eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Sprzedaż firmowego samochodu bez podatku VAT

Sprzedaż firmowego samochodu bez podatku VAT

2016-07-20 13:30

Sprzedaż firmowego samochodu bez podatku VAT

Sprzedaż firmowego samochodu © BillionPhotos.com - Fotolia.com

Obecnie jedynie podatnicy zwolnieni mogą sprzedać swoje środki trwałe bez konieczności naliczania od takich transakcji VAT. W pozostałych przypadkach z reguły sprzedaż majątku trwałego wiąże się z konieczności zapłaty z tego tytułu VAT nawet wówczas, gdy tego przy zakupie nie można było odliczyć.

Przeczytaj także: Podatek VAT: odwrotne obciążenie na sprzedaż samochodu?

Sztandarowym przykładem są tutaj firmowe samochody osobowe. W mniejszych firmach na początku przygody z własnym biznesem te bardzo często zostają wprowadzone do firmy z majątku prywatnego przedsiębiorcy. Nadto samochody używane, czyli z tzw. drugiej ręki, są często nabywane w procedurze marży, co skutkuje tym, że kupującemu nie przysługuje od takiego nabycia prawo do odliczenia podatku naliczonego.

Mało tego, kupując auto z VAT-em z reguły odliczyć można go jedynie w części. Obecne regulacje pozwalają co do zasady na odliczenie połowy podatku naliczonego od zakupu takich pojazdów, a jeżeli podatnik stosuje tzw. współczynnik proporcji, wartość odliczonego VAT-u jest jeszcze niższa.

A jak jest przy sprzedaży? Otóż jeżeli tylko pojazd służył opodatkowanej działalności gospodarczej, jego odpłatne zbycie wiąże się z naliczeniem podatku przy sprzedaży i to bez względu na to czy oraz w jakiej części podatnik mógł odliczyć podatek naliczony przy jego zakupie.
Warto wiedzieć
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 13.07.2015 r. nr IPTPP3/4512-124/15-2/UNR uznał, że podatnik, który nabył samochód prywatnie i następnie przekazał go do firmy, mimo posiadania faktury zakupu z wykazaną kwotą podatku nie może go odliczyć. Pisaliśmy o tym w artykule: Odliczenie VAT z faktury za samochód kupiony prywatnie?

fot. BillionPhotos.com - Fotolia.com

Sprzedaż firmowego samochodu

Obecnie jedynie podatnicy zwolnieni mogą sprzedać swoje środki trwałe bez konieczności naliczania od takich transakcji VAT. W pozostałych przypadkach z reguły sprzedaż majątku trwałego wiąże się z konieczności zapłaty z tego tytułu VAT.


Od 2014 r. sprzedaż samochodów firmowych jest objęta podatkiem VAT nawet, jeżeli przy ich zakupie nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego. Wówczas to „zniknęło” zwolnienie przewidziane dla dostawy towarów używanych. Podatku tego można jednakże uniknąć poprzez przekazanie samochodu przed sprzedażą na cele prywatne przedsiębiorcy i jego sprzedaży już z majątku prywatnego. Pisaliśmy o tym m.in. w artykułach:
Podatek VAT: Sprzedaż samochodu (osobowego) w 2014r
Używane środki trwałe w 2014 r.: brak zwolnienia z VAT

Od czasu zlikwidowania zwolnienia przewidzianego dla dostawy towarów używanych organy podatkowe zaczęły jednakże dopuszczać sprzedaż samochodów, stanowiących środki trwałe firmy, w procedurze marży. Pisaliśmy o tym m.in. w artykule Faktura VAT marża na sprzedaż środka trwałego - samochodu?

Część samochodów jest przy tym tak wyeksploatowana, że nadają się jedynie do złomowania. Czy i wówczas od ich sprzedaży trzeba naliczać VAT? Jeżeli tylko mamy do czynienia z wrakiem samochodu, zaś jego nabywcą ma być czynny podatnik VAT, podatek ten jest rozliczany w ramach odwrotnego obciążenia.

Przypomnijmy - mechanizm odwrotnego obciążenia polega na tym, że podatek należny rozlicza nie sprzedawca, a nabywca danego towaru. Mechanizm ten jest stosowany w przypadku dostawy towarów wymienionych w załączniku nr 11 do ustawy o VAT, jeżeli łącznie zostaną spełnione następujące warunki:
  • zarówno sprzedawca jak i nabywca są czynnymi podatnikami VAT,
  • dostawa towaru nie jest objęta zwolnieniem, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT (tyczy się ono dostawy towarów wykorzystywanych wyłącznie do działalności zwolnionej z VAT, w stosunku do których nie przysługiwało podatnikowi prawo odliczenia podatku naliczonego) lub art. 122 ustawy o VAT (przepis stosowany do dostawy złota inwestycyjnego)

W załączniku nr 11 do ustawy o VAT, zawierającym wykaz towarów, dla dostawy których stosuje się mechanizm odwrotnego obciążenia, w poz. 29 znalazły się wraki przeznaczone do złomowania i inne niż statki pozostałe konstrukcje pływające (PKWiU 38.11.49.0).

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia z 5.06.2015 r., nr IBPP1/4512-221/15/LSz potwierdził, że sprzedaż wraków samochodów, sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 38.11.49.0, po spełnieniu warunków z art. 17 ustawy o VAT, powinna być dokonana w ramach odwrotnego obciążenia

Warunki te to status podatników biorących udział w transakcji (zarówno sprzedawca jak i nabywca muszą być czynnymi podatnikami VAT) oraz warunki samej dostawy (czyli gdy nie korzysta ona ze zwolnień opisanych wyżej).

W takim przypadku sprzedawca samochodu na złom, którego to dostawa jest dokonywana w ramach odwrotnego obciążenia, powinien wystawić fakturę z adnotacją „odwrotne obciążenie”, którą dostarcza nabywcy. Nadto jest on także zobowiązany do złożenia w urzędzie skarbowym zbiorczej informacji o dokonanych dostawach towarów i świadczonych usługach w obrocie krajowym rozliczanych w ramach odwrotnego obciążenia na formularzu VAT-27. Termin jego złożenia jest taki sam, jak termin rozliczania podatku VAT. W związku z tym podatnik składający deklaracje VAT za okresy miesięczne, informację VAT-27 przekazuje urzędowi skarbowemu do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, którego informacja ta dotyczy, zaś w przypadku rozliczeń kwartalnych - do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, którego informacja ta dotyczy.

Należy przy tym pamiętać, że mechanizmu odwrotnego obciążenia nie stosuje się, jeżeli nabywcą wraku samochodu będzie podmiot inny, aniżeli czynny podatnik VAT. Wówczas transakcję taką należy opodatkować na zasadach ogólnych.
Jak sprawdzić status podatkowy nabywcy?
Minister Finansów na stronie internetowej portalu podatkowego udostępnił odpowiednią wyszukiwarkę w tym zakresie: .

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: