eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Ulgi podatkowe w zeznaniu rocznym przedsiębiorcy

Ulgi podatkowe w zeznaniu rocznym przedsiębiorcy

2014-04-29 13:57

Przeczytaj także: Ulga rehabilitacyjna dla osób niepełnosprawnych i nie tylko


Przedsiębiorca chcący skorzystać z ulgi nie ma prawa nikomu sprzedać w całości lub części zakupionej technologii. Odliczenie nie jest możliwe w przypadku zakupu sprzętu, który nową technologię ma wmontowaną wewnątrz, np. komputer wraz z oprogramowaniem. Zgodnie z planami rządu ulga na zakup nowych technologii zniknie w ciągu najbliższych kilku lat. Zastąpić ma ją ulga podatkowa dla przedsiębiorców prowadzących prace badawczo-rozwojowe. Tak wynika z projektu „Programu Rozwoju Przedsiębiorczości do 2020 r.”.

5. Inwestycja mieszkaniowa z prawem do ulgi odsetkowej
Prawo do ulgi odsetkowej odnosi się jedynie do osób, które w latach 2002 – 2006 zaciągnęły kredyt na inwestycję mieszkaniową. W ramach ulgi przysługuje prawo do odliczania od dochodu wydatków na spłatę odsetek od:
  • kredytu mieszkaniowego;
  • kredytu zaciągniętego na spłatę kredytu mieszkaniowego;
  • każdego kolejnego kredytu zaciągniętego na spłatę powyższych kredytów.

Odliczenia w ramach ulgi odsetkowej można dokonać najwcześniej w zeznaniu podatkowym za rok, w którym zakończono inwestycję. Wśród warunków, które umożliwiają skorzystanie z ulgi odsetkowej jest to, by kredyt mieszkaniowy został zaciągnięty we wskazanych latach w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej (SKOK), a inwestycja była realizowana w Polsce i zakończyła się nie wcześniej niż przed 1 stycznia 2002 r.

6. Ulga na IKZE również dla „liniowców”
Od niedawna podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi podatkowej na IKZE, która dotyczy składek wpłacanych na indywidualne konto zabezpieczenia emerytalnego. Wpłaty na IKZE można odliczyć od dochodu zmniejszając w ten sposób podatek do zapłaty. Jaki jest limit odliczenia? Otóż w 2014 r. możliwe jest odliczenie kwoty zapłaconej rocznie składki, nie więcej jednak niż 4231,20 zł.

Podstawą do skorzystania z takiego odliczenia jest nie tylko opłacenie składek, ale również posiadanie odpowiedniej dokumentacji, która to potwierdza (nie dołącza się jej do zeznania). Trzeba przy tym pamiętać, że w rozliczeniu rocznym można odliczyć jednie te składki, które faktycznie zostały opłacone. Tym samym jeśli podatnik nie opłacił którejś ze składek, nie może jej uwzględnić w PIT. Późniejsze opłacenie składki umożliwia jej odliczenie, ale dopiero w deklaracji za rok, w którym dokonano wpłaty.

Odliczenie wpłaconych kwot przysługuje osobom rozliczającym się z podatku na zasadach ogólnych według skali podatkowej (stawki 18% i 32%), jak również prowadzącym działalność gospodarczą opodatkowanym liniową stawką 19%.

7. Przekazanie darowizny także może zmniejszyć podatek
W kontekście odliczeń warto również rozważyć przekazanie darowizny, która pozwala zmniejszyć podatek dochodowy wynikający z zeznania rocznego. Choć nie dzieje się tak w każdym przypadku. Darowizny, które obniżą podstawę opodatkowania, muszą zostać przekazane na rzecz:
  • organizacji pożytku publicznego (tzw. OPP) oraz innych organizacji działających w Polsce lub w Unii Europejskiej, na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego lub tożsamych przepisów innego państwa UE;
  • organizacji religijnych;
  • krwiodawstwa (honorowi dawcy krwi).

Trzeba jednak wiedzieć, że zmniejszenie podatku dochodowego wynikającego z zeznania rocznego na 2013 r. możliwe jest wyłącznie w przypadku, gdy darowiznę przekazano w ciągu właśnie tego roku. Co za tym idzie wpłaty po 1 stycznia 2014 r. nie można rozliczyć w zeznaniu rocznym za 2013 r.

Maksymalna kwota darowizny, jaką można rozliczyć, to 6% dochodu. Taką możliwość mają rozliczający się w oparciu o skalę podatkową. Przedsiębiorcy opodatkowani „liniowo” nie odliczą darowizny od podstawy opodatkowania, a jedynie w pewnych przypadkach mogą ją ujmować w kosztach uzyskania przychodu.


Sebastian Bobrowski – dyrektor finansowy

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: