eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Prywatne użycie służbowego samochodu bez podatku VAT

Prywatne użycie służbowego samochodu bez podatku VAT

2014-06-02 13:39

Prywatne użycie służbowego samochodu bez podatku VAT

Prywatne użycie służbowego samochodu bez podatku VAT © Sergey Nivens - Fotolia.com

Generalna zasada zawarta w podatku od towarów i usług wskazuje, że wykorzystanie firmowych składników majątku w celach innych niż związane z prowadzoną działalnością gospodarczą jest traktowane jak odpłatne świadczenie usług. Regulacja ta nie dotyczy jednak samochodów, w stosunku do których podatnikowi przysługuje bądź przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia VAT.

Przeczytaj także: Samochód służbowy dla pracownika: opodatkowanie VAT

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT, opodatkowaniu tym podatkiem podlega m.in. odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Definicja świadczenia usług znalazła się natomiast w art. 8 ustawy. Poza „zwykłym” wykonywaniem usług na rzecz innych podmiotów ustawodawca w ust. 2 pkt 1 tego przepisu wskazał, że w pojęciu tym mieści się także użycie towarów stanowiących część przedsiębiorstwa podatnika do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, w tym w szczególności do celów osobistych podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Z powyższego wynika, że jeżeli podatnik postanowi wykorzystać swój firmowy majątek w celach prywatnych, co do zasady musi tę czynność potraktować jako odpłatne świadczenie usług i opodatkować. Jest tak oczywiście pod warunkiem, że przy nabyciu, wytworzeniu czy imporcie danego towaru przysługiwało mu pełne bądź częściowe prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Jeżeli zatem przykładowo przedsiębiorca postanowi pojechać na wakacje z rodziną firmowym samochodem (a więc wykorzystać ten pojazd na swoje cele prywatne), przy nabyciu którego odliczył z faktury kwotę VAT-u, działanie takie na gruncie podatku od towarów i usług co do zasady będzie traktowane jako świadczenie usługi, które należy opodatkować. W przypadku samochodów trzeba jednak pamiętać o jednym bardzo istotnym wyjątku, który to od kwietnia 2014 r. znalazł się w samej ustawie o VAT, zaś wcześniej istniał (w podobnym brzmieniu) w ustawach nowelizujących.

fot. Sergey Nivens - Fotolia.com

Prywatne użycie służbowego samochodu bez podatku VAT

Generalna zasada zawarta w podatku od towarów i usług wskazuje, że wykorzystanie firmowych składników majątku w celach innych niż związane z prowadzoną działalnością gospodarczą jest traktowane jak odpłatne świadczenie usług. Regulacja ta nie dotyczy jednak samochodów, w stosunku do których podatnikowi przysługuje bądź przysługiwało ograniczone prawo do odliczenia VAT.


Otóż ust. 5 przytoczonego wyżej art. 8 mówi, że przepis ust. 2 pkt 1 nie ma zastosowania w przypadku użycia pojazdów samochodowych do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika, jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, obliczoną zgodnie z art. 86a ust. 1, z tytułu:
  1. nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów lub
  2. nabycia, importu lub wytworzenia części składowych do tych pojazdów, jeżeli z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych pojazdów podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Za nabycie samochodu uznaje się tutaj również przyjęcie go w używanie na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze (art. 8 ust. 6 ustawy o VAT).

Dodajmy, że wskazany wyżej art. 86a ust. 1 ustawy mówi o ograniczonym do 50% prawie do odliczenia VAT z tytułu wydatków związanych z pojazdami samochodowymi.

W uproszczeniu zatem mówiąc, w przypadku pojazdów samochodowych nabytych po dniu 31 marca 2014 r., w stosunku do których podatnikowi przysługiwało (przy nabyciu, imporcie, wytworzeniu a także najmie, leasingu czy dzierżawie) prawo do częściowego odliczenia VAT zgodnie z art. 86a ust. 1 ustawy, ich użycie na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością gospodarczą nie będzie skutkować obowiązkiem wykazania z tego tytułu VAT należnego.

Co ważne, powyższy wyjątek ma zastosowanie także do aut nabytych/ wytworzonych/ zaimportowanych/ wziętych w najem czy leasing przed 01 kwietnia 2014 r., jednakże to uprawnienie wynika z art. 7 ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (która dodała do ustawy o VAT przytoczone już wyżej art. 8 ust. 5 i 6 czy też art. 86a)

Jeżeli jednak z tytułu nabycia (wytworzenia, leasingu, najmu itp.) pojazdu samochodowego podatnikowi przysługiwało (bądź będzie przysługiwać) prawo do odliczenia pełnego VAT-u, jego wykorzystanie co celów prywatnych będzie opodatkowane. Tyczy się to także samochodów wykorzystywanych na podstawie umowy leasingu operacyjnego, gdy (w ramach tzw. praw nabytych) podatnik będzie odliczał cały VAT od płaconych rat leasingowych.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: