eGospodarka.pl

eGospodarka.plPodatkiAktualności podatkowe › Polityka prorodzinna: będzie ulga na przedszkole w podatku dochodowym

Polityka prorodzinna: będzie ulga na przedszkole w podatku dochodowym

2015-04-03 13:27

Polityka prorodzinna: będzie ulga na przedszkole w podatku dochodowym

Przedszkole © Kot63 - Fotolia.com

Przedsiębiorca, który utworzy zakładowy żłobek, przedszkole czy klub malucha, wydatek na ten cel będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Za koszt podatkowy zostaną uznane także dodatkowe świadczenia, wypłacone pracownikowi, których celem jest sfinansowanie pobytu dziecka w przedszkolu czy żłobku. Środki te będą też zwolnione z podatku - wynika z projektu nowelizacji ustaw o podatku dochodowym.

Przeczytaj także: Punkt przedszkolny w firmie z preferencjami podatkowymi

Ministerstwo Finansów przygotowało kolejną propozycję zmian w ustawach o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz od osób prawnych. Celem nowelizacji jest wprowadzenie do przepisów kolejnej ulgi o charakterze prorodzinnym, tym razem dotyczącej dofinansowania pobytu dzieci pracowników w przedszkolach czy żłobkach.

300 zł na dziecko bez podatku


Resort chce do katalogu świadczeń wolnych od podatku dopisać kolejne. Chodzi o kwoty, wypłacane przez pracodawcę, a których celem jest dofinansowanie pobytu dzieci pracowników w przedszkolu, żłobku czy klubie dziecięcym. W projekcie ustawy znalazło się jednak górne ograniczenie tego dofinansowania – zwolnione z podatku będzie świadczenie nieprzekraczające 300 zł na każde dziecko pracownika, które uczęszcza do tych placówek.

Przy czym pracodawca może wypłacać takie dodatkowe kwoty zarówno jeśli dzieci pracowników uczęszczają do żłobka, przedszkola czy klubu malucha utworzonego przy zakładzie, jak i tym, którzy swoje pociechy posyłają do innych placówek.

Ministerstwo zastrzega, że wydatki ponoszone przez pracownika muszą być udokumentowane. Chodzi o uniknięcie sytuacji, kiedy zatrudniony nie płaci za pobyt dziecka a i tak otrzymuje owe 300 zł dofinansowania.

fot. Kot63 - Fotolia.com

Przedszkole

Przedsiębiorca, który utworzy zakładowy żłobek, przedszkole czy klub malucha, wydatek na ten cel będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.


Powiększy się katalog kosztów uzyskania przychodu


Jednocześnie resort finansów proponuje, aby kwoty wypłacane pracownikom na dofinansowanie pobytu ich dzieci np. w przedszkolu stały się kosztem uzyskania przychodu dla pracodawców. Tutaj także wprowadzono górny limit, który wynosi 300 zł.
To nie jedyna zmiana w katalogu kosztów uzyskania przychodu. W projekcie nowelizacji obu ustaw podatkowych zapisano, że przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów działalności wydatki na utworzenie i prowadzenie zakładowego żłobka, przedszkola czy klubu malucha, a także na ich prowadzenie. Pracodawca tworzący zakładowe przedszkole czy żłobek będzie mógł zaliczyć w koszty zarówno wydatki inwestycyjne, związane z budową, jak i inne wydatki na środki trwałe poniesione na tym etapie.

Poza tym odliczeniu będą podlegać także koszty prowadzenia takiej placówki, ponoszone przez pracodawcę. Przy czym ich wysokość została ograniczona do 300 zł na każde dziecko, które korzysta z opieki.

Z odpisów będą mogli korzystać zarówno pracodawcy, będący osobami fizycznymi, jak i firmy mające osobowość prawną.

Nowe przepisy w przyszłym roku


Zgodnie z projektem, odliczeniu będą podlegać tylko te wydatki, które zostały sfinansowane przez przedsiębiorcę. Jeśli jednak otrzymał on dotację lub w inny sposób pozyskał zewnętrzne środki na utworzenie przyzakładowego żłobka czy przedszkola, odliczeń nie będzie.
Resort finansów proponuje, aby nowe przepisy weszły w życie 1 stycznia 2016 r.


Marek Siudaj,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć urząd skarbowy lub izbę skarbową.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: