec) o wypełnieniu rubryki o 1%. a szkoda, bo tak łatwo możbaby zwiększyć liczbę oddawanych jednych procentów i tym samym fundacji, które dadzą sobie radę w następnym roku. moje l'arche na pewno by się ucieszyło z takiego rozwiązania.... odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: