eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Nieodpłatne przekazanie towarów w podatku VAT bez faktury

Nieodpłatne przekazanie towarów w podatku VAT bez faktury

2014-06-29 06:00

Nieodpłatne przekazanie towarów w podatku VAT bez faktury

Nieodpłatne przekazanie towarów w podatku VAT bez faktury © pichetw - Fotolia.com

Skoro przy nabyciu towarów handlowych wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, ich nieodpłatne przekazanie żonie będzie podlegało opodatkowaniu VAT-em. Niemniej czynności tej nie należy dokumentować fakturą wystawioną w oparciu o przepisy tego podatku - wskazał Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z dnia 09.06.2014 r. nr ITPP1/443-268/14/MN.

Przeczytaj także: Prezenty dla firm do 10 zł bez podatku VAT

Jakie wątpliwości wyjaśnił organ podatkowy?

Wnioskodawca wraz z żoną są lekarzami weterynarii. Wnioskodawca (podatnik VAT) prowadzi gabinet weterynarii, zaś jego żona zajmuje się hodowlą psów i kotów. Ponieważ żona wnioskodawcy w lutym 2014 r. otworzyła gabinet weterynaryjny w innym punkcie miasta, przekazał on jej nieodpłatnie, w ramach wspólnego majątku małżeńskiego, towary handlowe, przy zakupie których odliczył VAT naliczony. Zadał pytanie, czy czynność ta winna być udokumentowana fakturą? W przedmiotowej sprawie organ podatkowy zajął następujące stanowisko:

„(…) Zgodnie z dyspozycją art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.), opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.
Zakres tych czynności określony został odpowiednio w art. 7 oraz art. 8 ustawy.
I tak, stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Natomiast w myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Zgodnie z art. 7 ust. 2 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
2. wszelkie inne darowizny
- jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

fot. pichetw - Fotolia.com

Nieodpłatne przekazanie towarów w podatku VAT bez faktury

Skoro przy nabyciu towarów handlowych wnioskodawcy przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, ich nieodpłatne przekazanie żonie będzie podlegało opodatkowaniu VAT-em. Niemniej czynności tej nie należy dokumentować fakturą wystawioną w oparciu o przepisy tego podatku.


Analizując ww. przepisy prawa stwierdzić należy, iż co do zasady, opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów (przeniesienie prawa do rozporządzania towarem jak właściciel), a także wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, a w szczególności darowizny, pod warunkiem, że podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Zatem przesłanką opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów jest, aby podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tych towarów od tych czynności, w całości lub w części. Nieodpłatne przekazanie towarów podlega opodatkowaniu tylko wówczas, gdy w związku z nabyciem bądź wytworzeniem towarów będących przedmiotem przekazania podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego.

A zatem aby uznać za opodatkowaną dostawę towarów w postaci przekazania nieodpłatnego przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa muszą zostać spełnione dwa warunki łącznie:
• dostawa ta musi stanowić przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, lub stanowić wszelka inną darowiznę,
• podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.(…)

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: