eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Podwyższenie stawek amortyzacyjnych środków trwałych

Podwyższenie stawek amortyzacyjnych środków trwałych

2014-10-14 14:01

Podwyższenie stawek amortyzacyjnych środków trwałych

Podwyższenie stawek amortyzacyjnych środków trwałych © Nonwarit - Fotolia.com

Ustawodawca zabrania zaliczać bezpośrednio w ciężar kosztów uzyskania przychodów wydatków na nabycie czy wytworzenie środków trwałych. Mówi, że takie składniki majątku należy amortyzować, co w praktyce oznacza odniesienie w ciężar kosztów wskazanych wydatków w pewnym okresie czasu. Na to podatnik z reguły wpływu nie ma (za wyjątkiem amortyzacji jednorazowej), niemniej w pewnym zakresie może regulować okres amortyzacji.

Przeczytaj także: Ulepszenie inwestycji w obcym środku trwałym

Ustawodawca wskazał bowiem z jednej strony na kilka metod amortyzacji, które mogą do poszczególnych składników majątku mieć zastosowanie, z drugiej zaś określił w stosownym wykazie (dla metody liniowej) maksymalne stawki amortyzacji (w ujęciu rocznym). Nie ma jednak przeszkód, aby w granicach przez niego określonych podatnicy stawki te sami regulowali (a więc stawki z wykazu obniżali). Oczywiście obniżenie stawki jest równoznaczne z dłuższym okresem amortyzacji, a co za tym idzie, także dłuższym odnoszeniem w koszty wartości początkowej danego środka trwałego, niemniej działanie takie może niekiedy okazać się korzystne, zwłaszcza gdy przedsiębiorca chce zaprezentować lepszy wynik swojej firmy (jako że mniejsze koszty są równoznaczne z większym dochodem, ewentualnie mniejszą stratą). np. w banku.
W przypadku stosunkowo drogich samochodów osobowych (o wartości początkowej powyżej 20 000 euro), które po kilku latach mają zostać sprzedane, zastosowanie niższej stawki amortyzacji wiąże się z dodatkową korzyścią podatkową. Tutaj bowiem ustawodawca ograniczył możliwość zaliczania dokonywanych odpisów amortyzacyjnych w ciężar kosztów uzyskania przychodów. Szczegóły w tym zakresie można przeczytać w artykule: Podatek od sprzedaży drogiego samochodu osobowego.

fot. Nonwarit - Fotolia.com

Podwyższenie stawek amortyzacyjnych środków trwałych

Zmieniać można wysokość samej stawki amortyzacyjnej. Nie można za to zmienić raz wybranej metody amortyzacji.


Niestety przepisy ustaw podatkowych odnoszące się do regulowania wysokości stawek amortyzacyjnych są dosyć ubogie. Ustawodawca mówi jedynie, że podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego (art. 16i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i odpowiednio art. 22i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Wskazane akty prawne jako zasadę przyjmują ustalanie wysokości odpisów amortyzacyjnych od wykorzystywanych przez podatników środków trwałych przy użyciu stawek wynikających z Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych. W drugiej kolejności zaś wskazują na możliwość obniżania takich stawek (o czym mówią powyższe przepisy). W ustawach tych nie ma natomiast regulacji mówiących wprost, że obniżone stawki można następnie podwyższyć. Ustawodawca przy tym nie wskazuje także, że postępowanie takie jest zabronione.
Zmieniać można wysokość samej stawki amortyzacyjnej. Nie można za to zmienić raz wybranej metody amortyzacji.

Możliwość podnoszenia stawek amortyzacyjnych wydaje się wynikać przy tym właśnie ze wskazanej wyżej zasady ogólnej mówiącej, że środki trwałe należy amortyzować wg stawek podstawowych wynikających z Wykazu. Skoro bowiem podatnik postanowił stawkę amortyzacyjną obniżyć, winien mieć prawo do powrotu do stawki podstawowej. Oczywiście podwyższona stawka amortyzacyjna nie może tutaj być wyższa od tej, która znajduje się w przywołanym wyżej Wykazie.

Z prawem podatnika do podwyższenia obniżonych wcześniej stawek amortyzacyjnych zgadzają się także organy podatkowe. Rodzi się przy tym pytanie, czy podwyższenia takiego można dokonać w dowolnym momencie? W końcu jedynie przy obniżaniu stawek amortyzacyjnych przepisy wskazują wprost, że można tego dokonać począwszy od miesiąca, w którym wprowadzono środek trwały do ewidencji bądź z początkiem pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.

W tej materii organy podatkowe także są jednomyślne. Wskazują mianowicie, że podobnie jak przy obniżaniu stawek amortyzacyjnych, ich podwyższenia należy dokonywać wyłącznie z początkiem roku podatkowego, a nie w jego trakcie. Przykładem takiego wyjaśnienia jest chociażby interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 24.02.2014 r. nr ILPB4/423-457/13-2/DS.
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu uznał, że „(…) Zmiana stawek amortyzacyjnych przewidziana w art. 16i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, mimo że nie została ograniczona przez ustawodawcę żadnym limitem, powinna być dokonywana z uwzględnieniem pozostałych przepisów ustawy. Z powyższego stwierdzenia wynika zatem, że możliwość obniżania lub podwyższania stawek nie jest uwarunkowana wystąpieniem jakichkolwiek okoliczności. Taką decyzję podejmuje podatnik. Ponadto wysokość obniżenia lub podwyższenia dla danego środka trwałego jest dowolna i pozostaje w gestii podatnika. Może on, na podstawie art. 16i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, obniżyć dla poszczególnych środków trwałych stawkę amortyzacyjną wynikającą z Wykazu stawek amortyzacyjnych bądź podwyższyć uprzednio obniżoną stawkę począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji albo począwszy od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego, jednak zmiana wysokości stawki winna zapewnić realizację zasady współmierności przychodów i odpowiadających im kosztów uzyskania przychodów unormowanej w art. 7 ww. ustawy. Ponadto przy podwyższaniu uprzednio obniżonych stawek amortyzacyjnych należy pamiętać, że górną granicę tego podwyższenia stanowi Wykaz rocznych stawek amortyzacyjnych.(…)”

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: