eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiPorady podatkowe › Rozliczanie w podatku VAT usług turystyki w 2014 roku

Rozliczanie w podatku VAT usług turystyki w 2014 roku

2014-11-13 12:59

Przeczytaj także: Szczególne procedury rozliczania podatku VAT przy świadczeniu usług turystyki


Opodatkowanie usług turystyki następuje więc w miejscu, gdzie siedzibę ma podmiot świadczący usługę (w kraju siedziby biura podróży), niezależnie od tego, czy nabywcą usługi jest firma, czy osoba prywatna.

Wyżej wskazana zasada nie ma zastosowania do usług własnych - tu stosuje się zasady z art. 28b-28m, w zależności od charakteru wykonywanej usługi.

Obowiązek podatkowy - usługa


Zgodnie z obowiązującą od 1 stycznia 2014 r. nowelizacją ustawy o VAT obowiązek podatkowy dotyczący usług turystyki powstaje na zasadach ogólnych, a więc stosownie do art. 19a ust. 1 ustawy o VAT z chwilą ich wykonania (za który to moment uważa się w praktyce moment powrotu turystów z wycieczki).

Obowiązek podatkowy - zaliczka na usługę


Art. 19a ust. 8 mówi, że jeżeli przed dokonaniem dostawy towaru lub wykonaniem usługi otrzymano całość lub część zapłaty, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wkład budowlany lub mieszkaniowy przed ustanowieniem spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego lub lokalu o innym przeznaczeniu, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w odniesieniu do otrzymanej kwoty. Ten przepis ma zastosowanie również dla zaliczek przyjętych na poczet usług turystyki rozliczanych wg zasad VAT marża.

Nawet jeżeli podczas przyjęcia zaliczki podatnik nie jest w stanie określić wysokości marży, przyjętą zaliczkę powinien opodatkować.

Jak opodatkować zaliczkę? Istnieje kilka możliwych rozwiązań:
  • wg marży oszacowanej indywidualnie dla każdej usługi na podstawie przewidywalnych kosztów, co potwierdzają:
    - interpretacja indywidualna z 15 kwietnia 2014 r. (sygn. IPPP2/443-48/14-4/BH: "(...) ze względu na specyfikę usług turystyki i brak wiedzy o faktycznie poniesionych kosztach na moment otrzymania zaliczki Wnioskodawca jest zobowiązany opodatkować otrzymaną zaliczkę, określając marżę w drodze prognozy, tzn. obliczając ją na podstawie wstępnie przewidywanych kosztów, jakie zostaną poniesione z tytułu świadczonych usług.(...)”
    -interpretacja indywidualna z 13 maja 2014 r., nr ITPP2/443-156/14/RS: "(...) ustawodawca nie przewidział dla usług turystyki szczególnego momentu powstania obowiązku podatkowego. Zatem obowiązek podatkowy z tytułu otrzymanych zaliczek na poczet usług turystyki, które Spółka będzie świadczyła – wbrew jej stanowisku – nie powstaje z momentem ustalenia marży, ale z chwilą otrzymania zaliczki. Podstawą opodatkowania w tym przypadku będzie kwota marży zawarta w otrzymanej zaliczce pomniejszona o kwotę podatku należnego. Skoro w chwili otrzymania zaliczki Spółka nie jest w stanie określić rzeczywistej kwoty marży, którą osiągnie, może przyjąć marżę skalkulowaną w cenie danej usługi turystyki, obliczoną na podstawie przewidywanych kosztów. Natomiast w sytuacji, gdy znane będą już faktyczne koszty poniesione z tytułu nabycia towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty w odniesieniu do tej usługi i kwota marży obliczona przy uwzględnieniu tych kosztów będzie inna niż wcześniej przewidywana (skalkulowana), Spółka powinna dokonać korekty wykazanego uprzednio podatku należnego w deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym usługa została wykonana. (…)"
  • wg rzeczywistej marży, o ile jest znana w momencie przyjęcia zaliczki (w praktyce rzadki przypadek);
  • wg marży wyliczonej na dzień wystawienia faktury zaliczkowej (dotyczy wyłącznie firm, które ponoszą koszty np. rezerwacji przed wykonaniem usługi);
  • wg zasad ogólnych, czyli opodatkowanie w całości przyjętej zaliczki.

Uwaga!
Resort finansów nie wydał ogólnej interpretacji - możliwość opodatkowania zaliczek na podstawie prognozy wynika wyłącznie z wypracowanego orzecznictwa w sprawach indywidualnych.

Korekta opodatkowania zaliczki po określeniu marży


Należy mieć na uwadze, że jeżeli podatnik przyjmuje opodatkowanie zaliczki na podstawie szacowanej/prognozowanej marży w momencie wykonania usługi, będzie zobowiązany, by dokonać stosownej korekty rozliczanej na bieżąco (co wynika z orzecznictwa, a nie bezpośrednio z przepisów), czyli w okresie wykonania usługi - nie ma obowiązku cofania się do okresu, w którym przyjęto zaliczkę.

W interpretacji z 15 kwietnia 2014 r. (sygn. IPPP2/443-48/14-4/BH) organ podatkowy uznał, że:
“(...) wnioskodawca może założyć jaką marżę chce zrealizować lub wziąć pod uwagę marżę, którą zwykle stosuje przy realizacji podobnych usług. Jeśli po wykonaniu usługi, gdy Wnioskodawca będzie znał faktyczną wartość poniesionych kosztów i rzeczywistą wysokość marży, okaże się, że marża „końcowa” będzie inna od prognozowanej – Wnioskodawca będzie zobowiązany dokonać korekty podatku (na plus lub na minus) w momencie wykonania usługi.”

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: