eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plPodatkiInterpretacje i wyjaśnienia › Udzielenie pożyczki: odsetki w przychód z działalności gospodarczej

Udzielenie pożyczki: odsetki w przychód z działalności gospodarczej

2014-12-29 13:37

Przeczytaj także: Prywatna umowa pożyczki a różnice kursowe


Ponadto, o charakterze czynności, tj. o wykonywaniu ich w ramach działalności gospodarczej nie przesądza to, czy czynności te są wykonywane na rzecz jednego, czy wielu kontrahentów. Tak więc, w ocenie Wnioskodawcy, można wykonywać daną czynność, np. udzielać pożyczek na rzecz jednego kontrahenta lub w przeważającej mierze na rzecz jednego kontrahenta (pod względem kwot jak też liczby zawieranych umów), a takie czynności również będą uznawane za działalność gospodarczą (względnie wykonywane w ramach działalności gospodarczej).

Co więcej, ustawowa definicja działalności gospodarczej nigdzie nie wskazuje na źródło finansowania kapitału względnie majątku wykorzystywanego w działalności gospodarczej. Nawet więc jeśli kapitał (środki pieniężne) niezbędne dla udzielania pożyczek pochodzą (w całości lub części) z majątku prywatnego podatnika będącego osobą fizyczną, lecz udzielając pożyczek osoba ta będzie występowała jako przedsiębiorca, to uzyskany z tego tytułu przychód (dochód) będzie przychodem (dochodem) osiągniętym z działalności gospodarczej i dlatego winien być opodatkowany na zasadach opodatkowania przychodu (dochodu) właściwych dla działalności gospodarczej.

Dla uznania czynności polegających na udzielaniu pożyczek za działalność gospodarczą ważne, w ocenie Wnioskodawcy, jest to, że aktywność podatnika ma charakter zarobkowy, nastawiona jest na osiąganie zysku w postaci odsetek od udzielanych pożyczek, nosi również znamiona działalności zorganizowanej oraz można jej przypisać cechę ciągłości. Bez znaczenia jest tutaj, że pożyczanie pieniędzy nie jest głównym źródłem dochodu, ale ma charakter działalności ubocznej, wykonywanej poza świadczeniem pracy najemnej.

W ocenie Wnioskodawcy, ponieważ udzielanie pożyczek będzie wykonywane w ramach działalności gospodarczej, niezależnie od częstotliwości udzielanych pożyczek, przychody z tytułu otrzymanych odsetek będą stanowiły przychody z działalności gospodarczej i będą podlegały zasadom podatkowym przyjętym dla tej działalności.

W stanowisku Wnioskodawca odniósł się również do możliwości opodatkowania ww. przychodów jako przychodów z tzw. kapitałów pieniężnych, wskazując, że zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f., za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od pożyczek, które w myśl art. 30a ust. 1 pkt 1 są opodatkowane 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, lecz z tym zastrzeżeniem, że udzielenie pożyczek nie jest przedmiotem działalności gospodarczej. Tak więc a contrario w przypadku gdy udzielanie pożyczek jest wykonywane w ramach działalności gospodarczej - a mając na względzie opisany stan faktyczny (winno być zdarzenie przyszłe) sprawy, jak też orzecznictwo sądów administracyjnych oraz interpretacje organów podatkowych, tak jest w niniejszej sprawie - to nie jest możliwe opodatkowanie ww. przychodu w formie zryczałtowanej, o której mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1 u.p.d.o.f. Zatem do tych przychodów, zdaniem Wnioskodawcy, należy stosować zasady opodatkowania wskazane w art. 27 (zasady ogólne) lub art. 30c (podatek liniowy), to jest zasady przyjęte dla opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej.

Podsumowując, Wnioskodawca wskazał, że w opisane we wniosku dochody (przychody) uzyskiwane z tytułu udzielania pożyczek, będą uzyskiwane w wyniku czynności spełniających ustawowe przesłanki ku temu, by uznać je za wykonywane w ramach działalności gospodarczej i dlatego też nie będą, zdaniem Wnioskodawcy, opodatkowane jako przychody z kapitałów pieniężnych na zasadach określonych w art. 30a u.p.d.o.f., lecz na zasadach właściwych dla opodatkowania przychodów (dochodów) z działalności gospodarczej, to jest w sposób wynikający z art. 27 u.p.d.o.f. (…)”


Pełną treść interpretacji można przeczytać na stronie Ministerstwa Finansów

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: