eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Ulga mieszkaniowa w podatku dochodowym tylko na kredyt bankowy

Ulga mieszkaniowa w podatku dochodowym tylko na kredyt bankowy

2014-12-22 13:30

Przeczytaj także: Darowizna wywłaszczonej nieruchomości: data nabycia w podatku PIT


Stosownie do art. 21 ust. 29 ww. ustawy – w przypadku gdy kredyt (pożyczka), o którym mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c), stanowi część kredytu (pożyczki) przeznaczonego na spłatę również innych niż wymienione w tych przepisach zobowiązań kredytowych (pożyczkowych) podatnika, za wydatki poniesione na cele, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki przypadające na spłatę kredytu (pożyczki) określonego w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c) oraz zapłacone odsetki od tej części kredytu (pożyczki), która proporcjonalnie przypada na spłatę kredytu (pożyczki), o których mowa w ust. 25 pkt 2 lit. a)-c).

Należy również wskazać, że przepis ust. 1 pkt 131 nie ma zastosowania do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, które podatnik uwzględnił korzystając z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym oraz do tej części wydatków, o których mowa w ust. 25 pkt 2, którymi sfinansowane zostały wydatki określone w ust. 25 pkt 1, uwzględnione przez podatnika korzystającego z ulg podatkowych, w rozumieniu Ordynacji podatkowej, przy opodatkowaniu podatkiem dochodowym (art. 21 ust. 30).

W stanie faktycznym sprawy Wnioskodawca wskazał, że 29 czerwca 2010 r. pomiędzy bankiem a Wnioskodawcą i jego małżonkiem została zawarta umowa o kredyt hipoteczny dla osób fizycznych, którego celem było sfinansowanie zakupu prawa użytkowania wieczystego działki gruntu zabudowanej budynkiem mieszkalnym oraz zakupu udziału w wysokości 2/282 w prawie użytkowania wieczystego niezabudowanych działek gruntu.

W dniu 1 czerwca 2011 r. zawarta została umowa pożyczki pomiędzy prokuraturą apelacyjną jako pożyczkodawcą a Wnioskodawcą jako pożyczkobiorcą, na podstawie której przyznano Wnioskodawcy pomoc finansową w kwocie 250.000 zł na spłatę kredytu hipotecznego, o którym mowa wyżej przeznaczonego na sfinansowanie zakupu prawa użytkowania wieczystego działki gruntu zabudowanej budynkiem mieszkalnym.

Oznacza to, że pożyczka w kwocie 250.000 zł udzielona została na spłatę kredytu hipotecznego przeznaczonego wyłącznie na sfinansowanie zakupu prawa użytkowania wieczystego działki gruntu zabudowanej budynkiem mieszkalnym. Stąd niniejsze rozstrzygnięcie nie dotyczy żadnych kwestii związanych z zakupem udziału 2/282 w prawie użytkowania wieczystego niezabudowanych działek gruntu.

Przenosząc zatem powyższe uregulowania na grunt rozpatrywanej sprawy stwierdzić należy, że podstawową okolicznością decydującą o zastosowaniu zwolnienia wynikającego z przywołanego wyżej art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym jest fakt wydatkowania (począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie) środków z odpłatnego zbycia nieruchomości (udziału w nieruchomości) i praw majątkowych na wskazane w ustawie własne cele mieszkaniowe podatnika. Katalog wydatków stanowiących własne cele mieszkaniowe podatnika wskazany w art. 25 ust. 25 ustawy ma charakter zamknięty – jest to wyliczenie enumeratywne. Ustawodawca formułując przedmiotowe zwolnienie w sposób jednoznaczny wskazał realizację celów mieszkaniowych, które pozwalają na skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania dochodu.

Wnioskodawca pyta o możliwość zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym – za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się wydatki poniesione na spłatę kredytu (pożyczki) oraz odsetek od tego kredytu (pożyczki) zaciągniętego przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, na cele określone w pkt 1, czyli m.in. na nabycie budynku mieszkalnego a także na nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntu związanego z tym budynkiem – w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej, z zastrzeżeniem ust. 29 i 30.

Jednakże z treści pytania wynika, że Wnioskodawca ze środków ze sprzedaży chce spłacić nie kredyt bankowy, lecz pożyczkę udzieloną przez prokuraturę apelacyjną na spłatę bankowego kredytu hipotecznego zaciągniętego m.in. na nabycie budynku mieszkalnego a także prawa wieczystego użytkowania gruntu związanego z tym budynkiem.

W sprawie Wnioskodawcy należałoby zatem rozpatrywać możliwość zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przepis ten wskazuje bowiem, że za wydatki poniesione na własne cele mieszkaniowe, o których mowa w ust. 1 pkt 131, uważa się m.in. wydatki poniesione na spłatę pożyczki oraz odsetek od tej pożyczki zaciągniętej przez podatnika przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej – na spłatę kredytu, o którym mowa w lit. a) ustawy, czyli kredytu i odsetek od tego kredytu zaciągniętego przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia, w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej – na cele określone w pkt 1, a więc m.in. na nabycie budynku mieszkalnego a także na nabycie prawa użytkowania wieczystego gruntu związanego z tym budynkiem.

Innymi słowy art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych mówi o spłacie kredytu (pożyczki) wraz z odsetkami zaciągniętego m.in. na nabycie, natomiast lit. b) mówi o spłacie kredytu (pożyczki) wraz z odsetkami zaciągniętego na spłatę innego kredytu (pożyczki) zaciągniętego m.in. na nabycie. Dlatego sposób wydatkowania przez Wnioskodawcę środków ze sprzedaży udziału w nieruchomości wskazuje na chęć skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 25 pkt 2 lit. b) a nie lit. a) jak wskazano we wniosku.

Jak wynika zatem z powyższych przepisów spłata pożyczki wraz z odsetkami zaciągniętej przed dniem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia na spłatę kredytu zaciągniętego na nabycie budynku mieszkalnego a także prawa użytkowania wieczystego gruntu związanego z tym budynkiem spełnia przesłanki zwolnienia dochodu ze sprzedaży udziału w innej niż zbywana nieruchomości od podatku dochodowego jednakże pod pewnym warunkiem. Spłacona pożyczka nie ma być pożyczką zaciągniętą u jakiegokolwiek podmiotu, lecz musi spełniać ściśle określone ustawą wymagania. Musi to być bowiem pożyczka – co wynika literalnie z art. 21 ust. 25 pkt 2 ustawy – zaciągnięta przez podatnika w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej. Ustawodawca nie pozostawił zatem dowolności w wyborze podmiotu, u którego ma zostać zaciągnięta pożyczka, aby dochód z odpłatnego zbycia nieruchomości (udziału w nieruchomości) i praw majątkowych mógł korzystać ze zwolnienia, lecz jednoznacznie przesądził, że pożyczka winna zostać zaciągnięta w banku lub w spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej, mających siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego albo w Konfederacji Szwajcarskiej.

Tym samym zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy nie dotyczy dochodów uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości (udziału w nieruchomości) i praw majątkowych określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) w przypadku, gdy środki z odpłatnego zbycia zostaną wydatkowane na spłatę pożyczki zaciągniętej u innego podmiotu niż bank lub spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa, nawet jeśli ta pożyczka przeznaczona była na spłatę kredytu zaciągniętego w banku lub spółdzielczej kasie oszczędnościowo-kredytowej na nabycie budynku mieszkalnego i związanego z nim prawa użytkowania wieczystego gruntu.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: