eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Rekordowo popularne e-PITy

Rekordowo popularne e-PITy

2013-03-31 08:00

Rekordowo popularne e-PITy

PIT przez internet © VRD - Fotolia.com

Od początku tego roku poprzez Internet podatnicy złożyli ponad 10 milionów deklaracji podatkowych, w tym prawie 2 mln rocznych deklaracji PIT. W ciągu niecałych trzech miesięcy tego roku podatnicy przesłali już niewiele mniej deklaracji podatkowych niż w całym roku 2012.

Przeczytaj także: Sejm: ulgi prorodzinne do komisji

Ilość deklaracji podatkowych składanych przez Internet rośnie z roku na rok. Wiele wskazuje, że w roku 2013 pobity zostanie kolejny rekord ilości podatników rozliczających się przez Internet. W całym ubiegłym roku przez Internet podatnicy przez Internet przesłali łącznie niemal 11,3 miliona deklaracji wszystkich typów. W 2011 roku było to 6,604 mln deklaracji, w 2010 roku 3,403 miliona, w 2009 r. 760 tysięcy, a w 2008 roku z rozliczenia przez Internet skorzystało zaledwie 104 tys. osób. Rośnie także liczba e-deklaracji podatku osobistego PIT: w ciągu dwunastu pierwszych tygodni roku 2012 przesłano ich nieco ponad 1 milion, w tym roku już prawie dwa razy więcej.

Rosnąca popularność e-Deklaracji wynika miedzy innymi z ułatwień wprowadzonych przez fiskusa. Deklaracje można składać bez podpisu elektronicznego, za pomocą bardzo łatwego w obsłudze interfejsu. Przez Internet można między innymi przesyłać takie deklaracje podatku osobistego jak PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-16, PIT-16A, PIT-19A wraz z załącznikami, jak i te dotyczące podatku VAT (VAT-7, VAT-7K, VAT-7D), czy podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC-3).


Do korzystania z systemu podatkowego e-Deklaracje wystarczy tylko dostęp do komputera z Internetem. System jest intuicyjny, podpowiada jak uniknąć błędów, gwarantuje również bezpieczeństwo przesyłanych danych. Składane deklaracje są autoryzowane przez podanie danych identyfikacyjnych podatnika i kwoty przychodu wykazanej w poprzednim rocznym zeznaniu. Taki system autoryzacji eliminuje niemal do zera ryzyko podszycia się pod podatnika przez osobę nieupoważnioną, a dodatkowo jest prosty i bezkosztowy - nie wymaga bowiem zakupu kosztownego podpisu elektronicznego ani żadnego specjalistycznego sprzętu czy oprogramowania. Składane drogą elektroniczną zeznanie trafia do właściwego urzędu skarbowego. Podatnik po złożeniu e-deklaracji otrzymuje elektroniczne Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), będące pełnym odpowiednikiem dowodu nadania listu poleconego czy potwierdzeniem złożenia zeznania bezpośrednio w urzędzie skarbowym.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: